چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ , 24 Jul 2024
در دیدار با رئیس انجمن سرب ایران مطرح شد:

موثقی نیا: بخش خصوصی از ظرفیت معادن کشف شده سرب استفاده کند

محمد رضا موثقی نیا رئیس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: معادنی کشف شده ای در حوزه سرب وجود دارد که نیاز است از سوی بخش خصوصی مورد بهره برداری قرار گیرد.
موثقی نیا: بخش خصوصی از ظرفیت معادن کشف شده سرب استفاده کند
به گزارش ماین نیوز، موثقی نیا در دیدار با رئیس و اعضای هیات مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان و صادرکنندگان سرب افزود: دولت و وزارت صمت در تلاش هستند تا بخش خصوصی بازیگر اصلی توسعه بخش معدن و صنایع معدنی شود.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت در این نشست که خدایار کریم نژاد مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، حسام مقدمعلی معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو و حمید رضا حمایت مدیر مجتمع سرب روی مهدی آباد نیز حضور داشتند، اظهار داشت: برای بهره گیری بیش از پیش از ظرفیت های معدنی سرب، اکتشافات توسعه می یابد و ذخایر فعلی نشان می دهد که معدنکاری سرب در ایران قابلیت افزایش بیش از دو تا سه برابری دارد.

وی ادامه داد: در دنیا نسبت استخراج به ذخایر 5.4 است که این رقم در ایران تنها 1.7 است که این نسبت از ظرفیت های بالای معدنکاری سرب در جهت تامین خوراک صنایع پایین دستی آن خبر می دهد.

مقدمعلی معاون ایمیدرو نیز طی سخنانی با اشاره به ذخیره 4.1 میلیون تنی فلز محتوا سرب در ایران، گفت: یکی از نکات مورد توجه در این صنعت این است که بخش عمده ای (حدود 75درصد) در ذخایر سرب ایران در معدن مهدی آباد قرار دارد که این امر لزوم افتتاح طرح ها و توسعه این معدن را نمایان می سازد.

طی این جلسه حسین جوادی رئیس و اعضای هیات مدیره انجمن کارفرمایان تولیدکنندگان و صادرکنندگان سرب ایران گزارشی از وضعیت ذخایر، ظرفیت های تولید و نیاز صنعت سرب به مواد اولیه ارایه کردند. همچنین بررسی عوارض صادرات کنسانتره سولفیدی سرب، لزوم محدودیت در صدور پروانه های بهره برداری واحدهای بازیافت و توسعه اکتشافات کانسارهای سرب از موضوعاتی بود که مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

طبق این گزارش، ایران در جایگاه ششم دارنده ذخایر "سرب" (با 4.1 میلیون تن فلز محتوا) و "روی" (با 12 میلیون تن فلز محتوا) جهان است. همچنین تولید شمش سرب در ایران 220هزار و شمش روی 180هزار تن است. این در حالی است که ظرفیت تولید کارخانه های شمش سرب 1.1 میلیون و ظرفیت تولید کارخانه های شمش روی 490 هزار تن است.
منبع : ایمیدرو
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی