پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ , 25 Jul 2024

رونمایی از اولین بیل هیدرولیکی ۷۵ تن در هپکو

هپکو هنوز با مشکلات خصوصی‌سازی دست به گریبان است
اولین بیل هیدرولیکی ۷۵ تن تولید داخل که توسط هپکوی اراک تولید شده، با حضور معاون وزیر صمت و رئیس سازمان تامین اجتماعی رونمایی شد.
رونمایی از اولین بیل هیدرولیکی ۷۵ تن در هپکو
به گزارش ماین نیوز، فرزاد مخلص الائمه استاندار مرکزی دوم دیماه در آیین رونمایی این محصول که مختص استفاده در معادن است، گفت: در دولت سیزدهم، در صنایع سنگین استان مرکزی که هر کدام پیشران‌های مهمی در عرصه اشتغال و کارآفرینی بودند، اتفاقات مهمی رخ داد که از جمله این اتفاقات احیای مجدد شرکت‌های واگن پارس، آذرآب و هپکو بود.

وی اظهار کرد: برای احیای هپکو، سازمان تامین اجتماعی به عنوان سهامداری منصف و مسئول وارد میدان شد. تغییر راهبرد توسط مدیریت ارشد هپکو صورت گرفت و ارتقای راهبرد از تولید ماشین آلات راهسازی به ماشین آلات راهسازی و معدنی که نمونه‌اش را امروز شاهد هستیم کار بسیار صحیحی بود.

وی تصریح کرد: شرکت‌های صاحب نام و نشانی در دنیا وجود دارند که ماشین‌های اوراق خود را توسط مافیای واردات برای ما می‌فرستند. امیدواریم با توسعه هپکو دیگر شاهد این روند نباشیم و شاهد صادرات گسترده محصولات هپکو به عنوان بزرگترین تولیدکننده ماشین آلات راه‌سازی و معدنی در غرب آسیا، به سراسر جهان باشیم.

استاندار مرکزی ادامه داد: استان مرکزی در دو سال گذشته در مسیر ایجاد آرامش قابل توجه و مطلوبی در حوزه صنعت و کارگری و کارفرمایی بود که جای تشکر از تمامی فعالین این حوزه دارد.

وی در رابطه با شرکت آذرآب نیز تصریح کرد: بعد از دستور ریاست جمهوری، سهام عمده شرکت از سهامدار غیر اهل به اهل واگذار و بزرگترین قرارداد تاریخ آذرآب منعقد شد و شرکت از لانه پرندگان به کارگاه بزرگ کار و فعالیت تبدیل شد.

مخلص الائمه در خصوص کارخانه واگن پارس نیز اظهار کرد: سال گذشته رکورد تولید تاریخ واگن پارس را با همت مدیران و کارکنان شرکت واگن پارس مپنا شکستیم و هزار واگن تحویل خطوط ریلی کشور شد و امیدواریم این رکورد امسال مجددا تکرار شود.

وی در رابطه با نگرانی‌های قرارداد ساخت واگن مترو شهرداری تهران با شرکتی در چین گفت: رییس جمهور چند روز پیش دستور دادند که به جهت استفاده از تمام ظرفیت واگن سازی کشور و اجتناب از ایجاد انحصار در یک شرکت، تقاضای واگن مترو کشور بین همه شرکت‌های واگن‌سازی توزیع و تقسیم شود و بخش دانش بنیان برای تولید بخشی که وابستگی داریم از جمله سیستم‌های کنترل راهبری وارد میدان شوند. در این مصوبه اسم شرکت واگن پارس مپنا نیز قید شده است و بر این اساس بخشی از تقاضای موجود را در اراک تولید خواهیم کرد.

آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی، نماینده ولی فقیه در استان مرکزی نیز اظهار کرد: شرکت هپکو ظرفیت تولید ماشین آلات مورد نیاز معادن کشور در بخش‌های مختلف را دارد، این کارخانه به عنوان یک کانون با اشراف کامل به نیازهای ملی و بین‌المللی و منطقه‌ای و با حفظ رقابت با شرکت‌های موثر، باید بتواند گام‌های بلندتری بردارد. اتاق فکر و طراحی هپکو مغز متفکر هپکو است و ارتباط با شرکت‌های دانش بنیان در داخل و خارج باید مورد توجه این اتاق فکر باشد.

وی افزود: در برنامه هفتم توسعه ۸ درصد رشد اقتصادی پیش بینی شده و مقام معظم رهبری نیز بر این میزان رشد با کمترین تورم تاکید داشته‌اند. تخصیص هر سِنت ارز باید حساب و کتاب داشته باشد و نباید بدون حساب هزینه شود.

دری نجف‌آبادی ادامه داد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر اجرای اصل ۴۴ و واگذاری‌ها نظارت و دقت داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی تصریح کرد: تمامی اقشار جامعه باید به وظایف خود برای خدمت به دولت و ملت و خدمت به شرف و عظمت عمل کنند، تولید و علم و جهاد و... همگی مایه عزت هستند و باید مورد توجه همگان باشند.

دری نجف‌آبادی ادامه داد: امیدواریم شرکت هپکو جزو افتخارات نظام جمهوری اسلامی باشد، مسئولان مرتبط نیز باید تولید داخل را در اولویت قرار داده و تا حد امکان از تولیدات داخل استفاده کنند، از طرفی شرکت هپکو نیز باید صادرات را در برنامه‌های خود قرار دهد.

وی تاکید کرد: استان مرکزی ظرفیت های ارزشمندی دارد که این ظرفیت‌ها در کشور باید مورد توجه قرار گیرد، تمام کشور در تهران خلاصه نمی‌شود و این کشور، استان‌ها و شهرها و ظرفیت های مختلفی دارد.

علیرضا کاظمی، مدیرعامل هپکو اراک نیز گفت: بعد از سال‌ها رکود، با همت و تلاش مسئولان و کارگران شرکت هپکو، این شرکت مجددا به چرخه کار و تلاش بازگشته است.

وی ادامه داد: بعد از تحویل مجموعه‌ای از ماشین آلات راهسازی به سازمان راهداری و شهرداری‌های کشور و تحویل ماشین آلات معدنی در ماه گذشته، امروز شاهد رونمایی از اولین بیل هیدرولیکی ۷۵ تن در کشور هستیم و تا پایان سال ۷ دستگاه دیگر از این بیل تولید خواهد شد.

وی ادامه داد: هپکو در حال حاضر از کوچکترین غلطک پروژه های راهسازی تا بزرگترین ماشین آلات را به صورت همزمان تولید می‌کند که این مهم افتخاری برای کشور محسوب می‌شود، همچنین این شرکت مجموعه‌ای از تجهیزات و امکانات پروژه‌های بزرگ صنعتی را نیز تولید می‌کند.

حسین قربانی، مدیرعامل هلدینگ هپکو نیز اضافه کرد: علیرغم اینکه هپکو از دوران بحرانی خود خارج شده اما هنوز با بدنامی دوران خصوصی‌سازی دست به گریبان است و این موضوع اخذ قرارداد و سفارش کار را با مشکل مواجه کرده است، اما هپکو احیا شده است.

وی تاکید کرد: هپکو بعد از ۱۵ سال به سوددهی رسیده و در تمامی شاخص‌های عملکردی با رشد مواجه بوده است، این شرکت از تمام مسائل و مشکلات بحرانی خود خارج شده و هم اکنون بدهی در حوزه قسط بانک و دارایی و تامین اجتماعی ندارد.

قربانی با اشاره به واردات و با تاکید بر اینکه لازم است ابتدا ظرفیت تولید داخل کشور تکمیل شود و اگر دیگر توان تولید در داخل نبود، سپس واردات صورت گیرد، گفت: بخش معدن ۱۲ میلیارد دلار صادرات داشته و واردات قطعات مواد اولیه ماشین آلات معدنی ۳۶۰ میلیون دلار بوده است.

وی خاطرنشان کرد: اگر سازمان تامین اجتماعی ۱۱۰۰ میلیارد تومان بدهی هپکو را تسویه نمی‌کرد امروز هپکو سرپا نبود، این سازمان پای هپکو ایستاده است.

مدیرعامل هلدینگ هپکو تصریح کرد: سال گذشته شرکت هپکو ۵۵ میلیون درهم سفارش CKD داشته و امسال ۴۵۰ میلیون درهم ثبت سفارش انجام شده که رشد خوبی را نشان می‌دهد.

قربانی ادامه داد: در حال حاضر در شرکت هپکو ۱۶ هزار میلیارد تومان قرارداد وجود دارد که اقدامات فنی آنها انجام شده و در انتظار مصوبات است.
منبع : خبرگزاری ايسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی