پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ , 25 Jul 2024

پیش بینی قیمت میلگرد و سیمان در سال 1402

بازار مصالح ساختمانی پرنوسان می‌شود؟
پیش‌بینی می‌شود در بازار مصالح ساختمانی، قیمت میلگرد به دلیل افزایش تقاضای خارجی و گران‌تر شدن دلار افزایش یابد و قیمت سیمان با رشد تولید در روزهای گرم پیش رو کاهش پیدا کند.
پیش بینی قیمت میلگرد و سیمان در سال 1402
به گزارش ماین نیوز، قیمت میلگرد و سیمان در جایگاه اصلی‌ترین مصالح ساختمانی در ابتدای سال 1402 تغییر چشمگیری نداشته است.

میلگرد امروز 14 فروردین با همان قیمت‌های آخرین روزهای اسفند معامله می‌شود. سیمان نیز وضعیت مشابهی دارد؛ هر چند احتمال کاهش قیمت آن در روزهای آینده قوی به نظر می‌رسد.

ثبات بازار میلگرد در آغاز سال 1402

میلگرد سال 1401 را با سیر کاهشی قیمت پشت سر گذاشت. این جریان کاهشی برآمده از افت نرخ دلار و ریزش آن از 60 هزار به 43 هزار تومان بود. با این حال کاهش بهای میلگرد نمی‌تواند در سال 1402 ادامه داشته باشد؛ زیرا بهای دلار به عنوان شاخص تاثیرگذار بر قیمت میلگرد افزایش یافته است.

عامل دیگری که می‌تواند در ادامه سال جاری بر قیمت این کالا تاثیرگذار باشد، افزایش تقاضای خارجی و در پی آن رشد صادرات میلگرد است. این افزایش تقاضا برای میلگرد ایران از کاهش عرضه ترکیه سرچشمه می‌گیرد.

تولید این کالا در ترکیه در جایگاه یکی از اصلی‌ترین عرضه‌کننده‌ها به خاورمیانه در سال جاری میلادی به دلیل خسارت‌های برآمده از زلزله کاهشی خواهد بود.

این اتفاق می‌تواند تقاضا برای این محصول را به کشورهایی مانند ایران و چین سوق دهد و افزایش ارزش میلگرد را در داخل این کشورها رقم بزند.

در همین حال تقاضا برای این کالا در نیمه نخست سال به طور سنتی بیشتر از نیمه دوم است. هر چند با توجه به مازاد تولید محصولات فولادی از جمله میلگرد در کشور این موضوع نمی‌تواند تاثیر چندانی بر افزایش قیمت بگذارد.

با این حال در شرایطی که قیمت میلگرد در پایان سال 1401 به طور میانگین 26 هزار تومان برای انواع آجدار و 28 هزار تومان برای انواع ساده بود، امروز در 14 فروردین 1402 این کالا با قیمت‌هایی نزدیک به ارقام سال گذشته معامله می‌شود و تغییر چشمگیری را تجربه نکرده است.

اکنون قیمت میلگرد آجدار ذوب آهن اصفهان در سایز 12، 28 هزار تومان و در سایزهای دیگر 24 هزار تا 25 هزار تومان در هر شاخه است. محصولات دیگر کارخانه‌ها هم از همین حدود قیمت تجاوز نمی‌کند و گاه حتی تا 22 هزار تومان نیز پایین می‌آید.

کاهش قیمت سیمان در آغاز سال 1402

بهای سیمان در دو هفته پایانی سال 1401 افزایشی بود. چراکه تقاضا برای این کالا در نیمه دوم اسفند به صورت سنتی رشد داشت؛ در حالی که تولید به دلیل تامین نشدن برق کارخانه‌ها در پی کمبود گاز در روزهای سرد دی و بهمن کاهش چشمگیر پیدا کرده بود.

در نتیجه بر هم خوردن عرضه و تقاضا بهای سیمان سیاه تیپ2 در پایان سال 1401 به 53 هزار تومان در هر پاکت 50 کیلویی رسید و در فروش فله به بیشتر از یک میلیون تومان در هر تن صعود کرد.

با این حال دور از انتظار نیست که با گرم شدن هوا، از بین رفتن مشکل کمبود انرژی موردنیاز کارخانه‌ها و افزایش تولید سیمان قیمت این کالا سیر کاهشی به خود بگیرد.

امروز 14 فروردین 1402 نرخ سیمان پاکتی نسبت به پایان سال 1401 تغییر محسوسی نداشته است. هر پاکت 50 کیلویی سیمان سیاه تیپ2 آبیک 55 هزار تومان قیمت دارد؛ در حالی که بهای این محصول در کارخانه سیمان تهران 50 هزار تومان است.

در مواردی محدود قیمت هر پاکت 50 کیلویی سیمان سیاه تیپ2 حتی پایین‌تر از 50 هزار تومان هم ثبت شده که این امر احتمال کاهش قیمت را در روزهای پیش رو تقویت می‌کند. علاوه بر این بهای سیمان به صورت فله هم در سال جدید و در ادامه سال گذشته کاهش داشته است.

قیمت سیمان فله در ابتدای نیمه دوم اسفند سال 1401 از یک میلیون تومان در هر تن بالاتر رفته بود اما در روزهای پایانی سال به زیر یک میلیون تومان نزول کرد. امروز در 14 فروردین سال 1402، بهای سیمان سیاه فله تیپ 2 تهران 970 هزار تومان در تن است و در برندهای کمتر شناخته شده این قیمت تا 600 هزار تومان هم پایین آمده است.
منبع : تجارت‌نیوز
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی