پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ , 25 Jul 2024
به همت مهندسان جوان شرکت آلومینای ایران صورت گرفت؛

صرفه جویی ۱۰۰ میلیارد ریالی با انجام تعمیرات اساسی کوره پخت آهک

اترک/رییس بخش عملیات آهک و بوکسیت و انحلال شرکت آلومینای ایران از صرفه جویی ۱۰۰ میلیارد ریالی با انجام تعمیرات اساسی کوره پخت آهک با همت و تلاش یک ماهه مهندسان جوان این شرکت خبر داد.
صرفه جویی ۱۰۰ میلیارد ریالی با انجام تعمیرات اساسی کوره پخت آهک
به گزارش ماین نیوز، دکتر حسینعلی میرزایی در این رابطه اظهار داشت: تعمیرات اساسی در کوره های احیاکننده جریان موازی (PFR) پخت آهک با هدف افزایش ظرفیت تولید و مطابق استراتژی های شرکت با تکیه بر دانش و تجربه پرسنل برنامه ریزی و انجام شد.

وی افزود: دستیابی به ظرفیت اسمی تولید، کاهش مصرف انرژی، افزایش راندمان،کاهش توقفات کوره، مدیریت هزینه و نگهداری و ... از اهداف تعمیرات اساسی کوره پخت آهک محسوب می شود.

دکتر میرزایی با بیان اینکه ساختمان داخلی کوره های PFR از آجر نسوز با تنوع و اشکال مختلف تشکیل شده است تا از آسیب به بدنه و هدر رفت انرژی جلوگیری کند، اظهار داشت: با توجه به اینکه کوره های شفت قائم اغلب با کارکرد پیوسته و تداوم حرارت بالا و جریان خروج غبارات و گازها با افزایش فشار ناشی از گرفتگی کانال ارتباطی دو شفت کوره همراه است برنامه ریزی جهت ترمیم نسوز و تعمیر تجهیزات را باید از اولویت های مهم واحد دانست.

وی یادآور شد: تعمیرات اساسی کوره مطابق روال معمول هر ۱۳ تا ۱۵ ماه یکبار و در یک دوره ۵۰ روزه برنامه ریزی و اجرامی شود.

دکتر میرزایی عنوان کرد: با این اقدام تلاش می شود تا گامی موثر در تولید پایدار آهک با کیفیت و در زمینه ارتقا بهره وری و گسترش تولید شرکت برداشته شود.

وی با بیان اینکه در این دوره با تکیه بر تجربه و همت و پشتکار مدیریت عملیات و کارشناسان و پرسنل واحد آهک و بوکسیت اقدامات ارزشمندی صورت گرفت، افزود: مطابق برنامه ریزی اولیه کوره یک در آذرماه برای اورهال و انجام تعمیرات متوقف شد و برنامه ریزی اورهال کوره دو در سال ۱۴۰۳ پیش بینی شده بود.


رییس بخش عملیات آهک و بوکسیت و انحلال شرکت آلومینای ایران تصریح کرد: در جریان این دوره از تعمیرات کوره برای نیروهای جدید استخدام شده، یک سیکل آموزشی برنامه ریزی شد تا ضمن آشنا شدن و کسب تجربه اجرای تعمیرات نیز انجام شود.

دکتر میرزایی افزود: در این میان و همزمان با تعمیرات کوره یک، متاسفانه کوره دو نیز در حین توقف و راه اندازی های چند باره کوره بر اثر محدودیت های گاز اعمال شده به شرکت در بهمن و اسفندماه ۱۴۰۲ دچار آسیب دیدگی و سوراخ شد.

وی اظهار داشت: معمولا نسوزکاری کوره ها در حجم بالا به پیمانکار واگذار می شود اما این بار با توجه به شرایط کمبود آهک مصرفی در فرآیند و زمانبر بودن تامین پیمانکار نسوز، مقرر شد تا موارد تعمیراتی مربوط به نسوز کاری کوره با توجه به دانش فنی و تجربه کاری پرسنل واحد در اورهال های گذشته، توسط خود پرسنل انجام شود.

وی خاطر نشان کرد: به دلیل نقش ویژه و حیاتی آهک در فرآیند بایر و با توجه به تخمین زمان بر بودن مراحل تعمیر کوره، همزمان برنامه ریزی جهت خرید آهک انجام شد. خوشبختانه انجام نسوزکاری در سه شیفت کاری در ایام ماه مبارک رمضان و تعطیلات نوروز، ترمیم نسوز کوره دو در کمتر از زمان پیش بینی شده خاتمه و تولید آهک از سر گرفته شد.

دکتر میرزایی اظهار داشت: با انجام این کار، تعمیرات اساسی کوره در بازه زمانی کوتاه یک ماهه (از توقف تا راه اندازی) با تکیه بر توان و همت پرسنل انجام شد. علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها و زمان، از خرید آهک تخمین زده شده نیز جلوگیری و صرفه جویی ۱۰ میلیارد تومانی برای کارخانه را به همراه داشت.

وی در پایان از تلاش و پشتکار شبانه روزی تمامی پرسنل در کسب این موفقیت قدردانی کرد.
منبع : روابط عمومی و امور اجتماعی شرکت آلومینای ایران
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی