چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ , 24 Jul 2024
موثقی نیا در جمع مدیران عامل شرکت های معدنی تاکید کرد:

تامین دامپتراک معادن با محوریت بومی سازی

رئیس هیات عامل ایمیدرو خواستار تهیه طرحی برای تامین نیاز معادن کشور به دامپتراک شد. موثقی نیا تاکید کرد: این طرح باید زمان بندی ساخت داخل و بومی سازی را در برداشته باشد.
تامین دامپتراک معادن با محوریت بومی سازی
​به گزارش ماین نیوز، محمد رضا موثقی نیا که به همراه رضا محتشمی پور معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صمت در جمع مدیران عامل شرکت های ملی صنایع مس، گل گهر، چادرملو، صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی و مجتمع سنگان سخن می گفت، تصریح کرد: با توجه به ظرفیت های رو به رشد معادن در نظام جمهوری اسلامی و آینده معدنکاری در ایران، ضروری است که گزارش فنی و اقتصادی و برنامه ای دقیق برای تامین، ساخت داخل و بومی سازی دامپتراک ارایه شود.

وی تاکید کرد: انسجام در تصمیم گیری، یکپارچگی و هماهنگی میان شرکت ها و بخش معدن کشور، اصول اولیه این طرح باشد به گونه ای که بتوان ضمن همکاری با شرکت های خارجی در تامین این ماشین آلات، زمان بندی مناسبی برای اجرای برنامه تهیه شود.

موثقی نیا با اشاره به اینکه نیاز معادن متنوع است و ظرفیت های مختلف و متفاوتی را در برمی گیرد، گفت: محدوده نیاز معادن دامپتراک های 60 تا 136 و بیش از 200تنی را شامل می شود از این رو کارگروهی متشکل از ذینفعان معادن کشور برآوردی واقع بینانه از نیاز کشور در این بخش ارایه دهند.

معاون وزیر صمت، با یادآوری اینکه تاکنون بومی سازی در دامپتراک 60تنی در کشور انجام شده، نحوه عملی شدن عمق ساخت داخل و همچنین استفاده از توان و ظرفیت های داخل کشور در این برنامه را مورد تاکید قرار داد.

تجمیع نیاز داخل به دامپتراک

رضا محتشمی پور معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت معدن و تجارت نیز گفت: مهمترین مساله این است که نیاز معادن به دامپتراک تجمیع شود.

وی با برشمردن نحوه تامین ماشین آلات معدنی اظهار داشت: این امر با محوریت ایمیدرو و حضور شرکت های معدنی صورت می گیرد و گام به گام پس از خرید از خارج و ارایه خدمات، باید تولید داخل را در برنامه داشته باشد.

محتشمی پور با اشاره به اینکه خرید از خارج را می توان به انتقال دانش فنی مرتبط کرد، تاکید کرد: ساخت داخل علاوه بر صنعت، به بازار داخل و سرمایه گذاری در این بخش هم سود می رساند.

پیش از وی حسین مدرس خیابانی، ایمان عتیقی، امیرعلی طاهرزاده و حسن یونسیان به ترتیب مدیران عامل شرکت های ملی صنایع مس، گل گهر، چادرملو و صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی به همراه علی رسولیان مدیر مجتمع سنگان گزارشی از نیازهای شرکت های متبوع خود به دامپتراک بر اساس طرح های توسعه، ارایه دادند.

به گفته یونسیان تاکنون اقداماتی برای بومی سازی دامپتراک، 60 تنی انجام شده و اکنون باید برای ظرفیت های بالاتر متمرکز شویم. وی تاکید کرد: امید داریم با توجه به مقدماتی که صورت گرفته طی سه سال بتوان دامپتراک های جدید را بومی سازی و وارد خطوط معادن کرد.

در این جلسه همچنین فضل ا... حیدری مدیر بین الملل ایمیدرو، گزارشی درباره همکاری با یک شرکت خارجی برای تامین دامپتراک معادن کشور ارایه داد.
منبع : ایمیدرو
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی