گروه معادن ساير حوزه ها
 
مرگ کارگر معدن زغالسنگ هشونی در دستگاه نقاله
گروه معادن >ساير حوزه ها - یک کارگر شاغل در معدن زغال سنگ هشونی شهرستان کوهبنان به دلیل رعایت نشدن اصول ایمنی حین کار جان خود را از دست داد.
 
به گزارش ماین نیوز، یک منبع کارگری در استان کرمان گفت: این حادثه صبح روز جمعه (۱۵ اردیبهشت ماه) زمانی رخ داد که یک کارگر شاغل در معدن زغال سنگ هشونی شهرستان کوهبنان بر اثر رعایت نشدن ایمنی کار جان خود را از دست داد.

به گفته وی؛ طبق اظهارات همکاران وی از قرار معلوم دست این کارگر درون نوار نقاله اصلی گیر می‌کند و با حرکت نوار نقاله دست وی از جا کنده می‌شود.

او گفت: هویت کارگر متوفی «عبدالله اسماعیلی» حدودا ۴۰ساله ساکن روستای «جور» شهرستان کوهبنان و دارای دو فرزند است. او حین انتقال به مراکز درمانی بر اثر خونریزی شدید جانش را از دست داد.

طبق اظهارات وی؛ مراجع قضایی و انتظامی کوهبنان در خصوص علت این حادثه شغلی پیگیر هستند.

معدن زغال سنگ «هشونی» از واحد‌های زیرمجموعه شرکت زغالسنگ کرمان است.

در واکنش به این خبر، مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) شرکت معادن زغال سنگ کرمان گفت: متاسفانه در تاریخ 1403/2/14 یکی از کارگران زحمتکش معدن زغال سنگ هشونی دچار حادثه ناگوار منجر به فوت شد. پس از بررسی و کارشناسی به عمل آمده مشخص شد که در سیستم نوار نقاله واقع در معدن مذکور در حین کار به علت مرطوب بودن زغال سنگ موجود روی نوار نقاله و طبلک گرداننده باعث افزایش وزن زغال و کاهش اصطکاک بین نوار نقاله و طبلک شده است و کارگر مذکور جهت افزایش اصطکاک اقدام به پاشیدن زغال بین نوار نقاله و طبلک می‌کند که در همین حین دچار گیر کردن دست بین نوار نقاله و طبلک می‌شود که متاسفانه منجر به فوت ایشان می‌شود. در این گونه موارد و در زمان بروز نواقص در حین انجام کار ابتدا باید به مسوول مربوطه در معدن جهت رفع نقص فنی و نهایتا واحد HSE جهت صدور پرمیت (مجوز انجام کار) اطلاع داده شود. فرد متوفی سابقه بیش از ۸ سال کار در قسمت مذکور و از کارگران ماهر آن قسمت بوده است. همچنین نامبرده در زمان وقوع حادثه دارای لوازم حفاظت فردی مناسب جهت انجام کار بوده است و هرگونه گزارش دیگر در این خصوص کذب است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۱۷
کد مطلب: 72397
 
مرجع : خبرگزاری ایلنا