چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ , 24 Jul 2024
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فن‌آوری و بودجه این سازمان و دبیر کمیته مشترک راهبری توافقنامه سه جانبه بخش معدن کشور از انتشار عمومی نتایج طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در استان خراسان‌جنوبی همزمان با هفته دولت در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خبر داد.
انتشار عمومی نتایج طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در استان خراسان جنوبی
به گزارش ماین نیوز، به گفته مهندس رضا جدیدی، با بیان این‌که دوشنبه ششم شهریور ماه سال جاری و همزمان با هفته دولت نتایج طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در استان خراسان جنوبی با حضور آقایان رضا محتشمی‌پور معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صمت، ابراهیم‌علی مولابیگی مدیرکل دفتر اکتشاف وزارت صمت، محمدرضا موثقی‌نیا معاون وزیر صمت و رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و علیرضا شهیدی معاون وزیر صمت و رئیس و جمعی از معاونان مدیران سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به صورت عمومی در این سازمان منتشر خواهد شد.
وی با بیان این‌که طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی از مهرماه سال ۱۴۰۰ در استان خراسان جنوبی آغاز شد، تصریح کرد: این طرح در آبان ماه ۱۴۰۱ به پایان رسید و اتمام روند ارزیابی علمی و داوری اطلاعات نیز در ابتدای سال ۱۴۰۲ انجام شد.
دبیر کمیته مشترک راهبری توافقنامه سه جانبه بخش معدن کشور، خاطرنشان کرد: همزمان با هفته دولت تمامی نقشه‌ها، گزارش‌ها و مستندات در قالب اطلاعات مکانی و توصیفی به متولیان توافقنامه سه‌جانبه بخش معدن شامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و معاونت امور معادن و فرآوری مواد وزارت صمت تحویل داده خواهد شد.

جدیدی درباره ویژگی‌های خاص طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در استان خراسان جنوبی افزود: در این طرح ۶۰ پروژه زمین‌شناسی و اکتشافی در مساحتی بالغ بر ۳۷ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع اجرا شد که دستاوردها و خروجی این طرح انتشار اطلاعات زمین‌شناسی و اکتشافی در قالب نقشه‌های زمین‌شناسی، ژئوشیمی و زمین‌شناسی اقتصادی در مقیاس کاربردی یک‌پنجاه‌هزارم است.

به گفته مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فن‌آوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مطالعات ژئوفیزیک هوایی در گستره خراسان جنوبی طی سال گذشته اجرا و اطلاعات آن منتشر شده است.

وی تصریح کرد: معرفی ۱۷ محدوده طلا، ۶۰ محدوده مس، ۲۵ محدوده نیکل، ۹ محدوده منیزیت و ۶ محدوده سرب و روی به عنوان نتایج و دستاوردهای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در خراسان‌جنوبی است.

شایان ذکر است؛ طرح تحول تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در راستای بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی درخصوص لزوم بهره‌گیری مناسب از منابع طبیعی، انسانی و ضرورت تحول بنیادین در بخش علوم زمین و معدن به عنوان یکی از مولفه‌های مهم اقتصادی، اشتغالزایی و توسعه‌­ای، سازمان زمین­‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در قالب توافقنامه‌ای سه جانبه در بخش معدن با حضور معاونت معادن و فرآوری مواد وزارت صمت و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اقدام به تعریف برنامه‌ای تحولی در بخش زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی کرد.

این طرح اهداف کلان و برجسته‌ای از جمله توسعه مناطق کم‌برخوردار و اشتغال مولد با نگرش ویژه بر نیروی بومی متخصص، تولید اطلاعات زیرساختی متناسب با آمایش سرزمین و تکمیل اطلاعات عمقی و کشف ذخایر جدید از طریق برداشت‌­های ژئوفیزیک هوایی را در دستور کار دارد.

گفتنی است؛ افزایش ۴ برابری دقت با توجه به تغییر مقیاس، کاهش زمان تبدیل کانسار به معدن، اجرای مدل مشارکتی، تکمیل و توسعه زیرساخت­‌های اطلاعاتی، فناوری و پایگاه داده­‌های علوم زمین و تربیت نیروی متخصص و ایجاد تحرک در بخش خصوصی از طریق برون­­سپاری فعالیت­‌ها به عنوان مزیت‌های اختصاصی طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی برای اولین بار در کشور یاد شده است.
منبع : روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی