چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ , 24 Jul 2024
دفتر نمایندگی سازمان نظام مهندسی معدن ایران در افغانستان با هدف آموزش مهندسان افغان و توسعه روابط معدن کاران ایران و افغانستان گشایش یافت.
گشایش دفتر نمایندگی سازمان نظام مهندسی معدن ایران در افغانستان
به گزارش ماین نیوز، از کابل، «رضا بستامی» رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صداوسیما در کابل گفت: بر اساس تفاهم نامه‌ای که با اتاق صنایع و معادن افغانستان با حضور هیئت‌های دو کشور به امضا رساندیم، تبادل خدمات مهندسی میان ایران و افغانستان، آموزش مهندسان افغان، توسعه روابط معدن کاران ایران و افغانستان و سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف معادن این کشور از مهم‌ترین مواد این تفاهمنامه است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران، دانش و تجربه بالایی در بخش‌های اکتشاف و استخراج معادن دارد، گفت: اکنون فرصت خوبی برای افغانستان است که از تجارب ایران در حوزه معادن استفاده کند و ما نیز آمادگی داریم تجارب و تخصص خود را در بخش معادن به افغانستان ارائه کنیم.

بستامی با اشاره به گشایش دفتر نمایندگی نظام مهندسی معدن ایران در کابل افزود: شرکت‌های ایرانی که تمایل به سرمایه گذاری در بخش‌های معادن افغانستان دارند می‌توانند از طریق این دفتر به حوزه معدن افغانستان معرفی شوند.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران گفت: از آنجا که ایران و افغانستان دو کشور دوست و همسایه و دارای زبان و فرهنگ مشترک است، روابط میان معدن کاران و سرمایه گذاران دو کشور به خوبی برقرار است و تبادل اقتصادی به آسانی صورت می‌گیرد.

وی گشایش دفتر نمایندگی سازمان نظام مهندسی معدن ایران در کابل را یک نیاز دانست و افزود: کار اصلی این دفتر نمایندگی ایجاد پل ارتباط میان شرکت‌هایی است که تمایل به سرمایه گذاری در افغانستان دارند یا اینکه به عنوان شریک سرمایه گذاری در این کشور فعالیت می‌کنند.

بستامی گفت: گام بعدی ما براساس تفاهم نامه امضا شده، همکاری در راستای شناسایی و ساماندهی مهندسان معدن و زمین شناسان کشور افغانستان است که در حوزه معادن کشورشان فعالیت کنند.

وی با تاکید بر اینکه ایران و افغانستان از توانمندی و ظرفیت خوب و مشابهی در حوزه معادن برخوردارند، افزود: اگر افغانستان از علم مهندسی معدن به خوبی استفاده کند می‌تواند مواد معدنی را با کیفیت بهتر و بالاتر استخراج کند.

بستامی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به برگزاری نمایشگاه صنعت و معدن در کابل با حضور فعال هیئت‌های ایرانی گفت: بخش معدن این نمایشگاه نیاز به کار بیشتری دارد و از آنجا که ایران از ظرفیت و توانمندی خوبی برای اکتشاف، استخراج و فراوری معدن برخوردار است، می‌تواند در این عرصه‌ها به افغانستان کمک کند و قرار است معدن کاران ایرانی در قالب یک «هلدینگ» در استخراج مواد معدنی افغانستان شرکت کنند.

وی افزود: امیدواریم با گشایش دفتر نظام مهندسی معدن ایران در افغانستان، ارتباطات در حوزه معادن دو کشور قوی‌تر شود و گسترش یابد.

در نمایشگاه هفته صنعت کابل، علاوه بر نظام مهندسی معدن ایران، تعدادی از شرکت‌های تولیدی، صنعتی و معدنی نیز از کشورمان مشارکت دارند.
منبع : خبرگزاری صدا و سیما
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی