پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ , 25 Jul 2024
دبیر انجمن سیمان اعلام کرد: صنعت سیمان آمادگی خود را برای تامین سیمان مورد نیاز پروژه های دولت همچون نهضت ملی مسکن اعلام می کند چرا که اجرای این طرح برای صنعتی که با مازاد تولید مواجه است، فرصت بسیار خوبی به شمار می رود.
پاسخ انجمن سیمان به نماینده مجلس: هیچ نقشی در قیمت‌سازی سیمان نداریم
به گزارش ماین نیوز، الوندیان دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت سیمان در واکنش به اظهارات جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس که نهضت ملی مسکن را گروگان قیمت سازی سیمان و فولاد در بورس عنوان کرده بود، توضیحاتی به شرح زیر ارائه کرد:

در تمام کشورهای توسعه یافته بورس کالا به عنوان ابزاری برای شفافیت و ایجاد بازاری بدون دخالت عوامل مختلف شناخته می شود و با ورود سیمان به بورس بر خلاف گذشته که دلالان می توانستند از فاصله قیمتی میان کارخانه و بازار سوء استفاده کنند، معاملات کاملا شفاف بوده و به سادگی برای نهادهای نظارتی قابل ردیابی است و این موضوع برای همگان کاملا روشن شده است. در مورد قیمت سازی هم خوب است آقای قادری مطلع باشند که تولید کننده هیچ گونه نقشی در قیمت سازی ندارد چرا که اصولا وزارت صمت میزان عرضه را تعیین می کند؛ عرضه ای که در اغلب موارد بیشتر از میزان تقاضا بوده و به همین جهت بسیاری از شرکت ها با قیمت پایه سیمان شان را به فروش می رسانند.

2. در بند دوم ایشان عنوان کرده که «دولت باید شرایطی را فراهم کند که قیمت این محصولات با توجه به قیمت واقعی نرخ ارز (نه قیمت ارز قاچاق و غیررسمی) متناسب باشد و تولیدکنندگان انحصاری و تولیدکنندگان عمده به هیچ وجه نتوانند قیمت را مدیریت کنند.»

اصولاً صنعت سیمان نه تنها بر اساس نرخ دلار واقعی! قیمت گذاری نمی شود که حتی از تورم عمومی سالانه هم بسیار عقب مانده است. کافیست ایشان نگاهی به سیر قیمت سیمان در سال های اخیر بیندازند. از طرفی بدیهی است موضوع انحصار اصولا برای صنعتی که حدود 40 درصد بیش از نیاز داخلی ظرفیت تولید دارد، اصولا محلی از اعراب ندارد. مضاف بر اینکه 65 درصد سیمان کشور توسط شرکت های دولتی تولید و به بورس کالا عرضه می شود.

3.«در بخش دیگری این نماینده مجلس با اشاره به ورود دولت به قیمت گذاری مواد اولیه ساخت مسکن عنوان کرده دولت نباید به هیچ وجه اجازه دهد که عرضه کنندگان عمده در بورس کالا روی بازار تأثیر بگذارند و قیمت ها را تصنعی بالا ببرند و اگر سازوکار بورس کالا این اجازه را نمی دهد، دولت باید در قیمت گذاری ها دخالت کند و اجازه افزایش قیمت ها را ندهد.»

در پاسخ به این اظهارات روشن است که تولید کنندگان سیمان نه تنها قادر به دخالت در قیمت سیمان نیستند، بلکه حتی تعیین کننده میزان عرضه هم نیستند و در مواردی هم که قیمت ها با توجه به تقاضای بالا افزایش یافته، بلافاصله وزارت صمت با همکاری بورس کالا اقداماتی برای جلوگیری از رشد هر چند اندک قیمت ها داشته اند تا صنعت سیمان کمترین رشد قیمت را در بین مصالح ساختمانی داشته باشد. ضمن اینکه هزینه های این صنعت از محل افزایش قیمت ارز و افزایش 100 درصدی قیمت سوخت و همچنین تحمیل هزینه های ناترازی برق و گاز به شدت افزایش یافته است. قابل توجه است که به دلیل سرمایه گذاری سنگین و سود پایین سال هاست کسی در این صنعت سرمایه گذاری نمی کند و شرکت های سیمان نیز قادر نیستند خط تولید را نوسازی و به روز آوری کنند و باید نماینده محترم نگران آینده این صنعت باشند.

4. انجمن صنفی کارفرمایی تولید کنندگان صنعت سیمان از آقای قادری انتظار دارد آدرس غلط در مورد نهضت ملی مسکن ندهند چرا که آمارها نشان می دهد در شش ماهه امسال با وجود مشکلات تامین برق، سیمان بیشتر از سال گذشته و در بسیاری موارد به نرخ پایه در بورس کالا عرضه شده است. گذشته از این، به گواه تمامی آمار و پژوهش ها تاثیر سیمان بر قیمت ساخت مسکن کمتر از 2 درصد و در قیمت نهایی با احتساب زمین کمتر از 1 درصد است؛ بنابراین بیان اظهاراتی از این دست که صنعت سیمان طرحی همچون مسکن ملی را به گروگان گرفته دور از انصاف و منطق بوده و به نوعی آدرس غلط دادن به مردم است.

در پایان بار دیگر صنعت سیمان آمادگی خود را برای تامین سیمان مورد نیاز پروژه های دولت همچون نهضت ملی مسکن اعلام می کند چرا که اجرای این طرح برای صنعتی که با مازاد تولید مواجه است، فرصت بسیار خوبی به شمار می رود. ضمن اینکه صنعت سیمان سهام دار مردمی بالایی دارد که نباید با سخنان نسنجیده باعث سقوط بازار سرمایه شد و از دارایی مردم بذل و بخشش کرد.
منبع : خبرگزاری تسنيم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی