گروه صنایع معدنی سیمان
 
ظرفیت تولید سیمان لازم برای طرح مسکن ملی در کشور وجود دارد
گروه صنایع معدنی >سیمان - مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت اظهار داشت: برای ساخت مسکن ملی اگر برق بیشتری به صنایع سیمان اختصاص یابد می توان سالانه تا حدود 89 میلیون تن تولید کرد و سیمان مورد نیاز برای ساخت مسکن انبوه در کشور را تأمین کرد.
 
به گزارش ماین نیور، سیف الله امیری درباره وضعیت تولید سیمان در کشور، گفت: با تأمین برق صنایع در سال جاری در تولید و عرضه سیمان در کشور هیچ مشکلی وجود ندارد.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت افزود: هر هفته حدود یک میلیون و 150 هزار تا یک میلیون 350 هزار تن سیمان تولید و عرضه می شود.

امیری بیان داشت: حدود 12 میلیون تن کلینکر آماده نیز در انبارها موجود است و در صورت بروز کوچکترین مشکلی می توان برای تولید سیمان از این ذخایر استفاده کرد.

وی با تاکید بر اینکه وضعیت مدیریت برق امسال نسبت به سال گذشته بهتر بود، بیان داشت: براساس برنامه ریزی های انجام شده واحدهای تولید سیمان از ساعت 12 نیمه شب تا 8 صبح بصورت 100 درصدی کار می کنند و از ساعت 8 صبح تا 12 ظهر30 درصد نسبت به ساعات نیمه شب تا صبح کمتر کار می کنند و از ساعت 12 ظهر تا 6 عصر نیز باید ظرفیت را کاهش دهند تا با مشکلی برای تأمین برق نداشته باشند.

وی ظرفیت تولید کارخانجات سیمان در کشور را سالانه 89 میلیون تن عنوان کرد، و گفت: این در حالی است که میزان تولید سالانه سیمان در کشور 69 میلیون تن است.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت اظهار داشت: با توجه به مباحث مطرح شده برای ساخت مسکن ملی اگر برق بیشتری به صنایع سیمان اختصاص یابد می توان سالانه تا حدود 89 میلیون تن نیز تولید کرد و لذا سیمان مورد نیاز برای ساخت مسکن انبوه در کشور را تأمین کرد.

وی در رابطه با قیمت پایه سیمان در بورس کالا اظهار داشت: قیمت هر کیسه 50 کیلویی سیمان در بورس کالا بین 35 تا 40 هزار تومان و قیمت هر تن سیمان به صورت فله ای یک میلیون و 100 هزار تومان است البته این محصول در خارج از بورس با محاسبه ارزش افزوده و سود و ... با قیمت بیشتری عرضه می شود بطوری که در عمده فروشی ها قیمت هر کیسه سیمان به حدود 65 هزار تومان نیز می رسد.

امیری اظهار داشت: ممکن است برخی به صورت تکی یک یا دو کیسه سیمان را خریداری کنند و قیمت محاسبه شده برای آنها حدود 80 هزار تومان باشد که این ملاک قیمت نیست بلکه ملاک قیمت در بازار همان قیمت عمده فروشی آن است.

وی درباره صادرات بیان داشت: سالانه 12 تا 14 میلیون تن صادرات داریم که از این مقدار یک میلیون تن آن سیمان و بقیه کلینکر است.

امیری با اشاره به لزوم تأمین مازوت برای کارخانه های تولید سیمان گفت: ضرورت دارد تا وزارت نفت شرایطی را فراهم آورد تا کارخانه ها از همین الان ذخایر مازوت خود را پرکنند تا در زمستان پیرو مسائل تأمین گاز واحدهای تولیدی با مشکلی مواجه نشوند و بتوانند از مازوت استفاده کنند.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۸:۵۶
کد مطلب: 67835
 
مرجع : خبرگزاری فارس