سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ , 23 Jul 2024
رییس خانه معدن خراسان شمالی گفت: بخش خصوصی در خراسان شمالی ۱۵۰ هزار تُن بوکسیت مورد نیاز آلومینای ایران را در سال تامین می کند و اینک این بخش بدلیل قیمت پایین این ماده معدنی توان تولید آن را ندارد.
بخش خصوصی برای تامین بوکسیت آلومینای جاجرم نیاز به حمایت دارد
به گزارش ماین نیوز، علی اصغر شادمانی روز دوشنبه اظهار کرد: آلومینای ایران ۴۵۰ هزار تُن بوکسیت در سال های اخیر از بخش خصوصی خرید کرده است که یک سوم مواد معدنی خود را از بخش خصوصی تامین کرده است.

وی خواستار نگاه حمایتی از بخش خصوصی تامین بوکسیت شد و افزود: بی مهری به این معادن در حالی انجام می شود که آلومینای ایران بیشتر مواد اولیه خود را از ترکیه وارد می کند و هزینه بسیار برای حمل و جابه جایی آن صرف می شود.

رییس خانه معدن خراسان شمالی اظهار کرد: مشکلات اجتماعی موجب شد تا برداشت از معدن تاش در استان سمنان از چند سال گذشته متوقف شود بر این اساس بخش زیادی از بوکسیت آلومینا از خارج کشور تامین می شود.

بوکسیت یک سنگ رسوبی با مقادیر به نسبت بالای آلومینیوم است که پس از فرآوری از آن، آلومینیوم به دست می‌ آورند.

خرید بوکسیت از بخش خصوصی از چند سال گذشته در حال انجام است و اکنون پنج شرکت در استان های خراسان شمالی، تهران، یزد، سمنان و کهگیلویه و بویراحمد این ماده معدنی را تامین می کنند.

مجتمع آلومینای ایران به عنوان تنها تولید کننده پودر آلومینا در کشور، یک پنجم نیاز داخلی را تامین می کند و مابقی نیاز کشور در این بخش از خارج وارد می شود.

آلومینای ایران در شهرستان جاجرم، واحد تولیدی منحصر به فرد تولیدکننده پودر آلومینا است که این محصول به عنوان ماده اولیه چهار واحد تولیدی از جمله ایرالکو، المهدی، سالکو و نیز تولید شمش در جاجرم به مصرف می رسد.

مجتمع آلومینای ایران در ۱۵۰ کیلومتری جنوب بجنورد و پنج کیلومتری شمال شهر جاجرم واقع است.

این مجتمع صنعتی قطب تولید پودر آلومینیوم در کشور است.
منبع : خبرگزاری ايرنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی