پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ , 25 Jul 2024
مدیرعامل فولادمبارکه اصفهان روند قیمت محصولات فولادی را در سال آینده پیش‌بینی کرد و گفت: قیمت‌ محصولات فولادی در سال آینده به تدریج روند صعودی پیش خواهد گرفت.
پیش‌بینی سبحانی از بازار فولاد در سال 95
به گزارش ماین نیوز، بهرام سبحانی با بیان مطلب فوق اظهار کرد: براساس شرایط فعلی بازار جهانی فولاد خصوصاً قیمت‌های تمام شده محصول در چین و همچنین قیمت فروش محصولات این کشور می توان پیش بینی کرد که قیمت‌ها در سال آینده به تدریج روند صعودی پیش خواهد گرفت.

او افزود:این امر به دلیل وضعیت قیمت تمام شده و قیمت فروش و همچنین کاهش تولید در این کشور است که فعلاً به نظر می‌رسد موجب زیان تولید کنندگان در این کشور شده است.همچنین برخی موضوعات زیست محیطی و عوامل دیگر احتمالاً موجب کاهش در حجم تولید چین و افزایش قیمت در بازار فولاد خواهند شد.

مدیرعامل فولادمبارکه اصفهان با بیان اینکه در فضای پساتحریم، راه‌اندازی پروژه‌های نفت و گاز، پتروشیمی و فولاد هم تاثیرگذار هستند، گفت: درشرایط فعلی اتکا به فروش نفت با توجه به روند نزولی قیمت نفت، تنها می‌تواند در تامین حقوق کارمندان، بازنشستگان و یارانه کارساز باشد و برای عبور از این شرایط نیاز به سرمایه‌گذاری‌های جدید است. برای سرمایه‌گذاری نیز منابع مالی اولویت دارد که منابع خارجی ارزان قیمت می‌تواند این کاستی‌ها را جبران کند.

سبحانی افزود: همگرایی و کاهش هزینه‌ها و راه‌اندازی یک شرکت ادغامی 10 میلیون تنی فولاد در منطقه خلیج فارس یکی دیگر از راهکارهای دستیابی به اهداف افق چشم انداز است، از سویی باید شش شركت تولیدكننده فولاد در منطقه خلیج فارس با هم ادغام شوند تا هدف‌گذاری تولید10میلیون تن فولاد در این منطقه امکانپذیر شود.

او با بیان اینکه چنین اتفاقی مزیت‌های همگرایی و کاهش هزینه‌ها را نیز در پی خواهد داشت، تصریح کرد: به خاطر داشته باشیم اگر بخواهیم ملی فكر بكنیم این اتفاق باید رخ بدهد، در حال حاضر شش شركت در منطقه ویژه خلیج فارس به‌صورت جزیره‌ای مشغول به كار هستند و سرمایه‌گذار‌ی‌های آنها هم به‌ صورت لكه‌ای است كه این شكل از فعالیت، عواقبی جز تلف شدن وقت، انرژی و منابع را در بر نخواهد داشت.

سبحانی خاطرنشان کرد: برای رفع رکود حاکم بر بازار فولاد و جلوگيری از سياست‌های اشتباه واردات فولاد با ارز مبادله ای يا واردات از چين و اوکراين، بايد مانند همه کشورها در برابر صادرات چين و روسيه و اوکراين از طريق وضع تعرفه و قوانين ضد دامپينگ از توليد داخل حفاظت کنیم و ما کلا توقع ديگری غير از اين از دولت نداريم و انتظار مي‌رود دولت بیش از پیش از توليدکنندگان داخلی حمايت کند. همانطور که سياست دولت چين صدور محصولات تحت هر شرايطی است و با دادن مشوق به توليد کنندگان و بدون در نظر گرفتن قيمت است.
منبع : اقتصادنیوز
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی