پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ , 25 Jul 2024
معاون وزیر صمت از شناسایی و کشف ذخایر قابل توجهی آهن و طلا در استان کردستان خبر داد.
شناسایی و کشف ذخایر آهن و طلا در کردستان
به گزارش ماین نیوز، علیرضا شهیدی، اظهار داشت: به دنبال اجرای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایرمعدنی در استان کردستان که از خردادماه 1401 آغاز شده‌، در حال حاضر و در آستانه پایان عملیات اجرایی این طرح، ذخایر قابل توجهی از آهن، طلا و مس در این استان شناسایی شده‌است.

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، افزود: با اجرای دقیق فعالیت‌های زمین‌شناسی، اکتشاف و ژئوفیزیک هوایی در سطح استان کردستان به ذخایر قابل توجهی از منابع معدنی جدید دست پیدا کرده‌ایم که در آینده نزدیک معرفی خواهند شد.

شهیدی با اشاره به حجم عملیات و میزان پیمایش‌های زمین‌شناسی و اکتشافی در استان کردستان، بیان داشت: اجرای طرح تحول در این استان در قالب 75 پروژه زمین‌شناسی و اکتشافی به وسعت پیمایش 47 هزار کیلومترمربع و همچنین 22 هزار کیلومترخطی برداشت‌های ژئوفیزیک هوایی جهت اکتشاف ذخایر پنهان معدنی صورت گرفت که با توجه به حجم عملیات، میزان حضور متخصصان و زمان اجرای پروژه در کشور کم‌سابقه بوده‌است.

وی با اشاره به نتایج طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایرمعدنی در کشور افزود: در پی اجرای موفقیت‌آمیز این طرح در استان خراسان جنوبی و معرفی ذخایرجدید معدنی در آن استان، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به طراحی و اجرای مستمر آن در کشور مبادرت ورزید که اجرای طرح در استان‌های کردستان، آذربایجان‌غربی، بخش‌هایی از استان‌های قم،مرکزی، اصفهان و همچنین استان یزد از دیگر مناطق اجرای این طرح تاکنون است.

شهیدی بیان داشت: با پایان یافتن عملیات اجرایی طرح تحول در استان کردستان شاهد نتایج بسیار مطلوبی در حوزه شناسایی و اکتشاف ذخایری چون آهن، طلا و مس در سطح استان بوده‌ایم.

معاون وزیر صمت اظهار داشت: در حوزه اکتشافات ژئوشیمیایی به 174 حوزه امیدبخش درجه اول و در حوزه اکتشاف ذخایر پنهان معدنی به روش ژئوفیزیک هوایی به 16 منطقه امیدبخش معدنی دست پیدا کرده‌ایم که نیازمند تکمیل عملیات اکتشاف است و امید می‌رود طی زمان کوتاهی به ذخیره قابل توجه و معدن برسد.
منبع : خبرگزاری فارس
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی