يکشنبه ۳۱ تير ۱۴۰۳ , 21 Jul 2024
وزیر امور اقتصادی و دارایی در آئین افتتاح توسعه گمرک اختصاصی فولاد مبارکه:

فولاد مبارکه مصداق خوب دوری از خام فروشی و اقتصاد غیرنفتی، پیچیده‌ و با فناوری‌ بالاست

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: فولادمبارکه مصداق خوبی برای دوری از خام فروشی و اقتصاد نفتی آسیب پذیر است و به سمت اقتصاد تولیدی و صادرات غیرنفتی هر چقدر پیچیده‌تر با فناوری بالاتر و رقابت‌پذیر حرکت کرده است.
فولاد مبارکه مصداق خوب دوری از خام فروشی و اقتصاد غیرنفتی، پیچیده‌ و با فناوری‌ بالاست
به گزارش ماین نیوز، سید احسان خاندوزی در آئین افتتاح طرح توسعه گمرک اختصاصی فولاد مبارکه اظهار کرد: رویداد امروز به جهت ارتباط با سایر رویدادهای حوزه گمرکی و تجارت خارجی و حتی سایر رویدادهایی که در وزارت اقتصاد دنبال کردیم، یک صدای مشترک و آهنگ واحد است.

وی افزود: همه اقدامات صورت گرفته از جمله درگاه ملی مجوزهای کسب وکار، موضوع تسهیل‌گری در انبارهای سازمان اموال تملیکی و سرعت استرداد کالاهای متروکه، کاهش تعداد بخش نامه‌های حوزه تجاری، کاهش مدت زمان تشریفات امور گمرکی و پروژه‌هایی مانند توسعه گمرک اختصاصی همه در راستای این است که تولید و تجارت رسمی در کشور سهل، کم هزینه، روان، جذاب و بدون مانع و فساد انجام شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: در چنین شرایطی حتماً منابع کشور اعم از منابع مالی، سرمایه‌های انسانی و مدیریتی ترجیح می‌دهند وارد فعالیت تولیدی شوند و در حوزه‌های غیر مولد اقتصاد حرکت نکنند، بنابراین تسهیلی که صورت گرفت ادامه زنجیره مسیر گذشته است که به نظر می‌رسد، اگر بخواهیم فرمایش رهبر معظم انقلاب در مورد سال‌های مکرر شعار تولیدی را محقق کنیم، شاهد زنجیره بی‌شماری از این رضایتمندی‌ها برای تولیدکنندگان و دعوت عملی و نه بیانیه خواندن و خطابه گفتن در صدا و سیما و منبر و… خواهیم بود، به ویژه در حوزه تولید که مجتمع فولاد مبارکه یکی از مصادیق زنجیره ارزش کامل، تراز و نمونه کشور است.

وی با بیان اینکه مسیر توسعه فولاد مبارکه بر اساس گزارشی که مدیرعامل شرکت در بازدید از نورد گرم ۲ داشت، ادامه دارد، اضافه کرد: اما تا اینجای کار این صنعت مصداق خوبی برای دوری از خام فروشی و اقتصاد نفتی آسیب پذیر است تا به سمت اقتصاد تولیدی و صادرات غیرنفتی هر چقدر پیچیده‌تر با فناوری بالاتر و رقابت‌پذیر حرکت کنیم.

خاندوزی در خصوص چرایی توسعه گمرک اختصاصی فولاد مبارکه ابراز کرد: فولاد مبارکه پنجمین صادرکننده بزرگ و بیستمین شرکت در فهرست وارد کنندگان کشور است، همچنین این شرکت سالانه بیش از یک میلیارد دلار گردش تجاری دارد و خدمات و تأثیرات آن در صنعت فولاد و سایر دستورکارهای راهبردی حاکمیت، نمونه و پیشرو است.

وی تصریح کرد: فولاد مبارکه به لحاظ اقتصادی کمک تسهیل گرانه‌ای برای استان و کشور است و امیدواریم این مسیر برای سایر صنایع نیز در صورت همت خودشان ایجاد شود.

راه‌اندازی ۴۰ دستگاه آشکارساز چمدانی در گمرکات کشور

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه امروز همزمان با توجه به اینکه یکی از شرکت‌های مهم دانش بنیان تولیدکننده بزرگ دستگاه‌های ایکس ری و یا همان آشکارساز بزرگ در استان اصفهان است، گفت: حدود ۴۰ دستگاه آشکارساز چمدانی تولیدی که با همکاری گمرکات ایران تولید شده و از امروز تا ظرف چند روز آینده در گمرکات کشور نصب خواهد شد و شاهد افزایش ظرفیتی در تجارت خرد کشور خواهیم بود که مصداقی برای شفاف سازی اقدامات است.

وی تصریح کرد: از خداوند متعال می‌خواهیم همه ما را همواره در مسیری که رئیس جمهور شهید انجام دادند ثابت قدم و موفق باشیم.

منبع : ایراسین
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی