گروه معادن
 
دفتر نظام مهندسی معدن ایران با محوریت خراسان جنوبی در افغانستان افتتاح می‌شود
گروه معادن - رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان جنوبی گفت: با پیگیری‌هایی که از طرف سازمان نظام مهندسی ایران و توافقاتی که با مقامات کشور افغانستان انجام شده دفتر نظام مهندسی معدن در افغانستان با محوریت خراسان جنوبی افتتاح می‌شود.
 
به گزارش ماین نیوز، مرتضی جلالی‌فرد صبح امروز در نشست خبری که در هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی معدن خراسان جنوبی برگزار شد، اظهار داشت: ارزش مواد معدنی در کشور افغانستان بیش از 3 تریلیون دلار است که در بعضی از این معادن استحصال مواد به صورت سنتی و در مقیاس پایین انجام می‌شود.

وی گفت: گامی مؤثر در این حوزه صادرات دانش به کشور افغانستان است که هم مقامات جمهوری اسلامی ایران و هم مقامات افغانستان به توافق اجرایی رسیده‌اند و محوریت این دفتر در کابل با خراسان جنوبی خواهد بود. ارائه خدمات نظام مهندسی در همه مراکز استان‌ها انجام می‌شود. در خراسان جنوبی تنها یک نمایندگی در شهرستان‌های طبس و نهبندان است که می‌توان با مراجعه به آن از خدمات نظام مهندسی استفاده کنند.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان جنوبی افزود: در 18 ماهه گذشته اقدامات مؤثری برای اعظای سازمان نظام مهندسی معدن خراسان جنوبی انجام شده که می‌توان به 225 هزار نفر روز خدمات از قبیل تایید صلاحیت فنی و مالی، ثبت محدوده، گواهی کشف، پروانه بهره‌برداری اشاره کرد. تفاهم‌نامه‌هایی با دانشگاه بیرجند و با مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای و دپمارتمان ملی معدن منعقد شده که از نخبگان در حوزه پژوهشی استفاده شود. 17 هزار و 180 نفر روز طرح اکتشاف و بهره‌برداری خاص صورت گرفته و همچنین برای تأیید این طرح‌ها 6 هزار و 150 نفر ساعت در کمیته تخصصی انجام گرفته است.

جلالی‌فرد در ادامه سخنانش بیان کرد: 7 هزار و 550 نفر روز برای تدوین گزارش پایان عملیات اکتشافی صورت گرفته که برای بررسی یک‌هزار و هشت نفر ساعت تأیید خدمات مهندسی انجام شده و یک‌هزار و 950 نفر ساعت نیز بازدید گزارش‌های علمیات‌های انجام شده است. 305 هزار 600 هکتار تعیین نقشه توپوگرافی معدن، 252 هزار هکتار مطالعات دورسنجی و 120 هزار مطالعات ژئوشیمی و 125 هزار هکتار مطالعات ژئوفیزیکی برای ارائه خدمات به اعضا صورت گرفته است.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان جنوبی افزود: 18 هزار 700 ساعت آنالیز شیمیایی صورت گرفته و برای یک هزار و 300 نفر ار اعضای سازمان نظام مهندسی نیز 13 هزار 164 ساعت دوره آموزشی اجرا شده و 67 مورد بازدید علمی نیز از معادن برگزار شده است. 549 بازدید تخصصی ایمنی از معادن استان داشتیم که 3 مورد مشکل ایمنی داشته که پس از پیگیری، رفع شده است.

وی اظهار داشت: 45 نفر کارشناسی تخصصی در زمینه اندازه‌گیری عیار معادن فعال هستند و در 8 کمیته تخصصی 2 هزار و 435 هزار نفر ساعت جلسه برای تدوین دستورالعمل‌ها صورت گرفته است. 2 آزمون صدور اشتغال پروانه برگزار شد که تعداد 410 نفر در این آزمون‌ها شرکت داشتند. سازمان نظام مهندسی معدن خراسان جنوبی یک‌هزار و 306 نفر عضو دارد که در رشته‌های زمین‌شناسی 702 نفر، رشته معدن 509 نفر و نقشه‌برداری 30 نفر و بقیه رشته‌ها هم 16 نفر هستند که از این تعداد 955 نفر بدون پروانه فعالیت و 352 نفر دارای پروانه فعالیت اکتشافی هستند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۸:۵۷
کد مطلب: 69911
 
مرجع : خبرگزاری تسنيم