شنبه ۲۳ تير ۱۴۰۳ , 13 Jul 2024

تشکیل صندوق 30هزار میلیارد تومانی معدنی

حمایت مجلس از بازارسرمایه ادامه دارد
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از تشکیل «صندوق سرمایه‌گذاری مشترک» ۳۰ هزار میلیارد تومانی شرکت‌های بزرگ معدنی خبرداد.
تشکیل صندوق 30هزار میلیارد تومانی معدنی
به گزارش ماین نیوز، در نشست هم اندیشی رییس سازمان بورس، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس و رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با مدیران شرکت های معدنی اعلام شد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در این جلسه، ورود سرمایه‌گذاران به بازار سرمایه طی یکسال اخیر را فرصتی مهم برای اقتصاد ملی و تامین مالی بخش مولد اقتصاد دانست و با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده برای توسعه بازار گفت: امکان انتشار اوراق تامین مالی بدون ضامن و از طریق رتبه‌بندی، یکی از تصمیماتی است که در سازمان بورس اتخاذ شده و شرکت «فولاد مبارکه» به عنوان نخستین شرکت به حجم ١٠هزار میلیارد تومان از این امکان بهره برداری کرد. این روش برای تامین مالیِ شرکت‌های فلزی و معدنی به خصوص شرکت‌های مجموعه ایمیدرو که بنیه مالی خوبی دارند، پتانسیل مناسبی است.

وی به دیگر اقدامات انجام شده در سازمان بورس و اوراق بهادار اشاره کرد و گفت: زمان صدور مجوز افزایش سرمایه‌ها به ٥ روز کاهش یافت؛ به این ترتیب شرکت‌ها بیش از این زمان برای دریافت مجوز خود معطل نخواهند شد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به مصوبه مجلس در خصوص افزایش سرمایه از محل صرف سهام اشاره کرد و افزود: این مصوبه امکان می‌دهد تا شرکت‌ها بر اساس قیمت روز و ارزش بازار، افزایش سرمایه بدهند و علاوه بر آن مشمول ٢٠ درصد مزیت مالیاتی شوند.

معافیت مالیاتی صندوق‌های بازارگردان

حسن قالیباف اصل مصوبه شورای عالی بورس مبنی بر الزام شرکت ها به استفاده از بازارگردان را ضمانتی بر اجرای بازارگردانی در بورس دانست و گفت: موضوع بازارگردانی یکی از چالش‌های بازار در سال‌های اخیر بود که با این مصوبه ضمانت اجرایی پیدا خواهد کرد؛ براین اساس، انتظار می‌رود همه شرکت‌ها به خصوص ٥٠ شرکت بزرگ این رویه را طی روزهای آتی آغاز کنند. بازارگردانی به معنای ایجاد تعادل در بازار با کنترل عرضه و تقاضای سهام است.

تشکیل صندوق بازارگردانی مشترک شرکت‌های «ایمیدرو» با هدف حمایت از سهام

وی از تشکیل صندوق بازارگردانی مشترک شرکت‌های «ایمیدرو» با هدف حمایت از سهام این شرکت‌ها تقدیر کرد و گفت: این صندوق‌ها می‌توانند در کنار بازارگردانی، اوراق تبعیِ مصوب شده در شورای عالی بورس را نیز به جای صرف نقدینگی منتشر کنند.

قالیباف اصل بیان کرد: امروز با ابلاغ نامه‌ای به شرکت بورس، الزامی بودن بازارگردانی اعلام شد تا آنها نیز این موضوع را به اطلاع شرکت‌ها و سهامداران عمده برسانند.

حمایت مجلس از بازارسرمایه ادامه دارد

در ادامه این جلسه محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با اشاره به خلق روزانه ۱۵۰۰ میلیارد تومان نقدینگی در کشور، بازار سرمایه را برخوردار از ظرفیت های کافی برای جذب این میزان نقدینگی دانست.

این نماینده مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر لزوم مدیریت این نقدینگی گفت: در حال حاضر بازار سرمایه در شرایط استثنایی قرار دارد و باید از این فرصت تاریخی استفاده کند.

وی تصریح کرد: «ایمیدرو» در یک اقدام بسیار خوب یک صندوق مشترک با هدف حمایت از شرکت های معدنی و صنایع مرتبط با آن که در بازار سرمایه حضور دارند تشکیل داد و امید می‌رود دیگر سهامداران عمده و نهادهای حاضر در بورس نیز از این روش استفاده کنند.

وی اضافه کرد: فردا نیز با حضور رییس کل بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و مدیران بازارسرمایه و به دنبال جلسه غیرعلنی امروز، روش‌های عملیاتی حمایت از بازار سرمایه بررسی و سرفصل‌ها اعلام می‌شود.

پورابراهیمی ادامه داد: بازارسرمایه، بازاری توانمند و موثر در اقتصاد است و مجلس در راستای استفاده حداکثری از ظرفیت‌های این بازار تمام تلاش خود را به کار می برد و از بازار سرمایه حمایت می کند.

شناوری۲۰ درصدی سهام شرکت‌ها در صندوق

در پایان این جلسه مقرر شد تا صندوق سبدگردانی با هدف حمایت از شرکت‌های زیرمجموعه «ایمیدرو» تشکیل شود. شرکت‌ها هر یک معادل ٢٠ درصد سهام شناور خود را به این صندوق بازارگردانی اختصاص می دهند؛ همچنین مصوب شد تا در کمیته‌ای با حضور علی صحرایی مدیرعامل بورس تهران و «ایمیدرو» سازوکار دقیقی برای اجرای این صندوق طراحی شود.

همچنین رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، در پایان این جلسه خبر از آن داد که فردا با حضور رییس کل بانک مرکزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی و مدیران بازارسرمایه و پیرو جلسه غیرعلنی مجلس روش‌های عملیاتی حمایت از بازار سرمایه بررسی و سرفصل ها اعلام می‌شود.
منبع : خبرگزاری فارس
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی