گروه معادن زغال‌سنگ
 
واردات زغال سنگ با ۳ برابر قیمت زغال سنگ داخلی
ثبت عدم‌النفع 10 هزار میلیاردی ذوب‌آهن
گروه معادن >زغال‌سنگ - در حالی که قیمت زغال سنگ وارداتی سه برابر قیمت داخلی آن است، اما هنوز واردات آن در کشور ارجحیت دارد. ذوب آهن اصفهان اصلی‌ترین واردکننده زغال سنگ به حساب می‌آید که به‌رغم ثبت عدم‌النفع 10 هزار میلیارد تومانی در این راه، همچنان به واردات اصرار دارد.
 
به گزارش ماین نیوز، به‌رغم وفور معادن زغال سنگ در ایران، اما همچنان بسیاری از صنایع مصرف‌کننده ترجیح می‌دهند با واردات کنسانتره با سه برابر قیمت زغال سنگ داخلی نیاز خود را برطرف کنند.

ایران یکی از کشورهای دارای معادن غنی زغال سنگ است که با ذخایر اثبات‌شده 14 میلیارد تنی جزو 10 کشور اول دنیا شناخته می‌شود. این درحالی است که این ذخایر تا سطح 1000 متری بررسی شده و در صورت بررسی عمیق‌تر این میزان افزایش خواهد یافت. مطابق آمار ارائه‌شده از سوی گمرک، سال گذشته 800 میلیون دلار واردات زغال سنگ صورت گرفته که 80 درصد آن توسط ذوب آهن اصفهان بوده است.

سعید صمدی، دبیر انجمن تولیدکنندگان زغال سنگ درباره وضعیت تولید این ماده معدنی در کشور گفت: میزان تولید کنستانتره زغال سنگ در سال گذشته یک میلیون و 800 هزار تن بود و پیش‌بینی می‌شود تولید امسال 15 درصد کاهش داشته باشد. این درحالی است که به‌رغم افزایش قیمت جهانی این ماده معدنی قیمت آن در آبان ماه نسبت به اسفند سال گذشته کاهش داشته است.

صمدی تشریح کرد: نیاز کنستانتره کشور سالانه به سه میلیون و 500 هزار تن می‌رسد که تقریباً نیمی از آن توسط واردکنندگان تامین می‌شود. این درحالی است که ظرفیت تولید زغال سنگ از 9.5 میلیون تن در سال پیشی می‌گیرد. معنی ارقام ارائه‌شده این است که روند سرمایه‌گذاری و توسعه، تولید و استخراج زغال سنگ و کنستانتره آن متوقف شده است و اصلی‌ترین دلیل آن به فرمول قیمت‌گذاری دستوری توسط دولت بازمی‌گردد.

وی درباره تعیین دستوری قیمت زغال سنگ توضیح داد: به دلیل اینکه این ماده جزو زنجیره فولاد است، دولت روی قیمت‌گذاری آن حساسیت بالایی دارد. اما با تعیین فرمول غیرکارشناسی عملا سرمایه‌گذاری در این حوزه صرفه اقتصادی ندارد. در حالی که ایران ذخایر عظیمی دارد. با توجه به اینکه اکثر فعالان این حوزه بخش خصوصی و یا نیمه‌دولتی هستند، بیش از سه سال است که ایران از طریق مذاکره و مکاتبه با مقام‌های مختلف خواهان اصلاح فرمول و قیمت‌گذاری شده‌، اما تا به امروز هیچ اتفاقی رخ نداده است.

او ادامه داد: قیمت زغال سنگ وارداتی سه برابر قیمت تمام‌شده داخلی است، اما قیمت در ایران آن هر ماه کاهش پیدا می‌کند. این درحالی است که 80 درصد کنستانتره زغال سنگ کشور توسط ذوب آهن مصرف می‌شود و همین مجموعه 80 درصد واردات را انجام می‌دهد.

صمدی با اشاره به زیان سنگین ذوب‌آهن اصفهان از واردات زغال سنگ به جای استفاده از ظرفیت داخلی، تشریح کرد: مطابق داده‌های کدال، ذوب آهن اصفهان در سه ماه اول سال برای تأمین هر تن 17.5 میلیون تومان هزینه داده است. یعنی سه برابر قیمت داخلی. این مجموعه سال گذشته 15 هزار میلیارد تومان برای تامین ذغال سنگ مورد نیاز خود هزینه کرده است، یعنی عدم‌النفع این مجموعه در همین رابطه 10 هزار میلیارد تومان بوده است. چراکه اگر تمام زغال سنگ مورد نیازش از داخل تأمین می‌شد هزینه آن به 5000 میلیارد تومان کاهش می‌یافت.

وی افزود: البته در بعضی از کابردها کشور نیاز به واردات دارد. اما بیشتر نیاز کشور را می‌توان از معادن داخلی تامین کرد. من در دهه 80 مدیرعامل زغال سنگ کرمان بودم و تولید سالانه آن 750 هزار تن بود، اما سال گذشته تولید این مجموعه به 250 هزار تن کاهش یافته است. در نتیجه اگر روند قیمت‌گذاری به همین صورت ادامه پیدا کند و دولت نخواهد تغییری در سیاست‌های خود در این حوزه به وجود آورد، به طور حتم تولید بیشتر از این کاهش پیدا خواهد کرد و وابستگی کشور بیشتر خواهد شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۱۶
کد مطلب: 69769
 
مرجع : تجارت‌نیوز