چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ , 24 Jul 2024
طی سفر یک روزه امیرحسین نادری مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صدرتامین به همراه هیات مدیره و مدیران ارشد تاصیکو به زاهدان، استاندار سیستان و بلوچستان و هیات همراه از محل کارخانه استحصال طلای مادوفتی بازدید کرد.
بازدید استاندار سیستان و بلوچستان از محل احداث کارخانه و روند پیشرفت پروژه اکتشافی طلای مادوفتی
به گزارش ماین نیوز، محمد کرمی استاندار سیستان و بلوچستان در نشست با مدیرعامل و مدیران ارشد تاصیکو با اشاره به ظرفیت های این استان گفت: هر جا توسعه اتفاق افتاده به جمعیت جوان متکی بوده است. سیستان جوان ترین استان و دارای ظرفیت‌های زیادی است. ما در حال فعال کردن ظرفیت بزرگی هستیم. ارتباط با سایر کشورها بخصوص همسایگان، افغانستان و پاکستان در دستور کار است. پاکستان با جمعیت بیش از 249 میلیون نفری بازار خوبی برای ماست و تلاش می کنیم مرزهای‌مان را به بازار صادرات و واردات تبدیل کنیم. از سوی دیگر بدلیل عدم وجود زیرساخت در افغانستان زمینه اقدامات مشترک با این کشور همسایه برایمان مهیا است.وی افزود: در سیستان زمین‌های کشاورزی مغفول مانده است. در حال حاضر ما ۶۰۰ میلیون دلار موز وارد میکنیم که اگر به زمین های کشاورزی این سرزمین توجه شود بجای واردات قادر به صادر ات خواهیم بود. زمین های زیادی در سیستان و بلوچستان هست که ظرفیت آبی خوبی دارند. وی با اشاره به غنای سرزمین سیستان و بلوچستان از لحاظ معدنی به اقدامات انجام شده در زمینه راه آهن و ترانزیت شمال و جنوب اشاره کرد.

امیرحسین نادری با تاکید به اینکه بهره برداری از معدن کاری است طولانی مدت گفت: برای رسیدن یک معدن به ظرفیت مورد نظر چندین سال و مسیرهای سخت و طولانی طی می شود اما در نهایت چندین نسل از آن بهره می‌برند. حدود ده سال قبل همکاران ما در تاصیکو این معدن را گرفتند و مشقت های زیادی در مسیر توجیه افراد نسبت به سودآور بودن این معدن برای همه مردم و سرزمین انجام داده‌اند، اکتشافات مختلف، هزینه‌های متفاوت، جاده‌سازی‌های بسیار، اقناع کردن اشخاص برای این موضوع و نهایتا به این نتیجه رسیدند که اولین کارخانه فراوری طلا را در سیستان و بلوچستان داشته باشیم.

نایب رئیس هیات مدیره تاصیکو تشریح کرد: بعضی از مناطق مثل همدان پایتخت سیلیس است و در منطقه سیستان منگنز، طلا و مس به وفور وجود دارد. ما در مجموعه خود بزرگترین مجموعه زغالسنگ کشور را داریم و افغانستان هم معادن زغالسنگ زیادی دارد؛ در کنار هر دو ما پاکستان یکی از بزرگترین وارد کنندگان زغالسنگ است که در سال ۴۰-۵۰ میلیون تن زغالسنگ مصرف می‌کند. این عدد بزرگی است که ما می‌توانیم در این زمینه سرمایه گذاری مشترکی داشته باشیم.

نادری با اعلام آمادگی برای همکاری با کشور افغانستان گفت در حوزه معدنی با افغان ها هم می‌توانیم کمک مستشاری داشته باشیم، هم در ایران می‌توانیم به آنها آموزش‌های معدنی بدهیم و هم بصورت مشترک با هم معدن باز کنیم و در حوزه فرآوری اقدام کنیم، نهایتاً بهترین شکل این است که ما و افغانستان با هم محصول مشترکی ایجاد کنیم که بتوانیم به کل دنیا صادر کنیم. این بحث معدنی که در آن ثروت میلیارد دلاری جابجا می‌شود و می تواند ثروت قابل توجهی برای کشورمان داشته باشد جایگزین خبی برای بازارچه‌های مرزی است.

نوری مدیرعامل پارس تامین پس از ارائه گزارش روند پیشرفت پروژه گفت با مساعدت آقای شهرکی و بیجار از زمان صدور پروانه اکتشاف تا بهره برداری ۱ سال زمان برد چرا که بلافاصله بعد از دریافت گواهی کشف با مساعدت استان استارت کار زده شد. پروانه بهره برداری پروژه ۳ ماه است که صادر شده و ما در ابتدای شهریور وارد تست سرد خواهیم شد. امیدواریم همین امسال به ظرفیت اسمی برسیم. خوشبختانه طرح توسعه دوم پارس تامین از ۵۰۰ تن تا سال آینده درصورت گرفتن جوازهای افزایش ظرفیت وارد ظرفیت ۱ میلیون تن خواهد شد.

مدیرعامل پارس تامین اعلام آمادگی کرد که این شرکت می تواند در پهنه‌هایی که به سایر ارگانهای دولتی واگذار شده و اقدامات آن متوقف شده مشارکت داشته باشند. نوری افزود: با توجه به اینکه استانداری از پهنه های واگذار شده که اقدامات اکتشافی آنها متوقف شده است سلب مجوز می‌کند شرکت توسعه معادن پارس تامین با توجه به دانش فنی خاصی که در اختیار دارد آمادگی مشارکت جهت ادامه اکتشاف در این پهنه ها را دارد.


مدیر عامل پارس تامین پس از ارائه گزارشی از حفاری های انجام شده اظهار کرد کلیه اقدامات بر اساس برنامه پیش می‌رود. تنها مواردی در خصوص معارضین است که با توجه به تلاش ما در گفتگو و حل مسائل از طریق همکاری در حال حل و فصل است. وی افزود پارس تامین از روز اول مسولیت های اجتماعی را بطور جدی دنبال کرده است. خرید سه مینی بوس برای محصلین، احداث خانه بهداشت، کلنگ زنی پایگاه اورژانس بین جاده ای، بسته های معیشتی و کمک آموزشی، بازگشایی قنوات و ساخت و بهره برداری سه دهنه پل آسیب دیده در سیلاب، اجرای طرح ویزیت رایگان و استقرار پزشک بصورت هفتگی از نمونه های آن بوده است.

وی پیشنهاداتی در خصوص تامین منافع معارضین و جلب رضایت مردم بومی با ایجاد شرایط شغلی و پای کار ایستادن مردم منطقه ارائه داد.

پس از طرح موضوعات فی مابین استانداری سیستان و بلوچستان و شرکت سرمایه گذاری صدر تامین با تمرکز بر موضوع معدن استحصال طلای مادوفتی و اتخاذ تصمیمات در جهت تعامل دوجانبه در جهت تامین همزمان نیازهای بومی و حمایت های لازم در تسهیل روند پیشرفت پروژه مادوفتی استاندار بهمراه مدیران ارشد از محل احداث کارخانه استحضار طلای مادوفتی بازدید کرد. پس از این بازدید که طوفان شن هم نتوانست آن را متوقف کند مدیران ارشد پیمانکار و مشاورین پروژه گزارشی در خصوص روند ساخت کارخانه و پیشرفت پروژه ارائه دادند.

در نهایت نادری مدیرعامل تاصیکو طی صحبت با تک تک مدیران، پیمانکار و کارشناسان پژوره گفت: همینجا با هم عهد می بندیم، امروز نوبت ما است، ما از این نوبتی که خداوند در اختیارمان قرار داده است بهره می بریم و نهایت تلاش را برای رسیدن به هدف که سربلندی وطن و پیروزی در برابر استکبار و توطئه های دشمن است انجام می دهیم.
منبع : شرکت سرمایه گذاری صدرتامین
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی