پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ , 25 Jul 2024
جلسه هم‌اندیشی و بررسی وضعیت معادن زغال‌سنگ ایران در راستای افزایش ظرفیت تولید داخلی با حضور مدیرعامل و مدیران ارشد هلدینگ صدرتامین، مدیرعامل زغالسنگ پروده طبس، نخبگان و پیشگامان صنعت زغال‌سنگ در محل سالن جلسات هلدینگ برگزار شد.
دغدغه تاصیکو؛ افزایش ظرفیت تولید زغال‌سنگ در ایران
به گزارش ماین نیوز، در این جلسه امیرحسین نادری مدیرعامل هلدینگ صدرتامین افزایش ظرفیت تولید زغال‌سنگ در ایران را دغدغه هلدینگ دانست و بیان داشت: حیطه زغال‌سنگ همواره در کشورهای پیشرفته مورد توجه قرار گرفته است و این در حالی است که ایران با داشتن 14 میلیون تن ذخیره زمین‌شناسی و تولید سالیانه 3 میلیون تن زغال‌سنگ، هیچ سهمی از تولید انرژی دراین حوزه ندارد، درصورتی که می‌بایست با حفظ دقیق الزامات زیست محیطی بدنبال تغییر مسیر تولید انرژی از گاز و برق به سوی زغال‌سنگ برویم و از این ظرفیت عظیم خدادادی استفاده کنیم.

نایب رئیس هیات مدیره تاصیکو شرح داد: میزان متوسط مصرف زغال‌سنگ در کشورهای همسایه ازجمله پاکستان ۸۰ میلیون تن و ترکیه ۱۳۰ میلیون بوده است که با مقایسه میزان مصرف در ایران و در نظر گرفتن حجم ذخایر زمین‌شناسی در کشور می‌بینیم که بی‌توجهی به بهره‌برداری از این ذخایر ارزشمند تا چه میزان مشهود است.

وی افزود: شرکت سرمایه‌گذاری صدرتامین با در اختیار داشتن غنی‌ترین و بزرگترین ناحیه زغالی ایران با ذخیره بیش از 3 میلیارد تن زغال‌سنگ کک شو و حرارتی در طبس به عنوان تنها بهره‌بردار تمام مکانیزه زغال سنگ کشور، با تولید سالیانه ۷۰۰ هزارتن کنسانتره زغال‌سنگ، قابلیت تبدیل شدن به هاب تولید زغال‌سنگ در ایران را دارد و در همین راستا سیاست افزایش میزان تولید را در دستور کار داریم.

نایب رئیس هیات مدیره صدرتامین با اشاره به برنامه‌ریزی در راستای افزایش تولید تا پنج میلیون تن کنسانتره زغال‌سنگ با تملک معادن جدید در مناطق چهارگانه زغال‌سنگ خصوصاً در ذخایر زغال‌سنگ‌های حرارتی کشور اظهار داشت: با نگاهی به وضعیت مصرف زغال‌سنگ در جهان مشاهده می‌کنیم میزان مصرف این ماده در تولید برق و صنعت فولاد نسبت به سیمان، مواد شیمیایی و سایر مصارف قابل توجه است بطوریکه 36 درصد تولید الکتریسیته و 71 درصد تولید درصنعت فولاد، با استفاده از این ماده صورت می‌پذیرد.

نادری تاکید کرد: با در نظر گرفتن این موضوع که ما در لبه دانش و تکنولوژی در حوزه معدن‌کاری در زغال سنگ حرکت نمی‌کنیم، بهره‌برداری از دانش روز دنیا باید مورد توجه قرار گیرد و با تلفیق دانش و تکنولوژی کشورهای پیشرو در صنعت معدن می‌بایست به یک الگو و مدل منحصر بفرد برسیم و با بومی‌سازی آن در مسیر توسعه و افزایش تولید قدم برداریم.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صدرتامین با اشاره به نیاز شرکت ذوب آهن به زغال‌سنگ و کک بعنوان بخشی از انگیزه افزایش تولید این ماده معدنی در هلدینگ، نیاز به احیای صنعت زغال‌سنگ در ایران را حیاتی دانست.

وی تشریح کرد: ما با در اختیار داشتن تیم متخصص و بروزرسانی دانشِ در اختیار و با بهره‌گیری از رویدادهای روز دنیا بنا داریم از پتانسیل و ظرفیت‌های معادن زغالسنگ ایران نهایت ارزش و ثروت را برای کشورمان تولید کنیم.

در این جلسه غلامحسن رحیمیان که از پیشگامان دهه 50 در صنعت زغالسنگ کشور می‌باشد نیز حضور داشت. وی با حضور در شرکت‌های بزرگ زغالسنگ در ایران به ارائه تجربیات ویژه درخصوص وضعیت تولید زغالسنگ برخی از معادن پرداخت.
منبع : شرکت سرمایه گذاری صدرتامین
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی