پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ , 25 Jul 2024
دبیر انجمن زغال‌سنگ با بیان اینکه زغال سنگ در کشور ما تقریباً رها شده و مجموعه دولت سیاست گذاری مشخصی در زمینه زغال سنگ ندارد، گفت: سال گذشته ۸۰۰ میلیون دلار زغال سنگ وارد کشور شده درحالی که ما جزو کشورهای زغال خیز دنیا هستیم.
دولت معادن زغال سنگ را رها کرده است
به گزارش ماین نیوز، سعید صمدی با اعلام اینکه فوت 6 نفر از کارگران معدن زغال سنگ تزره بسیار تأسف آور بود و باید این موضوع یک درس بزرگ برای جلوگیری از بروز حادثه در معادن زغال سنگ شود، گفت: در مورد این حادثه قطعا باید کار کارشناسی دقیق صورت گیرد و تا قبل از کار کارشناسی نمی‌توان نظر دقیق و جامعی را ارائه کرد.

وی افزود: بعضاً ممکن است در پاره‌ای از معادن زغال سنگ در قسمت هایی حفره‌هایی ایجاد شود و چون خالی است در عرض میلیون‌ها سال گاز متان ذغال سنگ داخل حفره ها انباشته و متراکم می‌شود و قابل پیش بینی هم نیست. زمانی که کارگر در حال استخراج است بخصوص اگر آن کارگاه سابقه مخازن گازی نداشته باشد و به محض اینکه به این حفره برخورد می‌کنند یک دفعه حدود 100 برابر شرایط عادی کمتر یا بیشتر گاز داخل محدوده تونل و کارگاه استخراج متساعد می شود و همه این انباشت گاز ممکن است منجر به حادثه شود.

به گفته دبیر انجمن زغال سنگ،ی شود البته باید تمام تجهیزات معدن از نظر ضدگاز بودن و سایر مسائل چک شود.

وی با بیان اینکه واقعیت این است که زغال سنگ در کشور ما تقریباً رها شده و مجموعه دولت سیاست گذاری مشخصی در زمینه زغال سنگ ندارد، تصریح کرد: سال گذشته 800 میلیون دلار زغال سنگ وارد کشور شده درحالی که ما جزو کشورهای زغال خیز دنیا بوده و دارای 12 میلیارد تن ذخیره زغال سنگ هستیم.

صمدی با اشاره به اینکه قیمت تکلیفی زغال سنگ پایین و بعضاً یک سوم تا یک چهارم قیمت تمام شده زغال خارجی است، افزود: در نیمه اول شهریورماه قیمت زغال سنگ نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است درحالیکه قیمت همه اجناس افزایش داشته است. مجموع این اتفاقات نشان می‌دهد که کشور ما در زمینه زغال سنگ یک سیاست شفاف و مشخص و برنامه ریزی مشخصی ندارد و یک لشگری از طرحها و پروژه های معدنی زغال سنگ بلاتکلیف مانده اند.

دبیر انجمن زغال سنگ اضافه کرد: وقتی که معدن کار زغال سنگ این شرایطی را می‌بیند به صورت ناخوداگاه دیگر انگیزه ای ندارد تا سراغ تکنولوژی های جدید برود. بدون تردید به نسبت اینکه معادن ذغال سنگ از نظر شیوه های استخراج به تکنولوژی های جدید دسترسی پیدا کنند به همان میزان حوادث در معادن ذغال سنگ کاهش پیدا خواهد کرد .

وی با بیان اینکه در زمینه تکنولوژی استخراج معادن زغالسنگ در شرایط خوبی نسبت به مابقی کشورهای دنیا نیستیم، گفت: اگر معدن کار زغال سنگ قیمت واقعی زغال را بگیرد و حتماً برای توسعه معادن ذغال سنگ به سراغ تکنولوژی جدید می رود و به همان نسبت حوادث کاهش پیدا می‌کند.

صمدی با اشاره به برگزاری کمیته پشتیبانی زغال سنگ برای بررسی مشکلات فعالان این حوزه در سال99 ، افزود: دو سالی است که حقیقتاً یک بار هم یک جلسه در این حوزه برگزار نشده است. این امر نشان می‌دهد دولت چندان اهمیتی به این حوزه نمی دهد اگر به این حوزه اهمیت می داد حوادث هم کاهش پیدا می کرد و حتی اشتغال زایی و درآمد دولت در این حوزه افزایش پیدا می‌کرد.
منبع : خبرگزاری تسنيم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی