سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ , 23 Jul 2024
در نشست رییس هیات عامل ایمیدرو، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، رییس سازمان بورس و مدیران شرکت های بزرگ مطرح شد:

ایمیدرو ، راهبری بازار گردانی شرکت های معدن و صنایع معدنی را برعهده گرفت

صیانت از سهام سهامداران خرد از اهداف اولیه این نشست است
ایمیدرو با همکاری بورس اوراق بهادار، راهبری بازار گردانی شرکت های معدن و صنایع معدنی بازار سرمایه را برعهده گرفت. این تصمیمی بود که در نشست رییس سازمان بورس، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی،‌ ایمیدرو و مدیران عامل شرکت های بزرگ معدنی و صنایع معدنی با هدف حمایت از سهامداران به ویژه سهامداران خرد اتخاذ شد.
ایمیدرو ، راهبری بازار گردانی شرکت های معدن و صنایع معدنی را برعهده گرفت
به گزارش ماین نیوز، خداداد غریب پور در این باره اظهار داشت: طبق موافقت به عمل آمده، مقرر شد شرکت هایی که فاقد بازارگردانی در بازار بورس هستند، تا سقف 20درصد از ارزش شناور شرکت متبوع خود را برای تشکیل یک شرکت بازارگردانی، تخصیص دهند.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان اینکه این امر با هماهنگی بورس و تمامی شرکت های معدنی و صنایع معدنی و شرکت های دارای بازارگردان حاضر در بورس انجام می شود، اظهار داشت: مدیریت بازارگردانی توسط ایمیدرو و از سوی قائم مقام این سازمان و مدیر عامل شرکت بورس، انجام خواهد شد.

غریب پور با اشاره به اینکه کنترل نوسانات و صیانت از سهام سهامداران خرد جزو وظایف اولویت دار این بازارگردانی است، تاکید کرد: در گام نخست، شرکت های معدنی و صنعتی چادرملو و گل گهر و نیز فولاد خراسان پیشنهاد برای ارایه سهم شناور در این صندوق بازارگردانی را طی روزهای آینده، به سازمان بورس ارایه می دهند.

راه اندازی "نخستین شرکت سهامی عام پروژه" تحت مدیریت ایمیدرو

رییس هیات عامل ایمیدرو همچنین خبر داد: شرکت توسعه معادن و فلزات (تحت مدیریت ایمیدرو)، نخستین شرکت بورسی است که "شرکت سهامی عام پروژه" راه اندازی کرده است.

غریب پور درباره جایگاه شرکت های این بخش یادآور شد: ارزش شرکت های معدن و صنایع معدنی بورسی ۶۵ میلیارد دلار است که شامل ۸۵ شرکت در بازار بورس هستند.

وی اظهار داشت: مقایسه P/E نشان می دهد که شرکت های بخش معدن و صنایع معدنی با وجود جذاب بودن، سود کمتری تقسیم کرده و بیشتر سود را به سمت اجرای طرح های توسعه ای هدایت کرده اند.

وی همچنین گفت: در حالی که 14درصد از درآمد شرکت های بورسی در اختیار این شرکت ها است اما 23درصد از سود را در اختیار دارند.

رییس هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر اینکه شرکت های بزرگ بخشی از سود خود را صرف توسعه کرده اند، گفت: در شرکت های زیرمجموعه ایمیدرو، شامل فولاد مبارکه، مس، گل گهر، فولاد خوزستان، چادرملو و غیره، ۴ میلیارد و ۸۷۹ میلیون یورو و ۴۰ هزار میلیارد تومان طرح توسعه ای تعریف کرده ایم. وی تاکید کرد: این امر نشان از آینده درخشان شرکت های معدنی و صنایع معدنی در بورس می دهد.

غریب پور افزود: ارزش شرکت های معدن و صنایع معدنی در بورس به نرخ ارز نیما، ۷۳ میلیارد دلار است در حالی که کل ارزش بازار ۲۷۴ میلیارد دلار است با احتساب فرابورس به ۳۲۲ میلیارد دلار می رسد.

در ادامه امیر صباغ مدیر سرمایه گذاری و اقتصادی ایمیدرو به ارایه پیشنهادهای ایمیدرو برای تقویت بازار بورس پرداخت و اظهار داشت: تشکیل صندوق بازارگردانی به ارزش 30هزار میلیارد تومان،‌ اجرای مصوبه بورس درباره مصوبه 10درصد سهام خزانه، اجرای مصوبه بورس اوراق اختیار فروش تبعی و بیمه سهام، تسریع در افزایش سرمایه شرکت ها،‌ تجدید ارزیابی در صورت لزوم،‌ افزایش اعتبارات بازارگردانان مستقل،‌ هماهنگی بیشتر با شرکت های حقوقی فروشنده سهام برای کنترل هیجانات بازار و هماهنگی بیشتر با بازارگردانان شرکت های تابعه ایمیدرو جزو پیشنهادهای این سازمان است.

وی تاکید کرد:‌ سهام شرکت هایی همچون فولاد مبارکه، ملی مس، گل گهر، چادرملو، فولاد خوزستان و فولاد خراسان، بنیادی است و می تواند نجات بخش کل بورس باشد.

وی یادآور شد: افزایش سرمایه شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی از 34هزار میلیارد تومان سال 97 به 89هزار میلیارد تومان در سال جاری می رسد.

سرمایه گذاری های مس در راه است

در این نشست اردشیر سعدمحمدی مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس با بیان سرمایه گذاری های این شرکت، گفت: سرمایه گذاری های شرکت مس از محدوده 2 میلیارد یورو به 4.5 میلیارد یورو می رسد که این مقیاس حتی برای کشورمان نیز رقم قابل توجهی محسوب می شود.

سعدمحمدی درباره اکتشافات جدید شرکت مس گفت: امسال معدن ارزشمند با ذخیره 530 میلیون تنی را معرفی خواهیم کرد. وی ادامه داد: سهام مس به گونه ای است که منافع بالایی برای بازار سهام به ویژه سهامداران حقیقی به همراه خواهد داد.

وی تاکید کرد: حتی در شرایط تحریم هیچ دغدغه ای برای فروش کاتد مس نداریم. وی از مدیران بورس خواستار کاهش زمان بروکراسی برای افزایش سرمایه شرکت و همچنین پذیرش 5 شرکت جدید مرتبط با مس در بازار سرمایه شد.
منبع : ایمیدرو
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی