گروه صنایع معدنی فولاد
 
مجتمع فولاد خراسان در گزارش ۶ ماهه رقم زد؛
ثبت عملکردی فوق‌العاده از "فخاس"
گروه صنایع معدنی >فولاد - شرکت فولاد خراسان در این دوره ۶ ماهه موفق به ثبت سود عملیاتی ۳ هزار و ۴۶ میلیاردتومانی شد که نسبت به دوره مشابه ۱۶۹ درصد افزایش را تجربه کرد.
 
یه گزارش ماین نیوز، شرکت مجتمع فولاد خراسان با سرمایه ثبت شده ۲ هزار و ۳۰۰ میلیاردتومانی و ارزش بازار ۲۷ هزار و ۲۵ میلیاردتومانی، گزارش اطلاعات و صورت‌های مالی ۶ ماهه منتهی به شهریورماه سال ۱۴۰۲ خود را در سامانه کدال ثبت کرد. این شرکت در پایان شهریورماه سال ۱۴۰۲ توانست ۸ هزار و ۵۵۳ میلیارد تومان از فروش محصولات خود و ارائه خدمات درآمد کسب کند؛ البته حدود ۵ هزار و ۳۷۲ میلیارد تومان از درآمد " فخاس " صرف هزینه تولید محصولات و ارائه خدمات شده است.

درآمد‌های عملیاتی این شرکت نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۴۷ درصد افزایش یافت و از طرفی هزینه‌های تولید محصولات و ارائه خدمات این شرکت فولادی نیز ۲۱ درصد زیاد شده است. در مجموع مجتمع فولاد خراسان توانست از فعالیت ۶ ماهه سال ۱۴۰۲ خود، ۳ هزار و ۱۸۱ میلیارد تومان سود ناخالص کسب کند که در مقایسه با سال ۱۴۰۱ حدود ۱۲۹ درصد افزایش‌یافته است.


شرکت فولاد خراسان در این دوره ۶ ماهه موفق به ثبت سود عملیاتی ۳ هزار و ۱۲۶ میلیاردتومانی شد که نسبت به دوره مشابه ۱۲۷ درصد افزایش را تجربه کرد؛ اما با کسر هزینه‌های مالی ۶ ماهه سال ۱۴۰۲ از سود عملیاتی، سود خالص ۲ فصل بهار و تابستان مجتمع فولاد خراسان به دست می‌آید که بر اساس این محاسبه صورت‌گرفته، شرکت توانسته است در پایان فصل تابستان سال ۱۴۰۲، بالغ بر ۳ هزار و ۴۶ میلیارد تومان سود خالص شناسایی کند که در مقایسه با ۶ ماهه سال گذشته حدود ۱۶۹ درصد افزایش داشته است. حاشیه سود ناخالص در این دوره ۳۷ درصد و حاشیه سود خالص ۳۶ درصد است. تفاوت حاشیه سود خالص و ناخالص در این است که حاشیه سود ناخالص، هزینه‌ها را در نظر نمی‌گیرد. اما در تحلیل حاشیه سود خالص ممکن است چالش دیگری هم وجود داشته باشد که باید به آن‌ها توجه شود.


"فخاس" در پایان شهریورماه که دوره ۶ ماهه خود را سپری کرده است، موفق به ثبت ۷ هزار و ۴۷۶ میلیارد تومان سود انباشته شده است که ۳ هزار و ۲۸۲ میلیارد تومان بیشتر از دوره مشابه سال گذشته است.

با نگاهی دقیق‌تر به‌صورت وضعیت‌های مالی "فخاس" می‌توان دریافت که این شرکت موفق به تحقق یک هزار و ۳۲۴ ریال سود خالص به‌ازای هر سهم شد. سود محقق شدة هر سهم در دوره مشابه سال گذشته، ۵۳۱ ریال بود.

در انتها در یک نمودار خلاصه شده، صورت سود و زیان شرکت مجتمع فولاد خراسان را ملاحظه می‌فرمایید.


تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۳۸
کد مطلب: 69833
 
مرجع : بورس‌نیوز