پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ , 25 Jul 2024
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید در حال حاضر میزان تولید فولاد ۲ برابر تقاضا و نیاز واقعی کشور بوده و نوسانات قیمتی کنونی ناشی از عدم عرضه تمامی محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا است.
۲ برابر بودن تولید فولاد نسبت به تقاضا؛التهاب بازار ناشی از عرضه قطره چکانی محصولات در بورس کالا است
به گزارش ماین نیوز، حجت اله فیروزی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به قرائت گزارش کمیسیون صنایع و معادن درباره التهاب بازار فولاد، گفت: در حال حاضر میزان تولید فولاد 2 برابر تقاضا و نیاز واقعی کشور بوده و نوسانات قیمتی کنونی بازار ناشی از عدم عرضه تمامی محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا است.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر تولیدکنندگان بالادستی و پایین دستی تمامی محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنند، آشفتگی بازار از بین می‌رود، افزود: مصرف ظاهری فولاد در سال 1398 در بازه 15 تا 16 میلیون تن بود درحالیکه برآوردهای غیررسمی، میزان مصرف واقعی کشور را 12 تا 14 میلیون تن نشان می‌دهد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تعیین قیمت محصولات زنجیره فولاد براساس مولفه‌های داخلی را یکی از راهکارهای حل مشکلات زنجیره فولاد برشمرد و اضافه کرد: وابستگی کامل قیمت‌های فولاد داخلی به قیمت‌های جهانی موجب می‌شود، قیمت‌های داخلی فولاد با نوسانات مقطعی ارز دچار نوسان شده و التهابات زیادی در بازار داخلی ایجاد شود.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن با اشاره به پیشنهادات مطرح شده در گزارش کمیسیون متبوعش درباره راهکارهای ساماندهی بازار فولاد، ادامه داد: کمیسیون خواستار بررسی پیشنهادات مطرح شده برای ساماندهی بازار فولاد در قالب تبصره ماده 45 است تا این پیشنهادات هرچه سریعتر به قانون تبدیل شود زیرا مشکل عرضه فولاد جزو مطالب عمومی بوده و در صنایع خودروسازی، ساختمان سازی و.. اثرگذار است.

گفتنی است پس از قرائت گزارش کمیسیون صنایع و معادن درباره مشکلات بازار فولاد، طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد با رویکرد اصلاح سیاست های تنظیم بازار در صحن علنی اعلام وصول شد.
منبع : خانه ملت
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی