پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ , 25 Jul 2024
فولاد خراسان در سال مالی ۱۴۰۲ موفق شد رتبه اول رشد تولید و فروش فولاد در 1402 را بدست آورد. رشد 97 درصدی فروش تناژی در بازارهای صادراتی از دیگر دستاوردهای فخاس در این سال مالی است.
ریزنمرات فولاد خراسان در حوزه تأمین، تولید، فروش و سودآوری
به گزارش ماین نیوز، فولاد خراسان در سال مالی ۱۴۰۲ موفق شد رتبه اول رشد تولید و فروش فولاد در ۱۴۰۲ را بدست آورد. رشد ۹۷ درصدی فروش تناژی در بازارهای صادراتی  از دیگر دستاوردهای فخاس در این سال مالی است. جزئیات کامل عملکرد مجتمع فولاد خراسان را در ادامه مشاهده کنید:

بخش اول) عملکرد فولاد خراسان در حوزه تامین

تامین قراضه: کاهش ۲۸ درصدی هزینه حمل


در تأمین کنسانتره از مبدا جغرافیایی سنگان خواف، هزینه حمل به ازای هر تن ۲۸درصد متأثر از مدیریت بهینه منبع‌یابی کاهش داشته است.

 

تامین قراضه: افزایش بیش از دوبرابری

بر اساس آمار، تأمین قراضه به موقع و بهبود فرآیندهای ساختاری تولید، همانند کاهش توقفات زیر کوره به کمتر از ۱۰ساعت از دلایل رشد ۳۶/۷درصدی تولید شمش نسبت به سال ۱۴۰۱ است.
 

بخش دوم) عملکرد فولاد خراسان در حوزه تولید

تولید گندله: رشد ۱۴ درصدی


واحد گندله‌سازی فولاد خراسان در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ موفق شد با ۲۰۸هزار و ۹۵۶ تن رکوردزنی کند. همچنین در پایان شهریورماه با تولید ۲۱۲هزار و ۷۶۲ تن گندله سنگ‌آهن، نِصاب پیشین تولید ماهانه این محصول را ۳۸۰۶ تن ارتقا دادند و در ادامه رکوردزنی‌ها در آبان ۱۴۰۲ توانستند به رکورد ۲۱۴ هزارو ۵۲۳ تن گندله دست یابد. این رکوردزنی ها منجر به رشد ۱۴ درصد گندله در سال ۱۴۰۲ در مقایسه با سال قبل در فولاد خراسان شد.
 
 
 

تولید آهن اسفنجی و بریکت: رشد ۲۹ درصدی

بررسی ها نشان می دهد از نظر مقدار تولید آهن اسفنجی در فروردین ماه ۱۴۰۱ شاهد ۱۴۰ هزار و ۷۶۳ تن تولید اهن اسفنجی، در اردیبهشت سال ۱۴۰۲ شاهد رکورد ۱۴۰ هزار و ۹۳۵ تن و در آبان ماه ۱۴۰۲ این مقدار به ۱۴۳ هزار و ۳۳۸ تن رسیده است. فولاد خراسان در حوزه تولید آهن اسفنجی ۲۹ درصد رشد را تجربه کرده است و شایان ذکر است که بیشترین حاشیه سود شرکت در بخش آهن اسفنجی بوده است.
 

تولید شمش: افزایش بیش از ۳۶ درصدی

تولید شمش در سال ۱۴۰۲ بیش از ۳۶درصد بوده است به گونه ای که در آذرماه۱۴۰۲ واحد فولادسازی فولاد خراسان ۱۱۱،۱۶۲ تن تولید شمش تولید کرد.

عملکرد تولید میلگرد: رکورد تولید میلگرد

تولید محصولات فولادی (میلگرد) در فولاد خراسان در آبان ۱۴۰۲ به ۶۳ هزار و ۸۹۴ تن رسید.
 

بخش سوم) جزئیات «تولید از دست رفته» و «عدم النفع» فولاد خراسان از چالش انرژی

محدودیت‌های انرژی (برق و گاز) باز هم دامن فولادسازان را در سال گذشته گرفت. در این میان، فولاد خراسان نیز درگیر این ابرچالش شد. عدم النفع فخاس از قطعی برق ۱۱۱۲،۶میلیارد تومان ثبت شده است. با این حال فولاد خراسان وضعیت رو به رشدی داشت.

تولید از دست رفته فخاس در سال ۱۴۰۲ به دلیل محدودیت های برق و گاز نزدیک به یک میلیون تن به شرح ذیل است:

    تولید از دست رفته گندله سازی: بیش از ۵۱۰ هزار تن
    تولید از دست رفته آهن اسفنجی: بیش از ۳۲۹ هزار تن
    تولید از دست رفته شمش: بیش از ۱۳۲ هزار تن
    تولید از دست رفته نورد: نزدیک به ۱۲۰۰ هزار تن
 

بخش چهارم)

عملکرد تولید: رتبه اول رشد تولید فولاد در ۱۴۰۲


در بخش تولید فولاد، مجتمع فولاد خراسان با همان ظرفیت نسبت به سال گذشته رشد نزدیک به ۳۷درصدی داشته است و این شرکت موفق شد رتبه اول رشد تولید فولاد در سال مالی ۱۴۰۲ را بدست آورد.

فولاد خراسان با حدود ۳۶ درصد رشد، رتبه اول فروش سالیانه را نیز در میان فولادسازان از آن خود کرده است.

عملکرد فروش تناژی: رشد ۳۸ درصدی فروش شمش

فولاد خراسان در سال مالی ۱۴۰۲ از رشد ۳۷ درصد تولید برخوردار شد که این رشد در مقایسه با رقبا بسیار چشمگیر بود.
علی‌رغم وضعیت بازار، رشد دو برابری قیمت انرژی به ویژه در قیمت برق و شرایط رقبا، رشد ۱۴۴ درصدی سود خالص و نیز رسیدن حاشیه سود از ۱۸.۵ به ۲۷ درصد نشان‌دهنده مدیریت مناسب در حوزه تامین، فروش به‌هنگام‌، بهره‌وری تولید و انگیزه منابع انسانی در «شرکت مجتمع فولاد خراسان» است. جزئیات فروش تناژی فخاس را در تصویر ذیل مشاهده کنید.
 
 

فروش تناژی به تفکیک داخلی و صادراتی: رشد ۹۷ درصدی صادرات فولاد

حجم صادرات فولاد خراسان نیز در سال ۱۴۰۲ ، ۱۷۲ هزار و ۷۳ تن بوده است که جهش ۹۷ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. سبد صادرات این شرکت شامل شمش فولادی و میلگرد بوده است.
 

رتبه اول رشد فروش سالانه فولاد خراسان

فولاد خراسان رتبه اول رشد فروش سالانه در بین فولادسازان با ثبت ۶۶.۷ درصدی رشد فروش داشته است.
 

عملکرد در حوزه فروش

فولاد خراسان جایگاه هشتم صنعت کشور را دارد و رتبه اول عرضه در بورس را نیز داشته است و ۶ درصد از تولید میلگرد کشور و ۵ درصد تولید شمش کشور برعهده این شرکت است.
 

عملکرد سود و زیان: حاشیه سود خالص ۲۷ درصدی

بررسی عملکرد شرکت فولاد خراسان (فخاس) و کارشناسی سود و زیان سال مالی ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ به شرح ذیل است. این جدول نشان دهنده حاشیه سود خالص ۲۷ درصدی شرکت در سال ۱۴۰۲ است.
 

روند سود و زیان (حاشیه و سود خالص)

فولاد خراسان در سال ۱۴۰۲ موفق شد ۵ هزار ۶۱۰ میلیارد تومان سود خالص بسازد. جزئیات روند سود ۵ ساله فولاد خرااسن را در نمودار ذیل مشاهده کنید.
 
 

مقایسه درصد رشد سود خالص بین رقبا

بررسی مقایسه سود خالص فولاد خراسان در سال ۱۴۰۲ و مقایسه آن با سال گذشته نشان از رشد چشمگیر سود این شرکت دارد.
 

بررسی مقایسه سود خالص فولاد خراسان در سال ۱۴۰۲ و مقایسه آن با سال گذشته نشان از رشد چشمگیر سود این شرکت در مقایسه با دیگر فولادسازان دارد. مقایسه سود خالص سالانه فولاد خراسان در ۱۴۰۱-۱۴۰۲ با رشد نزدیک به ۱۴۴ درصدی و مقایسه رشد سود ناخالص سالانه در ۱۴۰۱_۱۴۰۲ نزدیک به ۱۲۶ درصد رشد سود ناخالص را نشان می دهد.

افتخارات مجتمع فولاد خراسان در سال ۱۴۰۲
 کسب عنوان «صادرکننده نمونه» استان، صعود در جدول «۱۰۰ شرکت برتر ایران» با ارتقای ۳ پله ای، کسب عنوان «ستاره روابط عمومی» و تندیس ۴ ستاره جشنواره روابط عمومی های کشور و … از جمله افتخارات فولاد خراسان در سال ۱۴۰۲ است.
 
منبع : چیلان
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی