چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ , 24 Jul 2024
در نشستی با حضور مدیرعامل سرمایه گذاری توسعه و معادن فلزات به عنوان سهامدار عمده تجلی آخرین وضعیت پروژه های این شرکت بررسی شد و در خصوص فرصت سرمایه گذاری در طرح های جدید معدنی و فلزی بحث شد .
برنامه کار مطالعاتی تجلی در معادن قزاقستان
به گزارش ماین نیوز، در این جلسه دکتر مرتضی علی اکبری مدیر عامل شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات با اشاره به اهم برنامه های سال ۱۴۰۳ گزارشی از آخرین وضعیت برخی پروژه های شرکت ارائه داد و یکی از مهمترین برنامه های شرکت را رسیدن به منابع ارزی برای کمک به تامین نیاز ماشین آلات و تجهیزات دانست .

ورود به پهنه های خارجی استراتژی جدید تجلی

در ادامه ، دکتر اردشیر سعدی محمدی مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات نیز با اشاره به خرید پهنه معدنی در خارج از کشور عنوان کرد: برای تامین منابع ارزی نیاز به پهنه های خارجی هم وجود دارد و بررسی ها نشان می دهد،معادن قزاقستان می تواند گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری باشد .

در این جلسه، در خصوص موضوع پرونده زغال سنگ گلندرون مباحثی مطرح و قرار شد این پرونده با جزییات بیشتری بررسی شود.

مهدی محمدی یزدی مدیر کنترل پروژه و مهندسی با اشاره به پروژه های شرکت گفت: کنسانتره سنگ آهن به ظرفیت ۲.۵ میلیون تن در سال – شرق فولاد خراسان پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصدی دارد و سال آینده به بهره برداری می رسد .

وی گفت: تجهیزات اصلی پروژه شامل آسیاب ها مربوط به سیستم خردایش با شرکت NCP در حال ساخت می باشد. ساخت برخی قطعات از جمله گیربکس بیس پلیت اقلام درایو و … تکمیل شده است. پارت در بندرعباس ترخیص شده و یک پارت در حال حمل به بندرعباس می باشد، پیشرفت فیزیکی قرارداد NCP در حدود ۶۵ درصد است با توجه به این موضوع که طبق قرارداد می بایست تا اسفند ۱۴۰۳ کل تجهیزات را تحویل دهد با اقدامات صورت گرفته و تامین مالی زودتر از موعد تا پایان مرداد ۱۴۰۳ تجهیزات وارد کارگاه پروژه کنسانتره شرق فولاد خراسان خواهد شد .

پیش تولید کلاف سرمد ابرکوه نیمه نخست خرداد

وی گفت: پیش تولید خط کلاف فولاد سرمد ابرکوه به صورت آزمایشی انجام و بهره برداری تجاری آن حداکثر در نیمه اول خرداد ۱۴۰۳ انجام خواهد پذیرفت.

دکتر علی اکبری در خصوص فولاد آلیاژی گفت: پروژه آلیاژی در فاز شناخت و مطالعه است و به نظر می رسد که با توجه به سیاست های تجلی توسعه معادن و فلزات سرمایه گذاری از طریق فاینانس انجام خواهد شد.در خصوص خرید کوره مذاکراتی با پامیدکو نجام خواهد شد و FS مورد نظر برای مطالعات بازار نوشته می شود و در حال حاضر منتظر گزارش پامیدکو هستیم .

مهمترین برنامه های تجلی در ۴۰۳

در این جلسه طراحی سناریوهای هدف گروه تجلی مطرح شد : با توجه به ماهیت سبدگردان پروژه ای بودن گروه تجلی سه حالت برای ورود / خروج از پروژه ها وجود دارد و شامل ورود در زمان طرح و خروج در زمان رشد، ورود در زمان طرح و خروج در زمان بلوغ ادامه تدوین استراتژی و ورود در زمان طرح و عدم خروج از طرح تا ۱۰ سال و تشکیل هسته شرکت با رسوبی از پروژه های جذاب شامل صنعت فولاد، معدن انرژی و نفت و گاز است.

همچنین عنوان شد : گروه تجلی به منظور ایجاد سبد کسب و کاری دارای بازده و ریسک متوازن و با توجه عدم جذابیت در بیشتر حوزه های صنعت فولاد برنامه ی ورود به حوزه های جذاب جدید را دارد .

رویکرد شرکت متنوع سازی سبد کسب و کاری و گریز از ریسک های صنعت فولاد تجاری است و تصمیم به منطق جست و جو برای ورود به حوزه های جذاب ابر روندهای صنعت معدن و فلزات است که در حال حاضر در مواد معدنی فلزی مس و طلا و غیر فلزی عناصر نادر خاکی به عنوان حوزه های جذاب سرمایه گذاری انتخاب شده اند. نتیجه این منطق ورود به حوزه های سرمایه گذاری ای است که بازیگر فعالی ندارند که منجر به کنترل ناخواسته گروه تجلی در این حوزه ها می شود .

در این جلسه با اشاره به اهداف واحدها عنوان شد : در واحد کنترل پروژه ۷ هدف در چهار حوزه ، در واحد امور سهام ۱۱ هدف در سه حوزه ، در واحد معدن ۲۴ هدف در ۸ حوزه ، در واحد طرح و برنامه ۱۷ هدف در سه حوزه و در واحد اداری و منابع انسانی ۱۸ هدف در ۵ حوزه برنامه ریزی شده است .
منبع : ومعادن
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی