پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ , 25 Jul 2024
مدیرعامل شرکت گسترش معادن و صنایع طلای زرشوران گفت: هم اکنون ۲.۵ میلیون تُن لجن طلا در این معدن انباشت شده که به زودی طی مزایده به بخش خصوصی واگذار می‌شود.
۲.۵ میلیون تُن لجن طلا در معدن زرشوران تکاب انباشت شده است
به گزارش ماین نیوز، محمد پروین روز چهارشنبه اظهار کرد: پس از انتقال خاک برای فرآوری و استحصال طلا، بخشی از پسماند که حاوی هشت دهم p.p.m طلا است، در مجموعه انباشت می شود که در اصطلاح به آن لجن طلا می گویند.

وی اضافه کرد: لجن طلا در واقع می تواند دوباره به چرخه تولید بازگردد اما شرکت گسترش معادن و صنایع طلای زرشوران به دلیل در اختیار داشتن خاک اصلی، لجن طلا را دوباره فراوری نمی کند.

مدیرعامل شرکت گسترش معادن و صنایع طلای زرشوران گفت: کارشناسان این معدن به این نتیجه رسیده اند که با توجه به اینکه این لجن طلا می تواند برای برخی صنایع دیگر مورد استفاده قرار گیرد و برای شرکت سودآوری داشته باشد، آن را از طریق مزایده به فروش برسانند.

وی یادآور شد: شرکت گسترش معادن و صنایع طلای زرشوران یکی از شرکت های مهم صنعتی معدنی در شمال غرب کشور است که مساحت معدن آن ۵۹ کیلومتر مربع و کارخانه فرآوری و پایین دستی آن نیز ۱۵۰ هکتار مساحت دارد.

وی اظهار کرد: هم اکنون در این مجموعه یک هزار و ۲۰۰ نفر در سه شیفت کاری مشغول فعالیت هستند و سالانه بیش از یک هزار کیلوگرم شمش طلای ۱۸ عیار تولید می کند و برای پنج هزار نفر هم به صورت غیرمستقیم شغل ایجاد کرده است.

به گزارش ایرنا، معدن طلای زرشوران به عنوان بزرگترین معدن طلای ایران در ۳۵ کیلومتری شهر تکاب و در نزدیکی روستایی به همین نام واقع و برای تولید سالیانه ۱.۵ تُن شمش طلا طراحی شده است.


کارخانه طلای زرشوران تکاب در آبان ماه ۱۳۹۳ افتتاح شد که از نظر میزان تولید به عنوان بزرگترین معدن طلای کشور محسوب می شود و پروانه اکتشاف معدن طلای زرشوران بالغ بر ۵۰ میلیون تن کانسنگ ثبت شده است.

تکاب در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده و دارای ۲ معدن بزرگ طلا در مناطق «آق دره» و «زرشوران» است که چهار واحد تولید طلا نیز در کنار این معادن فعالیت می‌کنند.
منبع : خبرگزاری ايرنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی