سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ , 23 Jul 2024
مشخصات بزرگترین انفجار ثبت شده در تاریخ صنعت معدنکاری اعلام شد.
فایل ویدیو
به گزارش ماین نیوز، انفجار جزء جدایی‌ناپذیر از فعالیت‌های معدنی محسوب می‌شود و شرکت‌های معدنکاری از مواد منفجره و فرایند انفجار برای دسترسی سریعتر به ماده معدنی موردنظر خود استفاده می‌کنند. در ایران نیز از مواد انفجاری مورد استفاد در فعالیت‌های معدنکاری بیشتر با نام مواد "ناریه" اسم برده می‌شود که البته این مواد در فعالیت‌های دیگری مانند پروژه‌های عمرانی، راهسازی، سد و تونل و ... نیز کاربرد دارد.

اما در اقدامی بی‌سابقه اطلاعات مربوط به بزرگترین انفجار ثبت شده رخ داده در تاریخ صنعت معدنکاری اعلام شد. این انفجار در تاریخ دوم اکتبر 1991 رخ داده است اما به تازگی گزارش آن منتشر شده است.

براساس گزارش استرالیا ماینینگ مشخصات این انفجار عظیم به شرح زیر است:

- این انفجار توسط شرکت سنگ آهن کانادا زیرمجموعه گروه ریوتینتو در معدن "هامفری سوت پیت" در لابرادور وست کانادا رخ داده است.

- معدن هامفری سوت پیت دارای عمری معادل حدود 35 سال تا سال 2013 بوده است.

- در انفجار رخ داده در این معدن از 2100 تن مواد انفجاری استفاده شده بود.

- با انفجار رخ داده 1400 گودال و حفره در این معدن ایجاد شدند.

- 10 هفته طول کشید تا جعبه مواد انفجاری بارگذاری شود.

- جعبه مواد انفجاری دارای 1.2 متر طول، 15.5 متر ارتفاع و 90 متر عرض بود.

برای اینکه بتوانید شدت و مقیاس این انفجار را تصور کنید باید بگوییم که شدت این انفجار نصف شدت بزرگترین انفجار رخ داده توسط بشر (غیر هسته‌ای) بوده است. در بزرگترین انفجار غیرهسته‌ای دست ساز بشر از 4800 تن مواد منفجره استفاده شده بود. این انفجار آزمایشی به منظور شبیه‌سازی انفجار یک بمب هسته‌ای کوچک انجام شد.

این اطلاعات به آن معناست که انفجار ریوتینتو نصف حجم انفجار یک بمب هسته‌ای کوچک بوده است!

فیلم بزرگترین انفجار تاریخ صنعت معدنکاری
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


نیکخواه
سلام
اول این که اصلاحات معدنی استفاده شده صحیح نبوده است بهتر است قبل از انتشار نهایی این اطلاعات از کارشناش ارشد معدنی کمک بگیرید. چون معنی اصلاحات درست ترجمه نشده اند. مثلا به جای گودال و حفره از "چال های انفجاری" استفاده می کردید.
maill:nikkhah3@ymail.com