پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ , 25 Jul 2024
رییس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان شمالی:

برداشت غیرمجاز از معادن سرب و روی خراسان شمالی ادامه دارد

رییس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان شمالی گفت: متاسفانه برداشت های غیرمجاز از معادن سرب و روی اسفراین همچنان ادامه دارد و سودجویان در مناطق مختلف در حال حفاری و انتقال این مواد معدنی هستند.
برداشت غیرمجاز از معادن سرب و روی خراسان شمالی ادامه دارد
به گزارش ماین نیوز، مهدی سجادی اظهار کرد: سودجویان که پیش از این در منطقه آلبلاغ شهرستان اسفراین نسبت به برداشت های غیرمجاز ماده معدنی سرب و روی اقدام می کردند در سال های اخیر به سایر معادن سوق یافته اند.

رییس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان شمالی افزود: معادن سرب و روی که عرصه برداشت های غیرمجاز شده است، دارای پروانه و حفاظت از آن به عهده دارنده معدن است.

وی گفت: برآورد می شود در یک و نیم سال گذشته حدود ۳۰ هزار تن ماده معدنی سرب و روی از معدن ایرج شهرستان اسفراین به صورت غیرمجاز برداشت شده است.

رییس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان شمالی خاطرنشان کرد: سودجویان در ۵۰ تا ۶۰ نقطه چاهک هایی حفر کرده و مواد معدنی جمع شده در اطراف عرصه معدنی، نشان از وسعت برداشت های غیرمجاز دارد.

وی گفت: این افراد ماده معدنی سرب و روی را پس از انتقال از ارتفاعات به استان زنجان انتقال می دهند.

معدن آلبلاغ اسفراین در ارتفاعات سخت گذر به همین نام و در محدوده پارک ملی ساریگل واقع در شمال شرق این شهرستان قرار دارد و ذخیره معدنی سرب و روی در این معدن۵۰۰ هزار تن با عیار ۳۰ درصد برآورد شده است.

معدن سرب و روی آلبلاغ در منطقه ای با همین نام در شهرستان اسفراین واقع است. این معدن از اواخر سال ۹۷ عرصه براشت های غیر مجاز بود و سودجویان به این منطقه هجوم برده و با اسب و الاغ ماده معدنی را از ارتفاعات به پایین می آورند.

با پیگیری های انجام شده تیم حفاظتی در این معدن مستقر شد و اکنون برداشت غیرمجاز از این معدن متوقف شده است.

واقع شدن این معدن در منطقه حفاظت شده زیست محیطی ساریگل، موجب شده تا سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی تاکنون در ثبت آن ناکام بماند.

شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد واقع است.
منبع : خبرگزاری ايرنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی