چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ , 24 Jul 2024
قائمی‌راد در گفت‌وگو با ماین نیوز تشریح کرد:

آخرین وضعیت طرح‌های توسعه ومعادن

معاون برنامه‌ریزی، بودجه و نظارت بر شرکت‌های شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات گفت: شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در مجموع هفت پروژه تحت عنوان پروژه‌های پیشرانان پیشرفت ایران دارد. یکی از این پروژه‌ها، دو واحد گازی نیروگاه سمنان هر یک به ظرفیت 183 مگاوات و در مجموع به ظرفیت 366 مگاوات است که امیدواریم بتوانیم هر دو واحد را به صورت همزمان در آذر ماه امسال به بهره‌برداری برسانیم. این پروژه در واقع نخستین پروژه از مجموعه پروژه‌های پیشرانان پیشرفت ایران متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات است که آماده افتتاح است. مجموع سرمایه‌گذاری انجام شده در این پروژه 39 میلیون یورو در بخش ارزی و 1190 میلیارد تومان در بخش ریالی است. همچنین پروژه نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی در سمنان نیز توسط شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات و با سرمایه‌گذاری ارزی 3 میلیون یورویی و ریالی 27 میلیارد تومانی در حال اجرا است که البته این پروژه جزو پروژه‌های پیشرانان پیشرفت ایران نیست.
آخرین وضعیت طرح‌های توسعه ومعادن
محمدحسین قائمی‌راد در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز افزود: دیگر پروژه ومعادن در قالب پروژه‌های پیشرانان پیشرفت ایران، آهن و فولاد الماس آرتاویل با هدف احداث یک واحد احیای مستقیم با ظرفیت تولید 1.1 میلیون تن آهن اسفنجی در اردبیل است. در این پروژه مشاور و پیمانکار انتخاب شده‌اند و کار در حال انجام است. پروژه دیگر پیشرانان پیشرفت ایران، فولاد اقلید پارس است که هدف از آن احداث یک واحد احیای مستقیم با ظرفیت تولید 1.1 میلیون تن است. پروژه آرتاویل قرار است تا سال 1403 و پروژه اقلید نیز قرار است تا 1404 به بهره‌برداری برسند.

وی گفت: دیگر پروژه پیشرانان پیشرفت ایران متعلق به ومعادن، صباامید غرب به منظور احداث یک واحد یک میلیون تنی گندله‌سازی است. پیمانکار و مشاور این پروژه انتخاب شده و کار در حال انجام است و امیدواریم این پروژه نیز تا سال 1404 به بهره‌برداری برسد. سهامداران این پروژه شرکت توسعه صنعتی و معدنی صبانور و شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات هستند.

به گفته وی پروژه دیگر پیشرانان پیشرفت ایران، احداث یک واحد 2 میلیون تنی تولید کنسانتره سنگ آهن توسط شرکت توسعه صنعتی و معدنی صبانور است. این پروژه در ابتدا قرار بود به ظرفیت یک میلیون تن اجرا شود اما با توجه به اکتشافاتی که در حال انجام است، قرار شد ظرفیت آن به 2 میلیون تن ارتقا یابد. این پروژه در مرحله جانمایی، گرفتن زمین، اخذ مجوزهای محیط زیستی و سایر مجوزها است و قرار است این کارخانه در نزدیکی معدن گلالی احداث شود.

معاون برنامه‌ریزی، بودجه و نظارت بر شرکت‌های ومعادن عنوان کرد: موضوع اکتشاف در شرکت توسعه صنعتی و معدنی صبانور به صورت جدی دنبال می‌شود و قرار است تا پایان امسال 60 هزار متر حفاری انجام شود و تاکنون 36 هزار متر حفاری نیز انجام شده که نتایج خوبی هم داشته است. خرید دستگاه‌های حفاری به صورت متمرکز در حال انجام است و با افزایش این دستگاه‌ها، سرعت حفاری نیز بیشتر شده است.

وی خاطرنشان کرد: دو پروژه از پروژه‌های پیشرانان پیشرفت ایران نیز مربوط به شرکت فولاد کردستان شامل احداث یک واحد احیای مستقیم با ظرفیت 1.6 میلیون تن آهن اسفنجی در بیجار و یک واحد فولادسازی در قروه است. این دو پروژه بسیار بزرگ هستند و حداقل سرمایه‌گذاری موردنیاز برای به نتیجه رسیدن آنها 20 هزار میلیارد تومان است که شاید این رقم با توجه به نرخ تورم بیشتر هم شود. انتظار داریم این پروژه نیز تا اواسط سال 1403 به بهره‌برداری برسند. پیمانکاران این پروژه در حال کار هستند و پیشرفت پروژه هم خوب است.

قائمی‌راد توضیح داد: خارج از پروژه‌های پیشرانان پیشرفت ایران نیز شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات پروژه‌های دیگری نیز دارد که از آن جمله می‌توان به پروژه معدن زغال سنگ گلندرود متعلق به شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات اشاره کرد. با توجه به اینکه موضوع زغال سنگ برای ما و به ویژه پروژه کک طبس بسیار حیاتی است، این پروژه از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین پروژه مس جانجا در استان سیستان و بلوچستان جزو پروژه‌های پیشرانان پیشرفت ایران نیست اما جزو مهمترین پروژه‌های در دست اجرای ومعادن محسوب می‌شود. این پروژه توسط کنسرسیومی با حضور شرکت‌های گل گهر، چادرملو، تجلی و غدیر قرار است اجرا شود. قرار است در پروژه مس جانجا در نهایت با سرمایه‌گذاری 400 میلیون یورویی یک کارخانه تولید کنسانتره مس با ظرفیت تولید سالانه 130 هزار تن احداث کنیم.

وی خاطرنشان کرد: پروژه دیگر الکترود گرافیتی سُرنا در کازرون است که در حال انتخاب مشاور آن هستیم. ظرفیت تولید این پروژه در فاز نخست 30 هزار تن در سال پیش‌بینی شده که قرار است در فاز توسعه‌ای به 45 هزار تن نیز برسد. این پروژه در مرحله خرید زمین، تنظیم اسناد مناقصه و ... است و انتظار می‌رود 188 میلیون یورو برای سرمایه‌گذاری آن موردنیاز باشد. پروژه دیگر ومعادن احداث یک واحد تولید فروسیلیکو منگنز در شیروان است. هنوز ظرفیت تولید قطعی این پروژه مشخص نیست و ممکن است ظرفیت آن 40 یا 25 هزار تن بسته به مطالعات اقتصادی آن باشد. پروژه آریا تایر هامون است که قصد داریم با سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) آن را اجرا کنیم. پروژه دیگر ومعادن نیز استیل کورد در دلفان است که در مرحله بررسی این طرح، ثبت شرکت و تعیین سهامدار هستیم.

معاون برنامه‌ریزی، بودجه و نظارت بر شرکت‌های ومعادن اظهار کرد: مجموع ارزش پروژه‌های در دست اجرای ومعادن حدود 75 هزار میلیارد تومان است که این رقم باید طی چند سال آینده هزینه شود.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی