شنبه ۲۳ تير ۱۴۰۳ , 13 Jul 2024
معاون ذوب آهن اصفهان:برای استفاده از کل ظرفیت خود به حدود ۶ و نیم میلیون تن سنگ آهن دانه بندی شده و مواد آهن دار نیاز داریم
ظرفیت خالی ذوب آهن، حدود ۴۵ درصد
به گزارش ماین نیوز، نعمت الله محسنی با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما افزود: اکنون به اندازه کافی سنگ آهن در داخل کشور وجود دارد اما متاسفانه صادراتی که در حال حاضر انجام می شود موجب شده است که بخش زیادی از صنعت فولاد از جمله ذوب آهن اصفهان خالی بماند و نتوانیم آن بخش را فعال کنیم.

وی اضافه کرد: ذوب آهن اصفهان بر اساس اصل 44 قانون اساسی در سال 1392 به عنوان آخرین واحد فولادی توسط دولت واگذار شده است و دولت بر اساس سیاستگذاری اشتباهی که انجام داد ابتدا زنجیره مواد اولیه و بالادستی فولاد را واگذار کرد.

محسنی با بیان اینکه در یک سال گذشته اتاق عملیات جنگ را در ذوب آهن اصفهان تشکیل دادیم، گفت: ذوب آهن در تنظیم بازار محصولات نقش دارد و معادن ذغال سنگ با حدود 20 هزار کارگر به ذوب آهن اصفهان متصل هستند و خود کارخانه ذوب آهن اصفهان هم 14 هزار کارگر دارد همچنین این واحد صنعتی با 284 شهید بیشترین تعداد شهید را در کل واحدهای صنعتی کشور اهدا کرده است.

وی ادامه داد: 17 و یک دهم میلیون تن صادرات سنگ داشتیم .
محسنی افزود: کل بدهی ذوب آهن به معادن سنگ آهن 43 میلیارد تومان است.
معاون بازرگانی ذوب آهن اصفهان گفت: چرا با اینکه سنگ آهن دانه بندی که خوراک ذوب آهن اصفهان است، 110 هزار تن سنگ آهن دانه بندی حدود دو هفته پیش از کشور خارج شد.

مهرداد اکبریان رئیس هیئت مدیره انجمن سنگ آهن ایران هم در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: در سال های 1396 و 1397 تعادل در تولید، مصرف داخل و صادرات داشتیم و هیچکدام دچار مشکل نبوده است.

وی ادامه داد: دولت در 2 سال اخیر به صورت دستوری در نحوه قیمت گذاری و توزیع محصولات معدنی مداخله و قمیت گذاری کرد.
اکبریان افزود: در سال 1398 قیمت تعیین شده درست و مناسب با قیمت جهانی نبود بنابراین اختلاف قیمتی اتفاق افتاد.

رئیس هیئت مدیره انجمن سنگ آهن ایران با بیان اینکه واحدهای معدنی از ذوب آهن اصفهان طلبکار هستند، گفت: ظرفیت خالی ذوب آهن فقط بخاطر کمبود مواد معدنی نیست بلکه مسائل دیگری هم وجود دارد. هزینه تولید و قیمت تمام شده محصولات و کمبود نقدینگی از دیگر علل است.

وی افزود: 90 درصد تولیدکنندگان سنگ آهن، معادنی هستند که ریشه دولتی دارند. دولت شمش را بر اساس دلار 8 هزار تومانی قیمت گذاری و قیمت تصنعی پایین را ایجاد کرده است و سپس بر اساس آن، مواد اولیه معدنی را قیمت گذاری کرده است که با قیمت های واقعی محصولات، متفاوت است.
اکبریان گفت: در سال 1397، هشت میلیون تن سنگ آهن صادر کردیم، 5 و نیم میلیون تن کنستانتره آهن و کمتر از 3 میلیون تن گندله آهن صادر کردیم.
وی با اشاره به اینکه معادن ما هم با ظرفیت پایین کار می کنند، افزود: دولت سعی در تنظیم و مدیریت بازار با روش دستوری دارد و این روش برای امسال جواب نمی دهد.
اکبریان گفت: تا زمانی که بازار، شفاف و رقابتی نباشد و دستوری باشد متاسفانه این مشکلات وجود دارد.

امیرحسین کاوه دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی هم با حضور در این برنامه گفت: در کل زنجیره فولاد، قیمت جهانی حاکم است و سنگ آهن را ارزان تر می گیرند و محصول را گران تر می فروشند.
وی افزود: کل زنجیره فولاد به خام فروشی عادت کرده است زیرا خام فروشی راحت تر است و همه دنیا مواد خام را لازم دارند و برای آن راحت تر پول می دهند.

دبیر سندیکای تولید کنندگان لوله و پروفیل فولادی گفت: باید ببینیم وقتی در داخل کشور مشتری دست به نقد وجود دارد و حاضر است به قیمت جهانی بخرد چرا مواد اولیه گیر او نمی آید؟
کاوه افزود: باید به موضوعات، ملی نگاه کرد نه بخشی .

مدیرکل دفتر بهره برداری معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت هم با حضور در این برنامه گفت: وزارتخانه صمت، در پی شکل گیری زنجیره تولید است .
کاووس قاسمی ادامه داد: 88 میلیون تن سنگ آهن تولید می کنیم. 31 واحد کنستانتره داریم که 48 میلیون تن در سال 97 کنستانتره تولید کرده اند. 17 واحد گندله داریم با 42 میلیون تن تولید، 20 واحد تولید آهن اسفجی داریم با 27 میلیون تن تولید، 80 واحد تولید شمش داریم با 25 میلیون تن تولید، و 148 واحد تولید محصولات فولادی با 22 میلیون تن تولید داریم.

وی با اشاره به اینکه این زنجیره برای جلوگیری از خام فروشی شکل گرفته است، گفت: در سال 1391 ، بیست و چهار میلیون تن صادرات سنگ آهن داشتیم که این رقم در سال 1397 به هشت و هشت دهم میلیون تن رسیده است.
قاسمی ادامه داد: تامین خوارک ذوب آهن، مقداری به خودش برمی گردد یعنی باید برای تامین خوراک خود برنامه ریزی می کرد.
وی گفت: 87 میلیون تن تولید سنگ آهن داریم که 8/8 دهم آن صادر می شود.
مدیرکل دفتر بهره برداری معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: از اول مهر 25 درصد تعرفه اعمال می شود .
منبع : خبرگزاری صدا و سیما
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی