سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ , 23 Jul 2024
مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی استان کرمان گفت: امسال بیشترین میزان فرونشست زمین در نقاط پیرامونی شهر کرمان ثبت شده و میزان آن در محور هفت‌باغ و جاده ماهان سالانه به بیش از ۱۳ سانتیمتر رسیده است.
فرونشست زمین در اطراف شهر کرمان به ۱۳ سانتیمتر رسید
به گزارش ماین نیوز، علی رشیدی روز سه شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته تولید و تجارت افزود: همچنین فرونشست زمین در اطراف شهر کرمان به خصوص مناطق غربی و جنوب غربی مشاهده می‌شود.

وی عنوان کرد: فرونشست زمین در برخی از شهرستان های استان کرمان ازجمله رفسنجان طی سال های گذشته تا ۳۰ سانتیمتر نیز گزارش شده است.

مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی استان کرمان عنوان کرد: سالانه یک میلیارد مترمکعب اضافه برداشت آب در استان کرمان داریم و همین موضوع بر فرونشست این استان دامن زده است که باید مدیریت شود.

وی اظهار داشت: ۱۵ هزار کیلومتر مربع از هشت شهرستان جنوبی را در وسعت اطلس لرزه خیزی سبزواران بررسی کردیم که بر این اساس ۲ گسل سبزواران شرعی و غربی از ۲ طرف جیرفت و عنبر آباد عبور می کنند.

رشیدی افزود: خوشبختانه بحث ساخت و سازها و مقاوم سازی در استان کرمان جدی گرفته شده و سازه ها براساس اطلاعات موجود لرزه خیزی مناطق است؛ سال ۹۶ هُجِدک سه زلزله بالای ۶ و نیم ریشتر در فاصله کمی اتفاق افتاد که تلفات و ویرانی کمی داشت که نتیجه مقاوم سازی بود.

وی ادامه داد: اکتشافات موضوعی طی یک سال گذشته در دستور کار قرار گرفته و در حوزه شهرستان های راور، شهربابک و جیرفت اقداماتی انجام شده است.

مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی استان کرمان با اشاره به آغاز طرح ملی تحول زمین شناختی و اکتشافات معدنی در دولت سیزدهم گفت: اجرای این طرح در کشور آغاز شده و تا سال ۱۴۰۴ به پایان خواهد رسید؛ بر این اساس بیش از ۴۰ هزار کیلومتر مربع معادل ۲۳ درصد از وسعت استان کرمان با روش‌ها و فناوری های جدید مورد پایش و اکتشاف قرار می‌گیرد.

اول تا دهم تیرماه به نام دهه تولید و تجارت نام گذاری شده است.
منبع : خبرگزاری ايرنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی