گروه معادن سنگ آهن
 
از اقتصاد چرخشی تا کاهش co۲ در برنامه توسعه آهن و فولاد گل گهر
گروه معادن >سنگ آهن - شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر در سال جاری با نقشه راه مشخص به سمت توسعه حداکثری حرکت کرد که بی شک این مسیر در سال ۱۴۰۳ نیز ادامه دار خواهد بود.
 
به گزارش ماین نیوز، شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر جز شرکت هایی است که در حوزه تامین مواد اولیه زنجیره فولاد نقش بسیار مهمی دارد.
این مجموعه با توجه به اینکه جز بزرگترین شرکت های تامین کننده مواد اولیه محسوب می شود می تواند سهم زیادی در زنجیره ارزش داشته باشد.

سال 1402 سالی پر از تغییرات استراتژی برای توسعه آهن و فولاد گل گهر بود تا بتواند در ادامه این سهم را بیش از پیش افزایش دهد. یکی از اقدامات بسیار مهم این مجموعه در سال جاری بحث اقتصاد چرخشی بود که بدون شک تاثیر زیادی بر سوددهی و ایجاد ارزش افزوده دارد. توسعه آهن و فولاد گل گهر برای دستیابی به تولید و توسعه پایدار به این سمت حرکت کرده است.

پیاده سازی اقتصاد چرخشی به حفظ محیط زیست در این مجموعه کمک خواهد کرد که یکی از رئوس توسعه پایدار است. از سویی دیگر اجرای اقتصاد چرخشی باعث تنوع سبد محصولات این مجموعه می شود که خود بر افزایش ارزش سهام و سوددهی آن بسیار تاثیر گذار است.

اما در کنار این موضوع توسعه آهن و فولاد گل گهر در تلاش است تا بتواند قیمت تمام شده تولید را با افزایش میزان بومی سازی کاهش دهد. این موضوع باعث شد تا این مجموعه میزان روابط خود با شرکت های دانش بنیان را افزایش داده و علاوه بر تامین نیاز خود به اشتغالزایی در منطقه نیز کمک کند.

از دیگر اقدامات مهم این مجموعه در سال 1402 باید به عبور از سیاست تک محصولی اشاره کرد. این مجموعه از سیاست تک محصولی عبور کرده تا با توسعه هر چه بیشتر علاوه بر تکمیل زنجیره ارزش به افزایش درآمدهای حاصل از فروش داخلی و صادراتی دست پیدا کند.

توسعه حلقه های پایین دست به ویژه در محصولاتی که ارزش افزوده بیشتری دارند، باعث می شود تا این مجموعه با افزایش درآمدهای خود به سمت ارجرای طرح های توسعه ای بیشتری رفته و اشتغالزایی را در منطقه افزایش دهد.

اما اجرایی شدن طرح های توسعه و افزایش تولید نیازمند تامین زیرساخت های انرژی است. در حالی شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر در مسیر توسعه حداکثری قرار دارد که صنعت فولاد در تلاش برای حل چالش برق و گاز است.

از سویی دیگر تولید فولاد باید به سمت کاهش تولید دی اکسید کربن رفته تا بتواند سهم صادراتی خود به ویژه در اروپا را حفظ کند. در همین زمینه توسعه آهن و فولاد گل گهر تلاش می کند تا با افزایش سهم انرژی های تجدید پذیر تولید فولاد سبز را اجرایی کند.

از سویی دیگر حرکت به سمت تجدید پذیرها می تواند راهکاریی برای عبور از چالش های انرژی باشد. درواقع استراتژی توسعه آهن و فولاد گل گهر علاوه بر مدیریت بحران های موجود، توسعه هرچه بیشتر زنجیره ارزش است تا به سوددهی بالایی دست پیدا کرده و سهم خود را در میان بازیگران صنعت فولاد افزایش دهد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۵۲
کد مطلب: 71705
 
مرجع : تیتر 20