پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ , 25 Jul 2024
دبیر انجمن زغال سنگ گفت: به مدیران ذوب آهن اصفهان تضمین دادیم اگر به قیمت ۷.۵ میلیون از ما بخرند تولید را افزایش بدهیم اما آنها می خواهند به قیمت۱۷ میلیون وارد کنند به هر حال واردات شیرین است !
واردات زغال سنگ خارجی با قیمتی چند برابر زغال سنگ داخلی
به گزارش ماین نیوز، سعید صمدی دبیر انجمن زغال سنگ درباره وضعیت زغال سنگ در سال گذشته اظهار داشت: در سال گذشته شاهد کاهش ۱۸ درصدی تولید بودیم شاید در بسیاری از حوزه‌ها کاهش تولید روی داده، اما در حوزه‌ای که کشور دارای منابع غنی است و وارد کننده هستیم کاهش تولید یعنی وابستگی بیشتر به خارج و خروج بیشتر ارز آن هم در شرایط فعلی؛ باید تلاش کنیم از واردات کم کرده و بتوانیم بر تولید بیشتر از منابع داخلی تکیه کنیم.

صمدی در خصوص علت اصلی کاهش تولید گفت: قیمت هر تن زغال سنگ در سال گذشته ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود این در حالیست که ما با سند و مدرک و بر اساس حساب و کتاب کارشناسی به وزارت صمت اعلام کردیم که قیمت تمام شده هر تن ذغال سنگ ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است، اما کمتر حرف ما شنیده شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر زغال سنگ با قیمت هر تن ۱۷ میلیون وارد می‌شود هر چند که هنوز آمار واردات سال گذشته به دست انجمن نرسیده، اما در سال ۱۴۰۱ بیش از ۸۰۰ میلیون دلار واردات زغال سنگ داشتیم.

صمدی گفت: سال گذشته در کنفرانس زغال سنگ و صنایع مربوطه در مسکو اعلام کردم ایران ۸۰۰ میلیون دلار واردات زغال سنگ داشته است این در حالی است که مدعوین فکر کردند مترجم اشتباه کرده و به جای صادرات، واردات ترجمه کرده است، اما وقتی من تاکید کردم که ما وارد کننده هستیم بسیار تعجب کردند که چطور کشوری که مطابق آمار رسمی زمین شناسی ۱۴ میلیارد تن ذخایر زغال سنگ دارد و معادن فعال هم دارد چگونه تبدیل به یک وارد کننده شده است.

وی افزود: با توجه به روند مصرف سوخت و تغییر الگوی مصرف در نهایت مصرف زغال سنگ تا سال ۲۰۵۰ ادامه خواهد داشت و پس از آن این معادن دیگر فایده‌ای نخواهند داشت پس باید تمام تلاش خود را برای استخراج و فروش این ماده در همین مدت باقی مانده انجام دهیم.

صمدی در خصوص واردات زغال سنگ گفت: مصرف کننده اصلی زغال سنگ ذوب آهن اصفهان است که همین شرکت شبه دولتی واردات را مستقیم انجام می‌دهد ما سال گذشته با مدیران این شرکت جلسه گذاشتیم که شما زغال سنگ را به قیمت تمام شده واقعی یعنی ۷ میلیون و ۵۰۰ از ما خریداری کنید ما هم تعهد می‌دهیم در یک بازه ۳ ساله ۲۵ درصد تولید خود را افزایش دهیم این کار باعث می‌شود که هزینه مواد اولیه شما کاهش زیادی داشته باشد به هر حال فاصله تنی ۱۷ میلیون تا ۷.۵ میلیون رقم زیادی است، اما متاسفانه آنها توجهی نکردند به هر حال شیرینی واردات بیشتر از شیرینی تولید است.

صمدی افزود: امروز اگر ۶۵ درصد نیاز کشور توسط واردات تامین می‌شود خیلی راحت می‌توان در سه سال این را به نصف رساند و علاوه بر صرفه جویی ارزی اشتغال نیز ایجاد کرد ما بار‌ها این موضوع را در محافل مختلف بیان کردیم، اما متاسفانه نفوذ وارد کننده آنقدر زیاد است که صحبت‌های ما به جایی نرسید و احتمالا امسال بیش از ۷۰ درصد نیاز کشور واردات خواهیم داشت.

دبیر انجمن زغال سنگ در خصوص کیفیت هم گفت: به طور کلی تفاوت قیمتی بهترین زغال سنگ با نازل‌ترین زغال کمتر از ۳۵ درصد است به طور مثال امروز زغال سنگ استرالیا با بهترین کیفیت ۲۳۰ دلار است و زغال سنگ اندونزی با پاین‌ترین کیفیت ۱۶۵ دلار است. زغال سنگ ایران برای مصرف ذوب آهن اصفهان مناسب است کما اینکه فولاد زرند برای تامین نیاز خود اقدام به خریداری چندین معدن زغال سنگ کرده است.

صمدی در پایان تصریح کرد: برای جلوگیری از خروج ارز و حفظ بیت المال لازم است وزارت صمت به عنوان نهاد بالادستی و بدون تحت تاثیر قرار گرفتن و توصیه پذیری در راستای حفظ منافع کشور و بیت المال باید به صورت مستقیم با تولید کنندگان صحبت کند و برای اینکه بابت هر تن ۱۷ میلیون تومان ارز از کشور خارج نشود یک برنامه میان مدت با همکاری تولید کنندگان تدوین کند.
منبع : خبرگزاری برنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی