شنبه ۲۳ تير ۱۴۰۳ , 13 Jul 2024
رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) وضع عوارض صادراتی برای سنگ آهن را رد و اعلام کرد: از سال آینده خام فروشی سنگ‌آهن نخواهیم داشت.
به گزارش ماین نیوز، مهدی کرباسیان در واکنش به طرح موضوع تعیین عوارض صادراتی برای سنگ آهن در راستای جلوگیری از خام فروشی تصریح کرد: تعیین عوارض صادراتی برای سنگ آهن امکانپذیر نیست.

وی تصریح کرد: برای جلوگیری از خام فروشی پروژه‌های تولید کنسانتره و گندله در کشور را با قوت پیگیری می‌کنیم تا از سال 1395 دیگر خام‌فروشی سنگ آهن نداشته باشیم.

رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) در ادامه تاکید کرد: از سال 1395 سنگ‌آهن‌های کشور تبدیل به کنسانتره و گندله می‌شوند و سنگ‌آهن خام برای صادرات باقی نمی‌ماند.

پیش‌تر نیز سید عبدالوهاب سهل‌آبادی، رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران ضمن تاکید بر اینکه به هر طریقی باید جلوی صادرات سنگ‌آهن گرفته شود، اعلام کرده بود که در حال حاضر افت قیمت جهانی سنگ آهن باعث کاهش صادرات و به نفع ذخایر معدنی کشور شده است.

به گفته وی باید سنگ آهن را خودمان فرآوری کنیم؛ نه اینکه برای چین و ترکیه اشتغالزایی ایجاد کنیم. در حال حاضر در بخش پایانی زنجیره تولید محصولات سنگ آهن پروانه‌های زیادی صادر شده است اما در بخش کنسانتره و گندله فعالیت‌های زیادی صورت نگرفته که باید با ایجاد این واحد‌ها، زنجیره تولید را کامل کنیم.

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران معتقد است با کاهش جهانی قیمت سنگ آهن از دو سال گذشته، رونق اقتصادی در صادرات سنگ‌آهن کاهش پیدا کرده و افت قیمت جهانی به نفع ذخایر معدنی کشور شده است.
منبع : خبرگزاری ايسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی