شنبه ۲۳ تير ۱۴۰۳ , 13 Jul 2024
بورس اوراق بهادار امروز از تصمیمات جلسه شب گذشته ایمیدرو، استقبال کرد و شاخص کل با رشد بیش از 29هزار واحدی، 1.86درصد رشد پیدا کرد.
بورس از جلسه شب گذشته ایمیدرو استقبال کرد / ایده ایمیدرو، رشد شاخص ها را به همراه آورد
به گزارش ماین نیوز، بورس اوراق بهادار امروز از نخستین دقایق آغاز به کار، نگاهی مثبت و رو به رشد به جلسه شب گذشته در ایمیدرو داشت. شامگاه یکشنبه به پیشنهاد ایمیدرو، روسای سازمان بورس و کمیسیون اقتصادی مجلس به همراه مدیران عامل شرکت های بزرگ، گردهم آمدند تا گروه شرکت های معدن و صنایع معدنی جانی دوباره گیرند.

طبق گفته خداداد غریب پور رییس هیات عامل ایمیدرو، مقرر شد با همکاری مجموعه بورس، آن دسته از شرکت ها که فاقد بازارگردانی در بازار بورس هستند، تا سقف 20درصد از ارزش شناور شرکت متبوع خود را برای تشکیل یک شرکت بازارگردانی، تخصیص دهند. راهبری این مهم را ایمیدرو برعهده گرفت و مقرر شد مدیریت بازارگردانی نیز توسط قائم مقام این سازمان و مدیر عامل شرکت بورس، انجام گیرد.

در همین حال حسن قالیباف اصل،‌ رییس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز از ایده تشکیل صندوق بازارگردانی استقبال کرد و گفت: سازمان بورس از پیشنهادهای ایمیدرو برای تقویت بازار بورس حمایت می کند. به گفته رییس سازمان بورس و اوراق بهادار،‌ شرکت های معدن و صنایع معدنی از بنیه مالی قابل توجهی برای انتشار این نوع اوراق برخوردارند.

وی ادامه داد: از فرصت بازار بورس می توان برای تامین مالی شرکت ها به منظور فعالیت های اقتصادی در کشور استفاده کرد.

از سوی دیگر محمد رضا پور ابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:‌ اقدام ایمیدرو و شرکت های معدنی برای تشکیل صندوق بازارگردانی در بازار سرمایه جهت حمایت از سهام خود، جای تقدیر دارد.

در همین حال طبق گزارش وب سایت بورس، کارشناسان بورس نیز از بازارگردانی به عنوانی عاملی برای تحرک در بازار یاد کردند.

امروز بورس در پایان کار خود، شاهد رشد تمامی شاخص ها (به غیر از کل هم وزن) بود به طوری که علاوه بر شاخص کل، شاخص قیمت 1.86درصد و همچنین بازار اول 2.33، بازار دوم 1.16، صنعت 2.06، 30شرکت برتر 2.88 و 50 شرکت برتر 2.36درصد، افزایش را تجربه کردند.

این در حالی است که به دنبال جهش در بازار امروز، نمادهایی همچون فولاد، فملی، کگل، ذوب، میدکو، هرمز و کگهر با صف خرید همراه شدند.

استقبال رسانه ها

خبرگزاری مهر در همین راستا امروز با ارایه گزارشی، اعلام کرد: از دلایل تقویت صف خرید برای نمادهای معدنی، جلسه عصر دیروز سازمان بورس، کمیسیون اقتصادی مجلس با ایمیدرو و شرکت‌های بزرگ و صنایع معدنی است که در این جلسه ایمیدرو راهبری بازارگردانی شرکت‌های معدن و صنایع معدنی بازار سرمایه را برعهده گرفت.

وب سایت اقتصاد آنلاین نیز گزارش داد: جلسه ایمیدرو نتیجه داد. به نوشته این رسانه تخصصی، در ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه شاخص کل بورس پس از رشد ۱۴ هزار و ۹۵۶ واحدی (۰.۹ درصد) در ارتفاع یک میلیون و ۵۹۳ هزار واحد قرار گرفت.

انتظار روزهای سبز

با توجه به امیدواری بازار به تصمیمات جمعی از سوی نهاد بورس، ایمیدرو و شرکت های بزرگ، این انتظار وجود دارد که سیاست بازارگردانی به تحرکی دوباره در بازار سرمایه بینجامد. علاوه بر این ارزش بنیادی سهام شرکت های معدنی و صنایع معدنی و پروژه های توسعه ای این گروه، انتظار برای رشد سهام این شرکت ها را قوت بخشیده است.
منبع : ایمیدرو
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی