شنبه ۲۳ تير ۱۴۰۳ , 13 Jul 2024
مجری طرح مواد و عناصر معدنی حیاتی و راهبردی ایمیدرو اعلام کرد: این سازمان در سال جاری، وارد فاز اجرایی برنامه بلند مدت 5 ساله برای توسعه مواد معدنی حیاتی و راهبردی شده است.
اجرای برنامه بلندمدت توسعه مواد معدنی حیاتی و راهبردی در ایمیدرو
به گزارش ماین نیوز، حسن صدیقی با بیان این مطلب گفت: ایمیدرو با توجه به نیاز صنایع کشور به مواد معدنی حیاتی و راهبردی و با هدف توسعه زنجیره تامین این مواد، از سال 1400 در قالب 2 برنامه کوتاه مدت و بلندمدت، در این حوزه برنامه ریزی و فعالیت های هدفمند آغاز شد.

وی افزود: برنامه کوتاه مدت شامل تدوین نقشه راه مواد معدنی حیاتی و راهبردی با تمرکز بر نیاز صنایع داخلی، ارزیابی و رصد بازار داخلی و تولید داده های معتبر برای تصمیم سازی و اجرای برنامه بلند مدت در سال 1401 انجام شد. چکیده گزارش های حاصل شده، تحت عنوان "نقشه راه مواد معدنی حیاتی و راهبردی" ارائه شد.

آغاز اجرای برنامه بلندمدت توسعه مواد معدنی حیاتی و راهبردی

مجری طرح مواد و عناصر معدنی حیاتی و راهبردی ایمیدرو با اشاره به آغاز اجرای برنامه بلند مدت توسعه این مواد معدنی از سال 1402 توضیح داد: هدف اصلی آن، توسعه فعالیت های اجرایی در زمینه اکتشاف و استحصال مواد معدنی حیاتی، توانمندسازی بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان برای ورود به زنجیره تامین و آگاهی بخشی و ایجاد شبکه ارتباطی برای فعالیت در حوزه مذکور است.

وی ادامه داد: در این برنامه، اجرای «طرح های پتانسیل‌یابی، فرآوری و استحصال مواد معدنی حیاتی از منابع در اختیار ایمیدرو »، «طرح های عملیاتی برای توسعه دانش فنی تولید محصولات لیتیوم، بیتومین، کبالت، نیکل و تیتانیوم» و «شناسایی و حمایت از شرکت های دارای محصولات دانش‌بنیان در این حوزه و تسهیل گری توسعه آن»، مدنظر است.

صدیقی با اشاره به دیگری برنامه های ایمیدرو در راستای طرح مذکور تصریح کرد: «مطالعه و بررسی وضعیت ماده معدنی حیاتی پتاسیم و فسفات در ایران از دیدگاه سرمایه‌گذاری و تجاری، استراتژی‌های پیشنهادی برای کاهش وابستگی به واردات و اولویت‌بندی محصولات پایین دستی آنها» از جمله این برنامه های در حال اجراست.

وی ادامه داد: همچنین، ایمیدرو با هدف آگاهی‌بخشی، شناسایی نیازها و توانمندی‌ها و ایجاد شبکه ارتباطی در حوزه مواد این مواد معدنی، پورتال اختصاصی مواد معدنی حیاتی و راهبردی را راه‌اندازی می کند.
منبع : ایمیدرو
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی