سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ , 23 Jul 2024

بازیافت عناصر کمیاب از باطله های سرب و روی

پتک سنگین عوارض صادراتی بر سر صادرکنندگان سرب و روی
یک مقام مسئول در صنعت سرب و روی با بیان اینکه متاسفانه اعمال عوارض صادراتی و تغییر در مقررات مربوطه، بسیاری از بازارهای صادراتی که به سختی به دست آمده اند را از تولیدکنندگان گرفت، گفت: غفلت در حوزه بازیافت عناصر کمیاب از باطله های سرب و روی، فرصت درآمدزایی و ارزآوری را از کشور گرفته است.
بازیافت عناصر کمیاب از باطله های سرب و روی
به گزارش ماین نیوز، امین صفری، معاون شرکت توسعه معادن و فلزات در خصوص چالش های حوزه صنعت و معدن سرب و روی گفت: صنعت سرب و روی مشکلات متعددی دارد و در کنار آن، از جمله مسائلی که طی سالهای گذشته توجه زیادی به آن نشده، بازیابی باطله های کارخانه های سرب و روی است. به خصوص اینکه مطالعه چرخه روی، در کشورهای توسعه یافته مثل اروپا و آمریکای شمالی حاکی از آن است که مقدار روی باطله پس از استفاده در این مناطق، از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ میلادی تا دو برابر بیشتر شده است.

وی افزود: در سال ۲۰۱۰ میلادی، حدود ۱۳ میلیون تن روی در جهان، مورد استفاده قرار گرفته که حدود ۷.۵ میلیون تن از آن، مربوط به بازیافت بوده و از طریق ذوب مجدد باطله های روی باز تولید و وارد چرخه استفاده مجدد شده است.

معاون توسعه معادن و فلزات گفت: با توجه به کانی های همراهی که وارد باطله می شوند و حجم زیاد باطله ها که مملو و سرشار از عناصر مختلف هستند، بازیابی باطله ها امری ضروری و به صرفه به شمار می رود و در واقع، به دلیل اینکه واحدها از هم مجزا و مالکیت های کوچک دارند و ممکن است برایشان این کار اقتصادی نباشد که به صورت مجزا، باطله ها را تفکیک و بازیابی کنند، برنامه ریزی برای مدیریت باطله ها و استفاده از آنها در پروسه بازیافت مجدد، یک امر ضروری به شمار می رود.

وی ادامه داد: تاکنون بیشترین تامین کننده نیاز به سرب و روی در کشور، معدن انگوران بوده که این جایگاه به معدن مهدی آباد تغییر خواهد کرد و برای به روز رسانی این فرآِیند، نیازمند سرمایه گذاری و برنامه ریزی هستیم که در این زمینه، بخش حاکمیتی نیز به شدت می تواند در این راستا مناسب و کمک رسان باشد.

به گفته صفری، برخی قوانین و بخشنامه ها در صنعت سرب و روی بسیار تاثیر گذار است که از جمله آن، عوارضی است که در این حوزه بر روی صادرات و تعرفه های گمرکی اعمال می شود که تغییر آنها باعث سردرگمی شده است؛ این در شرایطی است که تولیدکنندگان سرب و روی با تلاش زیاد، بازارهای صادراتی را به دست می آورند؛ در صورتیکه با تغییر عوارض و قوانین دارای شوک شده و بازارهای صادراتی سودآور را از دست می دهند.

این فعال معدنی گفت: واحدهای سرب و روی برخلاف واحدهای فولادی و مس واحدهای کوچکتری هستند و قدرت چانه زنی کمتری در حاکمیت دارند؛ پس به راحتی قابل فروپاشی هستند؛ بنابراین ثبات در قوانین بسیار مهم است و با اطمینان دادن به حوزه سرب و روی که قوانین حاکمیتی مرتبا دچار دستخوش و تغییرات نشوند، می توان جلو آن را گرفت.
منبع : اقتصاد آنلاین
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی