شنبه ۲۳ تير ۱۴۰۳ , 13 Jul 2024
پروژه نورد گرم 2 فولاد مبارکه یکی از ابر پروژه هایی است که در این مجموعه تعریف شده است و بهره برداری از آن می تواند در فروش و افزایش سوددهی تاثیر بسزایی داشته باشد. با بهره برداری از این پروژه نیاز خودروها به ورق فولادی تامین می شود و نورد گرم 2 سهم بسیاری در کاهش ارزبری دارد .
نورد گرم 2 می تواند دست بالای فولاد مبارکه را در بازارحفظ کند
به گزارش ماین نیوز، فولاد مبارکه در تلاش است تا با اجرای ابر پروژه های مختلف علاوه بر توسعه سبد محصولات خود، سهم بیشتری از بازار داخلی و صادراتی فولاد را در اختیار بگیرد. فولاد مبارکه با تمرکز بر زیرمجموعه های خود در سال های اخیر توانسته این سهم را افزایش دهد. اما در کنار آن پروژه های مهمی در این مجموعه در حال اجرا است که بهره برداری از آنها می تواند بر نقش آفرینی بیش از پیش فولاد مبارکه در صنعت اثر گذار باشد.

یکی از محصولاتی که در فولاد مبارکه تامین می شود و نقش مهمی در توسعه صنایع پایین دستی دارد، تولید ورق فولادی برای صنایعی همچون خودروسازان و لوازم خانگی است.

در حال حاضر نزدیک به ۹۰ درصد از نیازهای خودروسازان به ورق‌های سرد از طریق فولاد مبارکه و شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری که تامین کننده ورق گالوانیزه خودرویی است تامین می‌ شود.

این در حالی که در یک ماهه فروردین 1402 حدود 17هزار تن ورق سرد وارد کشور شده است که نسبت به مدت مشابه سال 1401 رشدی 113 درصدی داشته است. درواقع با توجه به رشد تولید در صنایع خودرویی و لوازم خانگی این نیاز رو به افزایش است و همین باعث شد تا پروژه نورد گرم 2 پس از اما و اگر هایی در دستور کار قرار بگیرد تا بتواند با تولید 4.2 میلیون تن بخشی از نیاز به ورق سرد را تامین کند.

بدون شک توسعه صنایع پایین دستی می تواند تقاضا برای این محصول را افزایش دهد و بهره برداری از این پروژه برای فولاد مبارکه سود آوری خوبی به همراه داشته باشد. اما شاید بهتر باشد این بار بهره برداری از نورد گرم 2 از زاویه دیگر مورد بررسی قرار بگیرد. فولاد مبارکه امروز بزرگترین تولید کننده ورق در خاورمیانه محسوب می شود و بهره برداری از این پروژه می تواند برقدرت آن بیفزاید.

اما عربستان سعودی با سرمایه گذاری چشمگیر در صنعت فولاد و آغاز همکاری مشترک با بائواستیل چین به دنبال احداث کارخانه تولید ورق است که هشداری برای بازارهای صادراتی فولاد ایران و همچنین فولاد مبارکه باشد.

ظرفیت تولید ورق تخت این کارخانه تا ۱.۵ میلیون تن در سال برآورد شده است. اما آن طور که برخی فعالان حوزه معدن و صنایع معدنی می گویند، عربستان در اعلام چشم اندازهای خود چندان شفاف نیست این ارقام می تواند بیشتر از آن چیزی باشد که اعلام می شود.

درنتیجه فولاد مبارکه امروز باید با رصد بازار پیش رو چه در داخل و چه صادراتی و بررسی تحرکات تولیدکنندگان منطقه برای اجرای پروژه های خود قدم بردارد هرچند با توجه به ظرفیت های ایجاد شده در این ابر پروژه جای آنچنان نگرانی نیست و فولاد مبارکه با بهره برداری از این پروژه می تواند دست بالای خود را در بازارحفظ کند.

بهره برداری از نورد گرم 2 علاوه بر اشتغالزایی جدید در این مجموعه منجر به تامین نیاز بازار و بی نیازی به واردات می شود.
در عین حال باید دید آیا با توجه به شرایط موجود در بحث انرژی و تامین مواد اولیه وهمچنین قوانین و مقررات در بحث صادرات، اجازه می دهد فولاد مبارکه توان خود را بیش از پیش در بازارهای صادراتی افزایش دهد ؟

البته با توجه به اولویت قراردادن انقلاب صنعتی چهارم در فولاد مبارکه که منجر به افزایش بهره وری می شود، می توان به افزایش توان رقابتی این مجموعه امیدوار بود اما از سویی دیگر اگر برخی موانع منجر به تاخیر در اجرای این پروژه نمی شد امروز فولاد مبارکه می توانست خود را برای افزایش ظرفیت یا حتی تعریف پروژه ای جدید تر آماده کند.

اما باید دید سیاست های این هلدینگ بزرگ فولادی در قبال اتفاقات بازار بین المللی چیست و چطور خود را برای چیره شدن بر رقبا آماده می کند.
منبع : تیتر20
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی