دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ , 22 Jul 2024
اکتشاف معادن کشور به دلیل فرسودگی و استهلاک ماشین آلات حفاری امروزه حال و روز خوشی ندارد و دولت برای رفع این مشکل باید زمینه لازم را برای واردات ماشین آلات حفاری مهیا کند
وضعیت نابسامان ماشین آلات حفاری معادن
به گزارش ماین نیوز، درکشور۲۵۰ دستگاه حفاری مکانیکی و۱۵۰دستگاه حفاری هیدرولیک آماده به کار وجود دارد که ۱۱۰ دستگاه مربوط به پیمانکاران ومابقی مربوط به معادن است.۷۴ عدد از این دستگاه در شرکت ملی مس مشغول به کار است و حدود ۲۰۰ دستگاه برای ژئوتکنیک در عمق های ۵۰ تا ۱۰۰ متر در حال فعالیت هستند.

بنا به گفته فعالین بخش حفاری معادن ، بسیاری از شرکت های پیمانکاری خود تولید کننده و تعمیرکننده دستگاههای حفاری هستند و در حال حاضر اطلاع نداریم چند دستگاه تولید داخل در کشور وجود دارد و یا فروخته شده است و این نابسامانی به دلیل اینکه برخی شرکت های خاص از طرف دولت حمایت می شوند. شرکت های حفاری باید با کمک و حمایت صمت در کنار معادن توسعه و رشد پیدا کنند و در بسیاری از مواد در بحث تولید و کیفیت تولید داخلی ماشین آلات حفاری به آن توجه شود و بر اساس استاندارهای به روز تولید شوند. بسیاری از دستگاههای حفاری تولید داخل از جمله موتور ، هیدرولیک وابسته به واردات می باشد و به دلیل اینکه تعرفه واردات این اقلام بالاست تولید کننده داخل از موتور دست دوم استفاده می کند که منجر به هدر رفتن منابع و وقت می شود چون حفاری باید در کوتاه ترین زمان انجام شود و توجیه اقتصادی باید داشته باشد .

در بحث حفاری مشکلات بسیاری در کشور وجود دارد که مهمترین آن بحث ماشین آلات می باشد و که در مرور زمان هزینه های حفاری را چند برابر کرده است و برای تامین ماشین آلات حفاری شرکت های خاصی تعیین شده است و اگر خارج از این روال به خرید ماشین آلات حفاری اقدام کنیم با ممنوعیت روبه رو خواهیم شد.

برای اینکه اکتشاف در معادن به نقطه مثبت و رو به رشدی برسد نیاز به واردات و یا تولید با کیفیت با استاندارهای روز دنیا است و در اکتشاف معادن به دلیل نبود این تجهیزات روند کندی را شاهد هستیم. باید شرکت هایی به مانند ترکیه، تعیین و حمایت لازم را از طرف دولت داشته باشد و با استاندارد های روزدنیا تجهیزات لازم را تولید کنند تا شرکت های حفاری در زمان مناسب بیشترین راندمان و بازدهی را بدست بیاورند و پشتیبانی و تعمیرات آن در کمترین زمان حل شود. ما دانش فنی لازم را در کشور داریم و نیاز به حمایت های دولت در این زمینه می باشد .
منبع : فولاد بان
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی