پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ , 25 Jul 2024
پس از گذشت ۷۰ سال، دومین معدن سرب و روی بزرگ دنیا در مهدی آباد بهادران آماده بهره برداری است.
دومین معدن سرب و روی دنیا، آماده بهره برداری
به گزارش ماین نیوز، مدیرعامل مجتمع معدنی سرب و روی مهدی آباد بهادران می‌گوید: ذخایر سرب و روی این معدن، در خاورمیانه اول و در جهان چهارم است.

نجمی نیا افزود: تاکنون ۱۵۶ میلیون تن عملیات باطله برداری در معدن انجام شده است و عملیات معدنکاری در ۲ اوزون اکسید و سولفور را داریم.

به گفته وی، استخراج باریت در معدن سرب و روی بهادران زیر نظر ایمیدرو در حال انجام است و بعد از آن سرب و روی را خواهیم داشت و در آینده استخراج مس هم به نتیجه می‌رسد.

احداث بزگترین کارخانه کنسانتره سرب و روی خاورمیه در یزد

مدیر مجتمع معدنی سرب و روی مهدی آباد بهادران گفت: فاز اول کارخانه کنستانتره سرب و روی مهدی آباد بهادران آماده بهره برداری است که ظرفیت سالانه تبدیل ۲ میلیون تن سنگ معدن به کنستانتره سرب و روی را دارد.

حیدری افزود: با احداث کارخانه ۱۲۰ هزار تن کنستانتره روی با عیار ۵۵ درصد و ۸۰ هزار تن کنستانتره سرب با عیار ۶۰ درصد را تولید خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه بر اساس ذخایر زمین شناسی، ذخیره معدن سرب و روی مهدی آباد بهادران در کشور شاخص است، اظهار داشت: با بهره برداری از فاز دوم کارخانه کنستانتره، ظرفیت تولید کنستانتره سرب و روی این مجتمع معدنی به ۲۵۰ هزار تن برسد.

به ثمر نشستن معدن بهادران پس از ۷۰ سال به واسطه بخش خصوصی

استاندار یزد در در حاشیه بازدید از مجتمع سرب و روی مهدی آباد که به منظور بررسی مسائل مربوط به بهره‌برداری از این معدن انجام شد، با اشاره به اکتشاف مجموعه معدن سرب و روی مهدی آباد در سال ۱۳۲۹، گفت: با گذشت بیش از ۷۰ سال از اکتشاف این معدن، عملیات بهره‌برداری آن تا امروز انجام نشده بود.

فاطمی به اجرای کم هزینه‌تر و پرسرعت‌تر طرح‌های معدنی به واسطه ورود بخش خصوصی به این حوزه اشاره و افزود: این مجموعه که پیش‌بینی ۱/۲ میلیارد یورویی برای آن می‌شد، با سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیون یورویی بخش خصوصی به نتیجه رسیده است و در صورت اجرای کل زنجیره، قابلیت تولید سه درصد روی دنیا را خواهد داشت.

استاندار از انتقال پساب به عنوان یکی از اقدامات مهم انجام شده در این مجموعه معدنی نام برد و گفت: بزرگترین خط انتقال پساب کشور به طول ۱۰۰ کیلومتر با ظرفیت انتقال ۱۰۰ لیتر بر ثانیه پساب، در مجموعه معدن سرب و روی مهدی آباد اجرا شده است.

وی افزود: با توجه به اختلاف ارتفاع ۶۵۰ متری این معدن با تصفیه خانه یزد، آب با فشار ۳۲ بار منتقل و مجدداً در مجموعه کارخانه کنستانتره باز چرخانی می‌شود.

هم اکنون چین، قزاقستان و هند بزگترین تولید کنندگان سرب و روی در جهان هستند و با بهره برداری از معدن سرب و روی مهدی آباد بهادران ایران در جایگاه چهارم تولید سرب و روی جهان قرار خواهد گرفت.
منبع : خبرگزاری صداوسیما
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی