چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ , 24 Jul 2024
مدیرعامل فولاد خراسان با اشاره به مشکلات ناشی از بخشنامه‌های اخیر صادراتی و بازگشت ارز، تاکید کرد که این قوانین جدید انگیزه صادرات را از بین برده و حاشیه سود فولادسازان را کاهش داده است.
بخشنامه‌های صادراتی انگیزه صادرات را نابود کرده است
به گزارش ماین نیوز، طهمورث جوانبخت، مدیرعامل شرکت فولاد خراسان (فخاس) در حاشیه مجمع عمومی سالیانه فولاد خراسان، پیرامون مشکلات ناشی از قطعی و مشکلات برق و گاز که از سال ۱۳۹۸ آغاز شده، اظهار داشت: این مشکلات تمامی فولادسازها را تحت تأثیر قرار داده است. فولاد خراسان به دلیل موقعیت جغرافیایی خود در شرق کشور و قرار داشتن در انتهای خطوط، محدودیت‌های بیشتری نسبت به سایر استان‌ها تجربه کرده است. این محدودیت‌ها مانع از رسیدن به ظرفیت اسمی شرکت شده و به ساختار مالی ما آسیب رسانده است.

جوانبخت همچنین به مشکلات ناشی از بخشنامه‌های صادراتی اشاره کرد و افزود: بخشنامه‌هایی که مربوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات در بازار متشکل ارزی است، انگیزه صادرات را به شدت کاهش داده است. صادرکنندگان با مشکلات تحریم‌ها و مسائل بین‌المللی روبرو هستند و مجبورند ارز حاصل از صادرات خود را به نرخ متشکل ارزی یا نیمایی به بازار عرضه کنند. این در حالی است که مواد اولیه را با ارز نیمایی خریداری نمی‌کنند و این مسئله حاشیه سود فولادسازان را در دو سه سال گذشته به شدت کاهش داده است. بخشنامه‌ای که اواخر سال ۱۴۰۲ ابلاغ شد، ضربه نهایی را به فولادسازان وارد کرده است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: امیدوارم که در دولت آینده این بخشنامه‌ها اصلاح شوند و با اصلاح آنها، مجدداً صادرات رونق بگیرد و وضعیت مالی شرکت‌ها بهبود یابد.
منبع : شهر بورس
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی