پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ , 25 Jul 2024
آمار انجمن جهانی فولاد نشان می‌دهد

ایمیدرو، بیست و یکمین تولیدکننده برتر فولاد خام جهان

ایمیدرو در فهرست صدگانه‌ای که انجمن جهانی فولاد از برترین تولیدکنندگان فولاد خام جهان در سال گذشته منتشر کرد، جایگاه ۲۱ را به خود اختصاص داد.
ایمیدرو، بیست و یکمین تولیدکننده برتر فولاد خام جهان
به گزارش ماین نیوز به نقل از  انجمن جهانی فولاد در وب‌سایت خود فهرست ۱۰۰ شرکت تولیدکننده برتر فولاد خام جهان را در سال گذشته میلادی(۲۰۱۷) معرفی کرده است. حجم تولید این شرکت‌ها در سال گذشته بیش از ۳میلیون تن بود. سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) به عنوان یکی از اعضای این انجمن، رتبه ۲۱ را در بین این شرکت‌ها دارد.

این در حالی است که رتبه ایمیدرو در سال ۲۰۱۶ میلادی(۱۳۹۵ خورشیدی) ۲۵ بود. همچنین داده‌های منتشرشده در این فهرست نشان می‌دهد تولید فولاد خام ایمیدرو از ۱۴/۰۲ تن در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۱۵/۶۰ میلیون تن در سال گذشته رشد کرده است. این ارقام نشانگر رشد ۱۱/۲ درصدی است. در صدر ۲۰ تولیدکننده برتر فولاد خام جهان که در فهرست یادشده پیش از ایمیدرو قرار می‌گیرند، «آرسلور میتال» قرار دارد.

این شرکت در لوکزامبورگ است و در سال گذشته میلادی همانند سال ۲۰۱۶، بیشترین فولاد خام جهان را تولید کرد. حجم تولید آن در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۶ میلادی به ترتیب ۹۷/۰۳ و ۹۵/۴۵ میلیون تن بود. دومین تولیدکننده بزرگ فولاد جهان در سال گذشته، گروه «بائو» در چین با حجم تولید ۶۵/۳۹ میلیون تن بود. این شرکت در سال ۲۰۱۶ میلادی نیز دومین تولیدکننده به شمار می‌آمد و حجم تولید آن ۶۳/۸۱ میلیون تن بود.

پس از بائو شرکت ژاپنی «نیپون‌استیل‌اَندسومیتومومِتال» قرار دارد. این شرکت رتبه خود را از چهارمین تولیدکننده در سال ۲۰۱۶ میلادی به سومین در سال گذشته ارتقا داد. حجم این شرکت نیز از ۴۴/۶۵ میلیون تن در سال ۲۰۱۶ به ۴۷/۳۶ میلیون تن در سال گذشته رشد کرد. گروه چینی «اچ‌بی‌آی‌اِس» در سال گذشته با ۴۵/۵۶ میلیون تن تولید، چهارمین تولیدکننده بزرگ فولاد خام جهان بود.

این شرکت در سال ۲۰۱۶ میلادی با۴۶/۱۸ میلیون تن تولید، رتبه سوم را داشت. شرکت پوسکو در کره جنوبی در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۶ میلادی رتبه پنجم را داشت و حجم تولید آن در سال گذشته ۴۲/۱۹ میلیون تن و در سال ۲۰۱۶، ۴۱/۸۰ میلیون تن بود. رتبه ششم بزرگترین تولیدکنندگان فولاد خام جهان براساس فهرست انجمن جهانی فولاد در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلادی به شرکت چینی «شاگانگ» اختصاص دارد.

تولید این شرکت در سال‌های یاد شده به ترتیب ۳۸/۳۵ و ۳۳/۲۵ میلیون تن بود. همچنین رتبه هفتم را در این دو سال شرکت چینی «آن‌اِستیل» داشت و رقم تولید آن در این سال‌ها به ترتیب ۳۵/۷۶ و ۳۳/۱۹ میلیون تن بود. در رتبه هشتم این فهرست شرکت ژاپنی «جی‌اف‌ای استیل» قرار دارد و حجم تولید آن در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۶ به ترتیب ۳۰/۱۵ و ۳۰/۲۹ میلیون تن بود. نهمین تولیدکننده بزرگ فولاد خام جهان در سال گذشته و سال پیش از آن نیز شرکت چینی «شوگانگ» بود که سال گذشته را با حجم تولید ۲۷/۶۳ میلیون تن و سال ۲۰۱۶ را با حجم تولید ۸۰/۲۶ میلیون تن پشت سر گذاشت.

شرکت هندی «تاتااستیل» رتبه دهم این فهرست را در سال‌های یادشده به خود اختصاص داد و همچنین رقم تولید خود را از ۲۴/۴۹ میلیون تن در سال ۲۰۱۶ به ۲۵/۱۱ میلیون تن در سال گذشته افزایش داد. یازدهمین تولیدکننده بزرگ فولاد خام جهان در سال گذشته میلادی که در سال ۲۰۱۶، رتبه ۱۲ را داشت، شرکت امریکایی «ناکور» است که حجم تولید آن در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۶ به ترتیب ۲۴/۳۹ و ۲۱/۹۵ میلیون تن بود.

پس از ناکور در رتبه ۱۲ این فهرست، شرکت چینی «شاندوگ‌استیل» قرار دارد که برعکس ناکور در سال ۲۰۱۶ رتبه یازدهم را داشت. در واقع رتبه‌ این دو شرکت در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۶ جابه‌جا شد. حجم تولید شاندوگ در سال گذشته میلادی ۲۱/۶۸ و در سال ۲۰۱۶، ۲۳/۰۲ میلیون تن بود. شرکت «هیوندای‌استیل» در کره جنوبی در این دو سال سیزدهمین تولیدکننده بزرگ جهان به شمار می‌آمد که تولید خود را از ۸۶/۱۹ میلیون تن در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۲۱/۲۳ میلیون تن در سال گذشته افزایش داد. رتبه ۱۴ این فهرست را در سال گذشته میلادی، شرکت چینی «جیان‌لانگ» با ۲۰/۲۶ میلیون تن تولید در اختیار داشت. رتبه این شرکت در سال ۲۰۱۶ میلادی ۱۷ و حجم تولید آن ۱۶/۴۵ میلیون تن بود.

شرکت چینی والین که در رتبه ۱۵ فهرست بزرگترین تولیدکنندگان فولاد خام جهان در سال گذشته میلادی قرار گرفت، نسبت به سال ۲۰۱۶ میلادی که رتبه ۲۰ را داشت، رشد چشمگیری را تجربه کرد. این شرکت همچنین رقم تولید خود را از ۱۵/۴۸ میلیون تن در سال ۲۰۱۶ به ۲۰/۱۵ میلیون تن در سال گذشته افزایش داد. «مانشان‌استیل» با ۱۹/۷۱ میلیون تن تولید شانزدهمین تولیدکننده بزرگ فولاد خام جهان در سال گذشته میلادی بود. جایگاه این شرکت نسبت به سال ۲۰۱۶ میلادی دو گام افت داشت.

مانشان در آن سال با ۱۸/۶۳ میلیون تن چهاردهمین تولیدکننده جهان بود. شرکت «ناوولیپِسک استیل» در روسیه در سال گذشته هفدهمین و در سال ۲۰۱۶، شانزدهمین تولیدکننده بزرگ فولاد خام جهان بود و حجم تولید آن از ۱۶/۶۴ میلیون تن در سال ۲۰۱۶ به ۱۷/۰۸ در سال ۲۰۱۷ میلادی رشد کرد. هجدهمین تولیدکننده بزرگ فولاد خام جهان در دو سال یادشده، شرکت برزیلی «گِردای‌اس.‌اِی» بود که رقم تولید آن در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۶ میلادی به ترتیب به ۱۶/۵۰ و ۱۵/۹۵ میلیون تن رسید.

«جِی‌اِس‌دبلیو استیل لیمیتِد» نام شرکت هندی است که با ۱۶/۰۶ میلیون تن تولید در سال گذشته میلادی، رتبه ۱۹ و با ۱۴/۹۱ میلیون تن تولید، رتبه ۲۱ را در سال ۲۰۱۶ میلادی داشت. و در نهایت رتبه ۲۰ این جدول و جایگاه، پیش از ایمیدرو به شرکت چینی «بِنکسی‌استیل» اختصاص دارد. رتبه این شرکت در سال ۲۰۱۶میلادی، ۲۲ و حجم تولید آن در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۶ میلادی به ترتیب ۱۵/۷۷ و ۱۴/۴۰ میلیون تن بود .
منبع : روزنامه گسترش صمت
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی