گروه معادن ساير حوزه ها
 
پاسخ "ایمیدرو" به انتقادات استاندار کرمان
۳۷ هزار کیلومتر مطالعات اکتشاف داشته‌ایم
گروه معادن >ساير حوزه ها - سازمــان توسعـه و نوســـازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اعلام کرد: در حوزه اکتشافات در استان کرمان، مطالعات در ۸ پهنه به مساحت ۳۷ هزار و ۱۰۰ کیلومتر مربع انجام شده است.
 
به گزارش ماین نیوز، محمدمهدی فداکار استاندار کرمان 18 شهریورماه در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان با اشاره به مشکلات محدوده‌های معدنی در استان کرمان گفته بود که تقریباً تمامی پهنه‌های معدنی استان کرمان آزاد نیستند و به عنوان محدوده معدنی حتی به نام یک پیرزن و یا پیرمرد ثبت شده‌اند که مسئله عجیبی است.

استاندار کرمان با بیان اینکه بیشترین پهنه معدنی استان کرمان در اختیار ایمیدرو است در حالی که هیچ فعالیتی روی آنها انجام نمی‌شود، از همه نهادها از جمله سازمان بازرسی خواسته بود که به این موضوع ورود کنند و طبق ماده 20 قانون معادن، باید این محدوده‌ها پس گرفته شود و در اختیار مردم قرار گیرد.

اما این انتقادات استاندار کرمان با واکنش سازمــان توسعـه و نوســـازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) مواجه شد و در اطلاعیه ای اعلام کرد که در حوزه اکتشافات در استان کرمان، مطالعات در 8 پهنه به مساحت 37 هزار و 100 کیلومتر مربع انجام شده که حاصل آن تا به امروز 37 محدوده مستعد به مساحت 6 هزار و 400 کیلومتر مربع بوده‌ که برای آنها تقاضای پروانه شده است.

این گزارش می افزاید: از این میزان، تاکنون فقط برای 8 محدوده به وسعت 90 کیلومتر مربع پروانه اکتشافی صادر شده و مابقی به دلیل مخالفت دستگاه‌های اجرایی منتج به صدور پروانه اکتشاف جهت آغاز فعالیت های اجرایی مراحل عمومی و تفصیلی نشده است. کل مساحت در اختیار ( اعم از پروانه‌های اکتشاف و محدوده‌های ثبتی ) کمتر از 6 هزار و و 600 کیلومتر مربع است که کمتر از 3.6 درصد وسعت استان کرمان می‌باشد و اگر دستگاه‌های اجرایی موافقت کنند ادامه موضوع عملیاتی خواهد شد.

شایان ذکر است مابقی مساحت پهنه‌ها توسط این سازمان و شرکت‌های تابعه آزادسازی شده است . در حال حاضر کمتر از 2 درصد محدوده های مستعد شناسایی شده منجر به پروانه اکتشاف شده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۸:۴۱
کد مطلب: 68673
 
مرجع : خبرگزاری تسنيم