سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ , 23 Jul 2024
مدیرعامل تاصیکو در جلسه هم اندیشی بررسی نقش زغال مطرح کرد؛

نقش ویژه زغالسنگ در تولید انرژی در دنیا

سهم صفر درصدی ایران در تولید انرژی از زغالسنگ
یکی از منابع اصلی تولید برق در جهان، زغالسنگ است که سرمایه‌گذاری برای استخراج این ماده معدنی در دنیا ادامه دارد اما ایران با توجه به ذخایر بالایی که از این عنصر در اختیار دارد، هیچ استفاده‌ای برای تولید انرژی از زغالسنگ انجام نداده است.
نقش ویژه زغالسنگ در تولید انرژی در دنیا
به گزارش ماین نیوز، امیرحسین نادری مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری صدر تامین در نشست تخصصی نقش زغالسنگ در تولید انرژی که با حضور با مدیران ارشد تاصیکو برگزار شد، گفت: در حال حاضر %36 الکتریسیته جهان از طریق زغالسنگ تامین می‌شود. همچنین 71 درصد فولاد جهان نیز با استفاده از این ماده ارزشمند در حال تولید است. یکی دیگر از صنایع مهم که انرژی مورد نیاز خود را از طریق زغالسنگ تامین می‌کند، صنعت سیمان است.

وی به سهم تولید الکتریسیته از زغالسنگ توسط کشورهای اصلی دنیا در بازه زمانی 1985 تا 2022 اشاره کرد و گفت: بریتانیا و آمریکا و چین در تولید الکتریسته از زغال روند کاهشی را در پیش گرفتند اما این روند برای کشورهای ژاپن و ترکیه افزایشی بوده است. متاسفانه مصرف زغالسنگ در ایران برای تولید انرژی همواره صفر بوده است.

نائب رییس هیات مدیره تاصیکو به ذخایر زغالسنگ در ایران اشاره کرد و خاطرنشان ساخت : ایران 12 میلیارد تن زغالسنگ دارد که حدود 3 میلیارد تن آن در منطقه طبس واقع شده است که تاصیکو بزرگترین بازیگر زغال در کشور است. اما سهم ما از تولید انرژی در حوزه زغال، صفر است و این را می‌توان ناشی از داشتن انرژی گاز در کشور دانست که سعی نکردیم به سمت زغالسنگ برویم.

مدیرعامل سرمایه‌گذاری صدر تامین تاکید کرد: سهم چین، آمریکا و هند از تولید گاز co2 به ترتیب 4800، 1600 و 1200 میلیون تن است و ایران با توجه به اینکه هیچ سهمی در تولید برق از زغالسنگ ندارد، رتبه نهم را دارد. زغالسنگ به ازای هر مگاوات ساعت، 1023 کیلو co2 تولید می‌کند این درحالیست که میزان co2 تولید شده از نفت 1160 کیلو است که نشان می‌دهد میزان انتشار آلودگی نفت از زغالسنگ بسیار بیشتر است.

امیرحسین نادری به پیش‌بینی‌ها در مسیر جهانی عرضه انرژی تا سال 2050 اشاره کرد و گفت: پیش بینی می شود عرضه انرژی تا سال ۲۰۵۰، حدود ۳۰ درصد افزایش پیدا ‌کند. همچنین مصرف انرژی در اقتصادهای پیشرفته ۵ درصد کاهش و در اقتصادهای درحال توسعه، ۵۰ درصد افزایش پیدا می‌یابد. آژانس بین المللی انرژی معتقد است که نمی‌توان مصرف سوخت های فسیلی را کاهش داد و بهترین راهی که پیشنهاد شده است استفاده از تکنولوژی CCUS است که طبق پیش بینی ها تا سال2050 این فناوری به تنهایی 15% از سهم کل کربن انتشار یافته در دنیا را کاهش خواهد داد.

نادری در ادامه این نشست مطرح کرد: ما امروز به دنبال کشف زنجیره زغال هستیم و اگر نتوانیم این زنجیره را در کشور پیاده کنیم باید اشراف کاملی روی آن داشته باشیم و بدانیم دنیا به کدام سمت رفته است و می‌رود.


مدیرعامل تاصیکو به هدف اصلی کاهش مصرف زغالسنگ اشاره کرد و افزود: یکی از دلایل این کاهش، جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه ای بوده که منجر به گرم‌تر شدن زمین می‌شود اما برای کاهش انتشار این گازها می‌توان به سرمایهگذاری در صنعت زغالسنگ، استفاده از زغالسنگ مرغوبتر، بهبود راندمان تولید و حبس کردن گازهای منتشره اشاره کرد.

نائب رییس هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری صدر تامین به تبدیل زغالسنگ به گاز در معادن زیرزمینی اشاره کرد و گفت: این موضوع جای کار بسیار دارد و زمانیکه می‌گوییم باید کار دانش بنیان باید انجام شود، منظور چنین موضوعاتی است. کاری که ابتدا تا انتهای آن در سیستم خودمان موجود است اما دانش آن را نداریم. در این موارد باید از ظرفیت نخبگان دانشگاهی و شتاب‌دهنده صدر فردا استفاده کنیم.

نادری تاکید کرد: دنیا درحال استحصال متانول از زغالسنگ است که بسیار اقتصادی تر است. همانطور که می دانید بزرگترین متانول‌سازی‌های کشور به خاطر افزایش قیمت گاز تعطیل شده است. پس می‌توانیم از ظرفیتی که داریم استفاده کنیم و همکاری‌های خوبی را با هلدینگ تاپیکو و شرکت‌های تابعه آن تعریف کنیم و یک پلنت تولید متانول از زغالسنگ با همکاری تاپیکو احداث کنیم. همچنین در صنعت سیمان نیز می توان از زغال استفاده کرد. در حال حاضر 4 میلیارد تن سیمان در جهان در حال تولید است که سهم ایران 60 میلیون تن است. 90درصد انرژی تولیدکنندگان سیمان در دنیا از زغالسنگ است اما در ایران هیچ پلنت سیمانی برپایه زغال نداریم.

مدیرعامل تاصیکو تصریح کرد: وظیفه صنعت طرح مساله برای جامعه دانشگاهی است. ما حاضر به تامین زغال برای احداث کارخانه سیمان برپایه زغال هستیم و باید از نخبگان دعوت کنیم تا روی این موضوع کار کنند.

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: در بحث کک اسفنجی، گرین کک و میدل کک جای کار بسیار وجود دارد و باید روی این موضوعات کار شود. باید مسیر انرژی را در کشور از سمت گاز و برق به سوی زغال ببریم و از ظرفیتی که در زغالسنگ داریم برای تولید انرژی استفاده کنیم. همچنین در بخش‌های مختلف زغال پروژه‌های زیادی تعریف شده است که با افزایش قیمت زغال باعث شده که استخراج زغال در کشور سودآور شود.

وی در پایان به نقشه مصرف زغال در دنیا اشاره کرد و افزود: مصرف زغال در سال 2021 نسبت به سال 2022 درکشورهای چین 8.8 درصد، هند 8.3 درصد، اندونزی 52 درصد، اتحادیه اروپا 2.3، آلمان 3.5 درصد، ترکیه 3.2 درصد و ایتالیا 48درصد افزایش پیدا کرده است. اما مصرف زغال در ایران نسبت به کشورهای همسایه خود مانند پاکستان، قطر، امارات، ترکیه و … بسیار کم است و این با توجه به میزان ذخایری که در دست داریم، فاجعه است.
منبع : سرمایه گذاری صدرتامین
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی