شنبه ۲۳ تير ۱۴۰۳ , 13 Jul 2024
رئیس کل دادگستری هرمزگان از پهلوگیری یک فروند کشتی حامل ۳۰ هزار تن پودر آلومینیوم در بندر شهید رجایی بندرعباس با پیگیری دستگاه قضایی خبر داد.
پهلوگیری کشتی حامل ۳۰ هزار تن پودر آلومینیوم در بندر شهید رجایی
به گزارش ماین نیوز، مجتبی قهرمانی، اظهار داشت: با توجه به دستورات مهم و تخصصی ریاست قوه قضائیه مبنی بر لزوم پیگیری و نظارت بر نحوه ورود، نگهداری و ترخیص کالا در بنادر و گمرکات و از باب نظارت بر حقوق عامه و در راستای تنظیم بازار داخلی و کاهش هزینه حضور کشتی‌ها در بنادر یا همان هزینه دموراژ، دستور ویژه قضایی برای پهلوگیری به موقع یک فروند کشتی حامل 30 هزار تن پودر آلومینیوم صادر شد.

وی در ادامه افزود: با پیگیری دستگاه قضایی و در نتیجه همکاری خوب اداره کل بنادر و دریانوردی استان، به منظور جلوگیری از معطلی طولانی مدت کشتی مذکور در لنگرگاه، تدابیر ویژه‌ای اتخاذ شد تا ضمن پهلوگیری، نسبت به ترخیص محموله آن جهت ارسال به کارخانجات صنایع آلومینیوم جنوب به سرعت اقدام شود.

قهرمانی در ادامه با بیان اینکه به منظور حمل یکسره این محموله بزرگ مواد اولیه تولید شمش آلومینیوم نیز تمهیدات لازم اندیشیده شده است، تصریح کرد: جهت ترخیص فوری این محموله و بارگیری و ارسال آن به کارخانجات صنایع آلومینیوم جنوب به عنوان مالک کالا و سفارش دهنده آن، دستورات ویژه‌ای خطاب به ادارات بنادر و دریانوردی، گمرک و راهداری و حمل و نقل جاده‌ای صادر شده و دستگاه‌های متولی، مکلف هستند فوراً در این خصوص اقدام کنند.

وی همچنین با بیان اینکه در دو سال اخیر صدها محموله بزرگ کالاهای مهم و مورد نیاز کشور با رصد به موقع دستگاه قضایی در بنادر و گمرکات شناسایی و ترخیص شده اند، گفت: با توجه به تأکیدات رئیس قوه قضائیه در خصوص لزوم ورود دستگاه قضایی جهت رفع موانع و حل مسائلی از این دست، موضوع ترخیص اقلام و کالاهای مورد نیاز کشور به ویژه در بخش تولید به صورت جدی در دستور کار دادگستری استان هرمزگان قرار دارد و به محض کشف و شناسایی محموله های وارداتی در ساحل و دریا، تدابیر لازم به منظور ترخیص فوری آنها اتخاذ می شود.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در پایان با تشکر از همکاری و هماهنگی خوب دستگاه‌های اجرایی به منظور رفع مشکل این محموله بزرگ مواد اولیه تولید شمش آلومینیوم، تأکید کرد: دستگاه قضایی در راستای وظایف ذاتی خود به منظور نظارت بر حسن اجرای قوانین و صیانت از حقوق بیت‌المال و سرمایه‌های ملی، از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.

مجتمع کارخانجات صنایع آلومینیوم جنوب که مقصد نهایی این محموله بزرگ مواد اولیه تولید شمش آلومینیوم است از اردیبهشت ماه 1399 در دو بخش کارخانه تولید آلومینیوم اولیه مستقر در منطقه ویژه اقتصادی لامرد استان فارس و اسکله اختصاصی و تأسیسات تخلیه و بارگیری و انبار مواد اولیه مستقر در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان استان هرمزگان احداث و راه‌اندازی شده است.

مجتمع بزرگ آلومینیوم جنوب در فاز نخست خود، اکنون سالیانه 300 هزار تن آلومینیوم را تولید و روانه بازار داخلی و خارجی می‌کند و در طرح جامع توسعه آن، دست‌یابی به یک میلیون تن تولید آلومینیوم در سال پیش‌بینی شده‌ است.
منبع : خبرگزاری تسنيم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی