گروه معادن زغال‌سنگ
 
روند توسعه معادن زغال سنگ به کندی پیش می‌رود
گروه معادن >زغال‌سنگ - دبیر انجمن زغال سنگ ایران گفت: وزارت صمت بدون مشورت با فعالین بخش معدن و فولاد به تعیین عوارض صادراتی محصولات خام و نیمه خام پرداخته است.
 
به گزارش ماین نیوز، سعید صمدی با اشاره به مداخله وزارت صمت در بحث قیمت‌گذاری ها اشاره کرد و اظهارداشت: وزارت صمت با عناوین مختلفی همچون تنظیم بازار و جلوگیری از بالا رفتن قیمت ها، دخالت هایی می کند که عملا باعث بروز مشکلاتی در زنجیره فولاد می شود لذا وزارتخانه باید اجازه دهد که سازو کار بازار خودش قیمت ها را مشخص کند.

وی گفت: روند توسعه معادن زغال سنگ به کندی پیش می‌رود، چون تنها به افزایش نرخ زغال سنگ توجه می شود و توجهی به گرانی سایر تجهیزات نمی کنند.

این فعال معدنی ادامه داد: حدود یکصد معدن زغال سنگ در کشور داریم. فولادسازان زمانی که می خواهند به سودآوری شرکت‌های زغال سنگی اشاره کنند، تنها دو شرکت زغال سنگی را که بورسی هستند و دوره استهلاک آنها تمام شده است، عنوان می کنند اما چرا ۹۸ معدن دیگر را بررسی نمی کنند؟

سعید صمدی در ادامه به ابلاغ تصویب‌ هیات وزیران برای اخذ عوارض صادراتی از ماده خام و نیمه‌خام اظهار داشت: برخی مواد خام و نیمه‌خام یا مصرف داخلی ندارند و صرفا جهت صادرات به تولید می‌رسند یا گاهی نرخ بازارهای جهانی آن ماده از نرخ داخلی پایین‌تر است، در نتیجه صادرات عملا مربوط به مازاد تولید می‌شود که با ابلاغ این تصویب‌نامه شاهد تعدیل آن خواهیم بود.

دبیر انجمن زغال‌سنگ گفت: در متن این مصوبه عنوان شده که مصوبه اخذ عوارض صادراتی به پیشنهاد وزارت صمت به تصویب رسیده است، این در حالی است که انتظار می‌رفت مزایا، معایب، میزان امکان‌پذیری این طرح با مشورت با انجمن‌های صنفی مورد بررسی قرار بگیرد.

به گفته صمدی، متاسفانه برای زغال حرارتی ۵ درصد مالیات تعیین شده که این موضوع به دلیل عدم توجیه اقتصادی به توقف صادرات منجر خواهد شد و از سوی دیگر نیز این جریان می‌تواند به تعطیلی بیشتر واحدهای تولیدی دامن بزند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۴۳
کد مطلب: 67735
 
مرجع : فولادبان