پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ , 25 Jul 2024
موثقی نیا در جلسه بررسی تفاهم نامه با دانشگاه شهید بهشتی:

ایمیدرو آماده همکاری کامل برای اثربخشی ارتباط صنعت و دانشگاه است

معاون وزیر و رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: ایمیدرو آماده همکاری کامل با دانشگاه، برای اثربخشی مطلوب ارتباط صنعت و این نهاد علم اندوزی است.
ایمیدرو آماده همکاری کامل برای اثربخشی ارتباط صنعت و دانشگاه است
به گزارش ماین نیوز، محمدرضا موثقی نیا امروز در نشست بررسی مفاد تفاهم نامه همکاری وزارت صمت با دانشگاه شهید بهشتی درباره توسعه بخش معدن و صنایع معدنی، ضمن بیان این مطلب گفت: همکاری دانشگاه و صنعت از ابتدای انقلاب آغاز شده اما هیچ گاه به نقطه مطلوب نرسیده است. در حالی که برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی، باید به دنبال اثربخشی همکاری صنعت و دانشگاه باشیم.

وی افزود: امیدواریم در فصل جدید این نوع ارتباط صنعت و دانشگاه -که اکنون با دانشگاه شهید بهشتی برقرار شده است-، اثربخشی این همکاری را در عمل طی کوتاه مدت و بلندمدت شاهد باشیم به طوری که به رفع مشکلات بخش تولید و توسعه، رفع دغدغه و حل مسئله منجر شود.

ضرورت ارتقای مراکز تحقیقاتی ایمیدرو

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه در این سازمان تعدادی مرکز تحقیقاتی در حوزه معدن و صنایع معدنی فعال است، تصریح کرد: این مراکز شامل کرج (مرکز تحقیقات فرآوری کرج و ایمینو)، یزد و آذرشهر واقع هستند و نیز 2 موسسه با مشارکت دانشگاه (یونیدرو با مشارکت دانشگاه تهران و مرکز شریف با مشارکت دانشگاه صنعتی شریف) فعال است.

وی ادامه داد: واقعیت این است که تاکنون اثرات مراکز یاد شده در ماموریت های ایمیدرو قابل توجه نبوده است و ضرورت دارد این جایگاه ارتقا یابد. امیدواریم با مذاکرات بین ایمیدرو و دانشگاه، بتوانیم همکاری میان دانشگاه و صنعت را ارتقا دهیم.

به روز رسانی فناوری ها، با ارتباط موثر صنعت و دانشگاه

موثقی نیا با بیان اینکه امروزه در حوزه صنعت و معدن کارهای انجام نشده بسیار داریم، گفت: تاکنون در کشور، تنها حدود 7 درصد معادن را اکتشاف کرده ایم و در عین حال در بسیاری از حوزه های معدن و صنایع معدنی، به دلیل نوع نگاه و وجود مسائل بین المللی و تحریم، از غافله دانش فناوری عقب هستیم.

وی افزود: شاید دلیل اصلی این عقب ماندگی، این بوده که نتوانسته ایم فناوری ها را در حوزه معدن و صنایع معدنی به روز کنیم. در این حوزه، دانشگاه می تواند ورود کند و با توجه توانمندی های مطرح شده از سوی دانشگاه، امیدواریم به این مهم دست پیدا کنیم.

یادآور می شود، تفاهم نامه مذکور تیرماه 1402 بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و دانشگاه شهید بهشتی امضا شده بود.
منبع : ایمیدرو
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی