دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ , 22 Jul 2024
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: نمی‌توان تولیدات را در حوزه معدن متوقف کرد تا ماشین‌آلات معدنی از طریق تولید داخل تامین شود، زیرا معدن ابتدای زنجیره تولید است و محصولات این بخش در ادامه زنجیره و برای صنایع پایین دست مانند خودروسازی، لوازم خانگی و... استفاده می‌شود بنابراین تولید در معدن نباید تحت تاثیر ماشین آلات معدنی قرار گیرد.
تولید در معادن نباید معطل ماشین‌آلات معدنی شود
به گزارش ماین نیوز، مصطفی طاهری درباره تامین ماشین‌آلات معدنی، گفت: از آنجاکه بخش معدن در قانون برنامه هفتم نسبت به سایر بخش‌ها بیشتر پیش‌بینی شده و به طور مثال فقط برای حوزه مس تولید 1.5 میلیون تُن کاتد در 5 سال در نظر گرفته شده است، باید فرآیند اکتشاف و استخراج با جدیت پیگیری شود.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برای توسعه در حوزه معدن باید دو کار انجام دهیم؛ از یک سو باید تعداد ماشین‌آلات معدنی افزایش یابد و از سوی دیگر ماشین‌آلات معدنی موجود نوسازی شود زیرا عمر ماشین آلات معدنی کشور بیش از 15 سال است در حالی که در دنیا این ماشین‌آلات پس از گذشت 10 سال نوسازی می‌شوند.

وی اضافه کرد: ظرفیت مناسبی برای تولید ماشین آلات معدنی کوچک در کشور وجود دارد و تولیدکنندگان می‌توانند نیاز کشور در این بخش را تامین کنند اما برای تولید ماشین‌آلات بزرگ و متوسط ظرفیتی نداریم یا ظرفیت تولید فقط می‌تواند حدود 2 درصد نیاز کشور را تامین کند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: نمی‌توان تولیدات را در حوزه معدن متوقف کرد تا ماشین‌آلات معدنی از طریق تولید داخل تامین شود، زیرا معدن ابتدای زنجیره تولید است و محصولات این بخش در ادامه زنجیره و برای صنایع پایین دست مانند خودروسازی، لوازم خانگی و... استفاده می‌شود بنابراین تولید معدن نباید تحت تاثیر ماشین آلات معدنی قرار گیرد.

طاهری افزود: ما در کمیسیون صنایع و معادن مجلس پیشنهاد دادیم که معادن براساس توان تولید داخل به تولیدکنندگان ثبت سفارش دهند و بسته به میزان ثبت سفارش امکان واردات داشته باشند، با این روند از یک سو تولید داخل رونق می‌گیرد و منابع موردنیاز تولید تامین می‌شود و از سوی دیگر نیاز معادن به ماشین آلات رفع خواهد شد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: بخش زیاد و بیش از 85 درصد از تولیدات ما در ماشین‌آلات معدنی وارداتی است، به این معنا که به صورت CKD وارد و مونتاژ می‌شود در واقع عمق تولید داخل زیاد نیست، عمق ساخت اتوبوس، کشنده، ماشین‌آلات معدنی و راهسازی تقریبا 10 تا 15 درصد است و بیشتر مونتاژکار هستیم البته با این موضوع موافق هستیم اما باید هم عمق ساخت داخل و هم تعداد تولید افزایش یابد.

منبع : خبرگزاری خانه ملت
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی