گروه معادن مس
 
مشاور امور معادن هلدینگ مس سرچشمه خبر داد:
مس سرچشمه مالک حداقل ۷۰ درصد سنگ معدن آبتلخون است
گروه معادن >مس - مشاور امور معادن مس سرچشمه گفت: برای توسعه فعالیت‌های معدنی هلدینگ مس سرچشمه قرارداد سرمایه‌گذاری معدن مس آب‌تلخون به امضا رسید.
 
به گزارش ماین نیوز، مهدی هنرمند مشاور امور معادن هلدینگ مس سرچشمه گفت:پیرو انعقاد قرارداد بین شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه و دارنده پروانه بهره‌برداری، این شرکت مالک ۷۰ درصد سنگ معدن مس آبتلخون شد، که علاوه بر واگذاری انجام کلیه عملیات اکتشاف تکمیلی، استخراج و تجهیز معدن فوق شامل آماده سازی، حفاری، انفجار، بارگیری و باربری، باطله‌برداری، اکتشاف، استخراج، خردایش و پیش فرآوری جاده‌سازی و گریدرزنی، آب‌پاشی و حمل ماده معدنی به هلدینگ سرمایه‌گذاری مس سرچشمه، این هلدینگ مالک بخش زیادی از این معدن شد.

او افزود: معدن مس آبتلخون یکی از معادن مس مطرح و شناخته شده در کمربند مس کرمان است. این معدن به لحاظ موقعیت زمین‌شناسی، غنی‌ترین بخش کمربند مس کشور را تشکیل می‌دهد و در مسیر جاده بردسیر سیرجان قرار دارد.

هنرمند با بیان اینکه برای اخذ مجوز و پروانه بهره‌برداری قبلی این معدن، عملیات اکتشاف تکمیلی و دقیق انجام نشده است، اظهار داشت: پروانه بهره‌برداری قبلی این معدن، به دلیل عدم انجام عملیات اکتشاف تکمیلی و دقیق با ذخیره یکصد‌هزار تن صادر شده است، اما با استناد به شواهد و بررسی‌های انجام شده توسط واحد امور معادن شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه، افزایش سرمایه تا چند میلیون پیش بینی می‌شود.

مشاور امور معادن شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه در ادامه از مالکیت حداقل ۷۰ درصد از سنگ این معدن برای این هلدینگ خبر داد و تصریح کرد: با توجه به ماهیت پیمانکاری قرارداد و مالکیت ۷۵ درصد از کل ذخیره اکتشاف شده سنگ معدن و ۷۰ درصد از ذخیره فعلی برای شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه، سود این قرارداد بدون در نظر گرفتن اکتشافات آتی و صرفا بر اساس ذخیره و عیار فعلی معدن، بالغ بر چند ده میلیارد تومان، حاصل محصول نهایی کنسانتره است که قطعا خبر خوبی برای سهامداران و ذینفعان هلدینگ است که البته اظهار نظر قطعی پس از بررسی‌های میدانی و مهندسی صورت خواهد گرفت.

او گفت: وجود ذخائر اکسیدی و سولفیدی برای مس، طلا و عناصر همراه در مساحتی به وسعت ۱۸ کیلومتر مربع، از ویژگی‌های این معدن می‌باشد. همچنین بر اساس تصمیمات دپارتمان معدنی هلدینگ مس سرچشمه، عملیات اکتشاف بصورت سیستماتیک و مفصل برای افزایش ذخیره قطعی معدن توسط کارشناسان خبره و با بهره‌گیری از روش‌های متداول و بعضا نوین در دستور کار قرار دارد؛ و به موازات آن مطالعات تکنولوژیکی به منظور احداث کارخانه فرآوری و تولید کنسانتره، انجام می شود.

گفتنی است معدن مس آبتلخون از دیرباز مورد شناسایی و توجه زمین‌شناسان یوگوسلاو و سازمان زمین شناسی کشور بوده است و پیرو انعقاد قرارداد رسمی مورخ ۱۴۰۲/۰۶/۱۴ فی مابین شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه و دارنده پروانه بهره‌برداری معدن مس آب تلخون انجام کلیه عملیات اکتشاف تکمیلی، استخراج و تجهیز معدن فوق شامل آماده سازی، حفاری، انفجار، بارگیری و باربری، باطله‌برداری، اکتشاف، استخراج، خردایش و پیش فرآوری جاده‌سازی و گریدرزنی، آب‌پاشی و حمل ماده معدنی به هلدینگ سرمایه‌گذاری مس سرچشمه واگذار شده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۱۶
کد مطلب: 68688
 
مرجع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان