پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ , 25 Jul 2024

صنعت سیمان هنوز وارد فاز مازوت‌سوزی نشده

بازار سیمان در شرایط باثباتی است
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان توقف تولید در کارخانه‌های تولید سیمان را غیرممکن دانست و تصریح کرد در صورت قطعی گاز کارخانه‌ها یا از سوخت مازوت استفاده می‌کنند و یا با حداقل ظرفیت تولید را پیش می‌برند.
صنعت سیمان هنوز وارد فاز مازوت‌سوزی نشده
به گزارش ماین نیوز، حمید فرمانی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان درباره کم و کیف مازوت‌سوزی در کارخانه‌های سیمان به خبرنگار ایلنا گفت: هنگامی که گاز یک واحد سیمانی قطع می‌شود تولید آن باید ادامه داشته باشد در نتیجه شماری از شرکت‌های سیمانی با اخذ مجوز از سازمان محیط زیست منطقه از مازوت برای پیش‌برد تولید استفاده می‌کنند. البته در مورد واحدهایی که در مجاورت شهرها قرار دارند دریافت این مجوز با سختگیری‌هایی انجام می‌شود، بنابراین این واحدها تولید را با حداقل ظرفیت و با سوخت گاز پیش می‌برند اما متوقف نمی‌کنند.

وی افزود: برخی شرکت‌ها بی‌تردید در صورت قطع گاز از مازوت برای تداوم تولید استفاده می‌کنند. براساس توافقاتی که در پروانه شرکت‌های سیمانی آمده است سوخت مازوت به عنوان سوخت جایگزین تعریف شده و واحد‌های تولیدی هم بر همین بنا طراحی شده‌اند، ما نمی‌توانیم تولید را تحت هیچ شرایطی متوقف کنیم.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: در حال حاضر بازار سیمان در شرایط باثباتی به سر می‌برد و هیچ هیجان قیمتی در این بازار وجود ندارد، در همین حال با وجودی که در ماه سوم پاییز قرار داریم و به طور معمول در این زمان از سال با کاهش مصرف به دلیل توقف ساخت‌وسازها رو‌به‌رو می‌شویم. در سال جاری به دلیل تداوم گرمای هوا ساخت‌وسازها و تقاضا برای سیمان برقرار است، بنابراین در این روزها مانند روزهای گرم سال خرید و فروش سیمان انجام می‌شود و علاوه بر اینها طرح نهضت ملی مسکن هم تقاضا برای مصالح ساختمانی از جمله سیمان را بالا برده است.

فرمانی ادامه داد: در این شرایط که عرضه و تقاضا بر مدار تعادل پیش می‌رود نمی‌توان تولید را به دلیل قطعی گاز متوقف کرد و حتی اگر این کار هم انجام شود صنعت ساخت و ساز با کمبود سیمان روبه‌رو می‌شود.

وی اظهار کرد: با این حال امسال با وجودی که حدود سه ماه از پاییز گذشته سرما شدت نگرفته و محدودیت‌های گاز برای صنایع آغاز نشده است، در حالی که سال گذشته از 15 آبان شاهد اعمال محدودیت‌ها بودیم. بنابراین صنعت سیمان هنوز وارد فاز مازوت‌سوزی نشده و به نظر می‌رسد آلودگی هوای تهران حساسیت‌ها نسبت به استفاده صنایع از مازوت را بالا برده با این حال دستگاه‌های متولی باید بررسی کنند سوزاندن مازوت نسبت به دیگر آلاینده‌ها چقدر در آلایندگی هوای تهران سهم دارد؟
منبع : خبرگزاری ایلنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی